MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Górnicy z pomysłami

Urszula Romaniuk (PEKA)
Infograf: Maciej Dudzik
Infograf: Maciej Dudzik
Pomost z krat zamiast belek w szybie kopalni to jeden z projektów zgłoszonych na Giełdę Wynalazczości w KGHM – Do tej pory w czasie badania, wymiany albo zawieszania lin używano prowizorycznego pomostu, ...

Pomost z krat zamiast belek w szybie kopalni to jeden z projektów zgłoszonych na Giełdę Wynalazczości w KGHM

– Do tej pory w czasie badania, wymiany albo zawieszania lin używano prowizorycznego pomostu, zbijanego z desek albo z beli. Za każdym razem trzeba było go zmontować, a potem rozebrać – mówi Józef Gross, sztygar zmianowy w kopalni Polkowice-Sieroszowice

Nie było to bezpieczne, bo na dole jest wilgoć – dodaje Gross. – Pomost, który zaproponowaliśmy, zakłada się na głębokości tysiąca metrów. Jest zbudowany z krat i ma barierki. Zapewnia większą stabilność, a przede wszystkim ochronę dla pracujących tam ludzi.

Dokładniej policzył rudę
Poza Józefem Grossem, nad projektem pracowali także Zbigniew Biskup, Zbigniew Pasternak i Józef Piejek. Jego zastosowanie skróci czas montażu pomostu i przeprowadzenia całej operacji. Nie jest też zbyt kosztowne, a przyniesie wymierne korzyści w wydobyciu rudy miedzi, bo szybciej będzie można wznowić ruch w szybie kopalni.
– Wcześniej nikt jakoś na to nie wpadł – dodaje sztygar.
Jarosław Suchan, starszy geolog górniczy z ZG Rudna, opracował inny sposób obliczania zasobów oraz ilości parametrów rudy w blokach geologicznych i parcelach eksploatacyjnych. Poprzedni, jak stwierdził, nie był zbyt dokładny. Jego metoda dostosowana jest do specyfiki złoża.

Kolejna giełda w kwietniu
Na Giełdzie Wynalazczości w KGHM Polska Miedź znalazły się 32 projekty. W tym miesiącu ich autorzy otrzymają honoraria.
– Z tego, co wiem, średnio wychodzi po mniej niż 500 zł – dodaje Józef Gross.
Kolejna giełda rozpocznie się prawdopodobnie w kwietniu.

Reszty nie dostaną
Zarząd KGHM postanowił, że racjonalizatorom, którzy upchnęli w Hucie Miedzi Głogów dodatkowe wanny do elektrorafinacji, nie zapłaci trzeciej, ostatniej transzy honorarium. Gdyby chcieli iść do sądu, spółka jest gotowa na proces. – Według naszej oceny, sposób wyliczenia efektów tej innowacji był niewłaściwy – mówi wiceprezes Stanisław Kot. – Należności powinny być dziesięciokrotnie mniejsze. – Skierowaliśmy w tej sprawie dodatkowe wnioski do prokuratury – informuje prezes KGHM Krzysztof Skóra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto