Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grójec. Siłaczka Justyna Kozdryk przygotowuje się do mistrzostw świata w Meksyku

pst
Justyna Kozdryk na tle nocnej panoramy Rio de Janeiro podczas paraolimpiady 2016.
Justyna Kozdryk na tle nocnej panoramy Rio de Janeiro podczas paraolimpiady 2016. Archiwum prywatne
Justyna Kozdryk, pracownica cywilna Komendy Powiatowej w Grójcu od 18 lat trenuje sporty siłowe, a obecnie także sama szkoli młodych zawodników w klubie GKS Kraska Jasieniec. Trzykrotna paraolimpijka przygotowuje się teraz do Mistrzostw Świata w wyciskaniu sztangi leżąc, które odbędą się 30 listopada w Meksyku.

W czasie ostatnich Mistrzostw Polski w wyciskaniu sztangi leżąc, które odbyły się w pierwszy weekend listopada w Chorzowie, Justyna Kozdryk osiągnęła wynik 100 kilogramów, zwyciężyła ustanawiając jednocześnie nowy rekord Polski w kategorii wagowej do 47 kg. Poprzedni był o pięć kilogramów mniejszy. To nie pierwszy sukces 37-latki na krajowych i światowych pomostach.

Nie zwalniała się z wuefu

Justyna Kozdryk pracuje w wydziale ruchu drogowego grójeckiej komendy policji. Liczy sobie 116 centymetrów wzrostu.
- Gdy moja mama urodziła mnie, już wtedy położna powiedziała jej, że będę niska. Choruję na achondroplazję, potocznie karłowatość, choć tego określenia nie lubię - przypomina siłaczka. - W dzieciństwie, mimo niskiego wzrostu, nie unikałam ruchu, aktywności, nie zwalniałam się z lekcji wychowania fizycznego. Oczywiście nie wykonywałam tych samych ćwiczeń, co wyżsi koledzy, ale dostawałam inne zadania. Mam za to wielki szacunek do ówczesnych nauczycieli, że podchodzili do mnie indywidualnie - dodaje. Ze sportami siłowymi nie miała jednak nic wspólnego aż do dziewiętnastego roku życia. - Po tym, jak zdałam maturę i czekałam na rozpoczęcie studiów, zaczęłam uczęszczać na siłownię do mojej siostry. Namówiła mnie, żebym ćwiczyła w wolnym czasie, a że miałam go dużo, to połknęłam bakcyla - opowiada Kozdryk, którą w świat sportów siłowych wprowadzał na początku trener Mirosław Malec.

Międzynarodowe laury

Zanim swoją zawodową przyszłość związała z policją, zatrudniła się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Grójcu. Ciągnęło ją jednak do służb mundurowych. - Mogę powiedzieć, że praca w policji to było moje ukryte marzenie. Angaż dostałam na stanowisku cywilnym. Koledzy w komendzie wiedzą, że zajmuję się sportami siłowymi, kibicują mi, wspierają mnie. To jest bardzo sympatyczne i pomocne, dziękuję im za to - oznajmia zawodniczka.

W mistrzostwach w Chorzowie w wyciskaniu startowali także jej podopieczni z Kraski Jasieniec: Bartłomiej Tuszyński wywalczył srebrny medal w kategorii wagowej powyżej 105 kg juniorów do lat 16 (z wynikiem 107,5 kg). Jakub Grzelak był czwarty w kategorii 74 kg z wynikiem 90 kg. Piąte miejsce w kategorii 83 kg zajął Jakub Cieślak, który wycisnął 90 kg.

W czasie mistrzostw świata w wyciskaniu sztangi leżąc, które odbyły się w kwietniu tego roku w Killeen w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej Justyna zajęła pierwsze miejsce pokonując przeciwniczkę z Mongolii. Na koncie ma już dziewięć złotych medali mistrzostw globu i dziesięć mistrzostw Europy oraz wicemistrzostwo igrzysk paraolimpijskich z Pekinu z 2008 roku. Startowała również w kolejnych dwóch edycjach tej imprezy w Londynie oraz Rio de Janeiro, skąd wracała bez medali. Jest także rekordzistką starego kontynentu. Obecnie startuje zarówno w imprezach pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych sztangistów.

Zapracowana, ale szczęśliwa

Na co dzień reprezentuje Kraskę Jasieniec oraz Radomskie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start. Swoją wiedzą i doświadczeniem lubi dzielić się z młodszymi. Promuje wśród młodzieży zdrowy tryb życia oraz jej integrację z niepełnosprawnymi. W marcu tego roku na spotkanie z uczniami zaprosili ją nauczyciele z grójeckiego gimnazjum. Justyna Kozdryk przyznaje, że jest bardzo zapracowaną osobą. - Nie mam czasu na jakieś inne hobby, bo poświęcam się głównie pracy zawodowej oraz sportom siłowym. Interesuje się natomiast fotografią, wykonuję ją amatorsko - mówi.

Justyna Kozdryk ma 37 lat. Z wykształcenia jest pedagogiem. Ukończyła Akademię Pedagogiki Specjalnej imienia Marii Grzegorzewskiej w Warszawie o specjalności surdopedagogika. Od urodzenia choruje na achondroplazję, mierzy 116 centymetrów wzrostu. Uprawia sporty siłowe. Reprezentowała Polskę podczas trzech Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie (w 2008 roku), Londynie (2012) oraz Rio de Janeiro (2016). Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Zobacz też: Robot, który wychowuje dzieci. Cocotto wyręczy zmęczonych rodziców (RUTPLY/x-link)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto