Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwice: Najbardziej zasobny jest portfel samorządowca, gorzej jest emerytom

M. Olecha, J. Heler
Lubimy zaglądać innym do kieszeni. Poniżej prezentujemy lokalną listę płac, przedstawiamy 60 najpopularniejszych profesji. Warto porównać jak się to ma do naszych comiesięcznych zarobków

Dobrze zarabiać chciałby chyba każdy z nas. Niektórzy marzą o średniej krajowej, inni o tym, by wreszcie dostać jakąś premię lub nagrodę od szefa. W prywatnych firmach nie jest to takie proste. O dobre zarobki znacznie łatwiej w publicznych instytucjach, zwłaszcza, jeśli piastuje się wysoki rangą urząd lub pełni kierowniczą funkcję w instytucji kultury.

Poniżej prezentujemy Państwu lokalną listę płac. Zebraliśmy informacje dotyczące zarobków w różnych branżach. Sprawdziliśmy kilkadziesiąt zawodów. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, bowiem niewielu gliwiczan i mieszkańców powiatu chciało otwarcie rozmawiać o swoich zarobkach.

Kto zatem zarabia najlepiej? Okazuje się, że dobrze zarabiają samorządowcy, szefowie instytucji kultury i urzędnicy na kierowniczych stanowiskach. Ci na niższych szczeblach mają średniej wysokości pensje. Warto pamiętać, że w samorządzie i urzędzie funkcjonuje przejrzysta ścieżka awansu, a niektóre ze składnikow pensji są po prostu gwarantowane ustawowo. Jeśli ktoś dobrze pracuje, jest kreatywny i solidny może liczyć na premię. Ponadto cenieni są urzędnicy, którzy skończyli dwa kierunki, znają języki obce czy też zrobili doktorat.

Narzekać na swoje zarobki nie powinny osoby pracujące w branży przemysłowej - szczególnie w górnictwie. Ich praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością, dlatego jest odpowiednio wynagradzana.

Nieźle radzą sobie przedstawiciele niektórych wolnych zawodów, np. fotografowie czy graficy komputerowi. W tym drugim przypadku konkurencja jest duża, więc naprawdę dobry grafik musi się wykazać nie tylko technicznymi umiejętnościami, ale przede wszystkim - wyobraźnią i artystycznym podejściem do pracy.

Generalnie, niektórzy ludzie wolnych zawodów bardzo dobrze odnaleźli się w nowej rzeczywistości i umiejętnie potrafią walczyć o swoje na konkurencyjnym rynku pracy.

W służbie zdrowia zarobki są różne. Lekarze, którzy mają długi staż pracy i pełnią kierownicze stanowiska zarabiają dobrze. Na zarobki nie mają też prwa narzekać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

A jak jest w "budżetówce"? Zarobki są raczej średnie, o czym doskonale wiedzą nauczyciele od wielu lat pracujący w oświacie.

Ciekawie sytuacja kształtuje się w służbach mundurowych. O ile na niższych szczeblach pensje nie należą do "kokosowych", o tyle stojący wyżej w hierarchii nie mają prawa narzekać. Trzeba przy tym pamiętać, że mundurowi odprowadzają nie 19 proc. podatku jak większość z nas, a 18 proc. Mają też inne profity, jak np. 100 proc. płatne L-4.

Niskie wynagrodzenia otrzymują ludzie pracujący w handlu i usługach. Choć niektórzy - jak kelnerzy, barmani, fryzjerki i kosmetyczki - mogą liczyć na nieopodatkowane napiwki w wysokości nawet 800 zł miesięcznie bezpośrednio do ich kieszeni, ich podstawowe wynagrodzenie jest raczej niewysokie. Zdarzają się jednak wyjątki - np. fryzjerki w renomowanych salonach fryzjerskich, z długoletnim stażem pracy i doświadczeniem w zawodzie mogą liczyć na lepszą pensję. One też mają okazję dorobić przyjmując np. w domach.

Powodów do radości z powodu comiesięcznych wpływów z całą pewnością nie mają emeryci. Wystarczy spojrzeć do naszej tabeli, aby przekonać się, ile wynosi emerytura wieloletniego pracownika kolei, który przepracował w zawodzie 40 lat lub emerytowanej nauczycielki, która ma ponad 35 lat pracy. Te liczby mówią same za siebie i napawają smutkiem.

Pewnie niejednego z naszych Czytelników zaskoczyła informacja, że wielu spośród lokalnych sportowców i trenerów nie otrzymuje w ogóle pieniędzy. Bo - jak podkreślają zawodnicy i ich szkoleniowcy - sport jest ich wielką pasją, w którą wkładają serce i ciężką pracę. A nagrodą są dla nich dobre wyniki i zdobywane puchary. Trenerzy poświęcają swój wolny czas, aby szkolić młodzież i pobudzać w niej sportowego ducha walki. Zaś młodzi sportowcy amatorzy - chętnie z fachowej pomocy korzystają. Tym bardziej interesujące wydają się zarobki tych, którzy choć serca w sport wkładają nie mniej, ale jednak nie robią tego społecznie.

Podane przez nas kwoty wynagrodzeń są kwotami brutto. Aby dowiedzieć się, ile zarabiają przedstawiciele poszczególnych zawodów "na rękę" należy odjąć 19 proc., zaś w przypadku służb mundurowych - 18 proc.

A co Państwo sądzą o tych zarobkach? Proszę pisać na:

gliwice.naszemiasto.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto