Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góry Izerskie na weekend. Co zobaczyć z dziećmi lub we dwoje? Mniej i bardziej znane atrakcje turystyczne

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Widok na Stóg Izerski od strony kolei gondolowej w Świeradowie
Widok na Stóg Izerski od strony kolei gondolowej w Świeradowie Justyna Orlik/PAG/Marcin Oliva Soto
Góry Izerskie zyskują na popularności, choć nadal są takie miejsca, gdzie trudno uświadczyć żywego ducha, szczególnie w środku tygodnia i poza szczytem sezonu. Co warto zobaczyć w okolicy? Te atrakcje turystyczne powinny wpaść wam w oko. Sprawdźcie.

Spis treści

Świeradów-Zdrój. Tu można spacerować godzinami

Miasto od kilku lat przeżywa prawdziwy renesans. To duża zasługa otwartej kolei gondolowej, ale i ścieżki w chmurach, która bije rekordy popularności. Samo miasteczko to uroczy górski kurort, w którym znajdziemy zabytkowe kamieniczki z wieżyczkami, deptak oraz dom zdrojowy z najdłuższą na Dolnym Śląsku halą spacerową. W całości została zbudowana z modrzewia, a w jej wnętrzu mieści się kawiarnia, sklepiki z pamiątkami, fortepian na podeście oraz duże figury szachowe. Na miejscu można napić się wody bogatej w szczawy radonowo-żelaziste.

Hala spacerowa w Świeradowie Zdroju to najdłuższy "drewniany deptak" tego typu na Dolnym Śląsku
Hala spacerowa w Świeradowie Zdroju to najdłuższy "drewniany deptak" tego typu na Dolnym Śląsku Justyna Orlik/PAG/Marcin Oliva Soto

Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju powstał na fundamentach starego Domy Źródlanego, który ucierpiał w wyniku pożaru 1895 roku. Nowy budynek został ufundowany przez zamożną rodzinę Schaffgotschów.

Atrakcje turystyczne Świeradowa-Zdroju. Sky Walk, pracownia piernikowa i Stacja Kultury

Najbardziej znaną w Świeradowie atrakcją turystyczną jest bez wątpienia Sky Walk. Ścieżka w chmurach to miejsce, z którego roztacza się panorama nie tylko na Izery, ale i Szklarską Porębę. Ile trzeba zapłacić za podniebną przygodę?

Sky Walk - cennik 2023

  • Bilet normalny: 65 zł
  • Bilet ulgowy (3–11 oraz 99 lat): 48 zł
  • Zjeżdżalnia 1 zjazd: 10 zł
  • Zjeżdżalnia 6 zjazdów: 50 zł
  • Grupa szkolna: 40 zł
  • Grupa powyżej 25 osób: 45 zł
Sky Walk w Świeradowie Zdroju, czyli ścieżka w chmurach to jedna z najwyżej położonych wież widokowych, która zapewnia mnóstwo atrakcji młodszym i s
Sky Walk w Świeradowie Zdroju, czyli ścieżka w chmurach to jedna z najwyżej położonych wież widokowych, która zapewnia mnóstwo atrakcji młodszym i starszym Małgorzata Fudali Hakman

Ta wyjątkowa atrakcja wznosi się nad Świeradowem-Zdrojem na wysokości 62 metrów. W ciągu konstrukcji umieszczona jest 850-metrowa kładka wzbogacona o elementy ekstremalne oraz edukacyjne. Na samej górze znajduje się siatka, na której można wypocząć, oraz szklana platforma widokowa. Dla młodszych i spragnionych wrażeń turystów została zbudowana zjeżdżalnia.

Jak dojechać do wieży widokowej Sky Walk w Świeradowie-Zdroju? Mapa dojazdu

Atrakcja znajduje się przy ulicy Dąbrowskiego 8 w Świeradowie-Zdroju. Można dotrzeć tu drogą leśną i asfaltową. Jeśli zdecydujemy się pójść przez las, po drodze napotkamy izerskie potoki wraz z malowniczym mostkiem (od strony Górskiego Kompleksu Turystycznego "Czeszka")

Stacja Kultury i bezpłatna atrakcja dla starszych i młodszych

Stacja Kultury - Serce Miasta to miejsce zbudowane z myślą o najmłodszych i nieco starszych, którzy na co dzień mogą korzystać z bogatej oferty tego miejsca w postaci zajęć tanecznych, ruchowych oraz muzycznych. W jednej z sal znajduje się ogromna makieta kolejowa, która przedstawia dawną linię kolejową na trasie Gryfów Śląski - Świeradów-Zdrój. Linia jest aktualnie przywracana do życia. Atrakcja jest całkowicie bezpłatna i mogą z niej skorzystać wszyscy chętni.

Pracownia piernikowa w środku miasta

Przy ulicy Rolniczej 2/1 mieści się wyjątkowe miejsce, do którego prowadzą wszystkie zmysły. W niewielkim sklepiku zakupimy ozdobne pierniki oraz artystyczne mydełka.

Zwiedzanie muzeum Pracowni Piernikowej Isabell kosztuje 10 zł. Żeby zwiedzić muzeum, trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu 509 460 300. W pracowni możemy wziąć również udział w warsztatach ozdabiania Pierników Izerskich, warsztatach z wypiekania i ozdabiania pierników oraz warsztatach z ozdabiania mydełek artystycznych.

Kopalnia Stanisław i Wysoki Kamień

Znajduje się na wysokości 1050 m n.p.m. i jest najwyżej położoną w Europie Środkowej kopalnią odkrywkową. Eksploatację złóż rozpoczęto w XIII wieku, a kwarc i inne minerały dostarczano do hut szkła i metali, m.in. w Szklarskiej Porębie. Dziś kopalnia Stanisław jest już nieczynna, ale stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych w regionie.

Wyrobisko kopalni Stanisław przykryte śniegiem
Wyrobisko kopalni Stanisław przykryte śniegiem Justyna Orlik/PAG/Marcin Oliva Soto

Po drugiej stronie tego samego wzgórza znajduje się Wysoki Kamień. Szczyt w Górach izerskich położony jest na wysokości 1058 m n.p.m. Dziś znajduje się tam schronisko, które wybudowano w miejsce drewnianego budynku oraz wieża widokowa z kamienia, która również zastąpiła drewnianą. Roztacza się stąd piękna panorama na Śnieżkę, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie oraz Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.

Wysoki Kamień - w tle widok na Śnieżkę, królową Karkonoszy
Wysoki Kamień - w tle widok na Śnieżkę, królową Karkonoszy Justyna Orlik/PAG/Marcin Oliva Soto

Geopark Krobica, czyli szlakiem dawnych górników

Atrakcja położona jest u stóp Gór Izerskich i skrywa turystyczną perełkę. Podziemna trasa turystyczna, ciekawe opowieści o górniczych dziejach tego regionu i interesujące eksponaty - to wszystko czeka na odwiedzających Geopark w Krobicy. Łatwo tam dojechać po drodze do Świeradowa-Zdroju.

W sezonie turystycznym geopark jest czynny codziennie w godz. 10-18. W okresie 14.11.22-06.04.23 godziny otwarcia ulegają skróceniu: 10-17. Są dwa warunki zwiedzania obiektu, które powodowane są względami bezpieczeństwa:

  • nie można cierpieć na klaustrofobię (sztolnie są wąskie),
  • wiek to minimum 6 lat.

Cennik 2023

  • Osoba dorosła: 28 zł
  • Dziecko/Senior/Niepełnosprawni: 24 zł
  • Zwiedzanie indywidualne: 200 zł
  • Warsztaty Małego Geologa: 15-40 zł
  • Warsztaty Z Młotkiem W Terenie: 80 zł
  • Wynajęcie przewodnika na szlak historii górnictwa Gór Izerskich z transferem z powrotem na nasz parking: 36 zł
  • Zwiedzanie nocne z duchami: 45 zł
Tak wyglądają wnętrza kopalni w Krobicy
Tak wyglądają wnętrza kopalni w Krobicy Justyna Orlik/PAG/Marcin Oliva Soto

Jakie atrakcje czekają na nas jeszcze w Świeradowie-Zdroju? Zapraszamy na wirtualny spacer - przejdź do galerii, klikając w przycisk poniżej:

Gdzie wyjechać na weekend? Sprawdź!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Góry Izerskie na weekend. Co zobaczyć z dziećmi lub we dwoje? Mniej i bardziej znane atrakcje turystyczne - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto