Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geocaching - odkrywaj Śląsk z GPS-em

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Geocaching to gra terenowa polegająca na poszukiwaniu "skarbów" ukrytych przez innych. Również u nas zdobywa ona coraz więcej fanów!

- Zabawa jest super i mimo, że wydaje się banalnie prosta, wcale taka nie jest - wyjaśnia w rozmowie z MM Silesia Anna Dąbrowska z Tarnowskich Gór - Zainteresowałam się tematem około pół roku temu. Teraz mogę powiedzieć, że szukanie ukrytych przez innych skrzynek nie tylko wciąga dostarczając dużo zabawy, ale także pozwala odkryć wiele ciekawych i nieznanych miejsc dodaje.

Najprościej tłumacząc geocaching jest grą terenową użytkowników GPS polegająca na poszukiwaniu rzeczy ukrytych przez jej innych uczestników. Poszukiwane rzeczy, tzw. skrzynki to odpowiednio zabezpieczone, wodoszczelne pojemniki zawierające drobne upominki oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują swoje odkrycia. Współrzędne miejsc, w których ukryte są skrzynki, ich opisy oraz instrukcje niezbędne do ich znalezienia dostępne są w najpopularniejszej w Polsce internetowej bazie skrzynek prowadzonej przez serwis OpenCaching lub na amerykańskim serwisie Geocaching.com

W Polsce gra ta ma już kilka tysięcy użytkowników i zdobywa również coraz większą popularność w naszym regionie. Ukryte skrzynki znajdziemy m.in. w Tarnowskich Górach przy wylocie sztolni Czarnego Pstrąga, Zabrzu, Gliwicach lub Katowicach. Poziom trudności odnalezienie ich jest różnych, od łatwego do bardzo trudnego, jednak pozwalają one w ciekawy sposób odkryć różne miejsca naszego regionu.

W geocachingu możemy być nie tylko graczami, ale też możemy tworzyć nowe skrzynki, dzięki czemu rozwijamy siatkę nowych punktów, jak i samą grę. - każdy może założyć skrzynkę i umieścić informacje o niej w bazie skrzynek. Przed rozpoczęciem wyprawy należy wybrać skrzynki, których będziemy szukać. Skrzynek szukamy albo w serwisie internetowym, zawierającym bazę skrzynek, albo używamy wyszukiwarki na interaktywnej mapie skrzynek. Każda skrzynka jest dokładnie opisana w internecie, możemy zobaczyć jej zdjęcia, lokalizację na mapię, a także pobrać współrzędne GPS oraz dodatkowe informacje. - Druga skrzynka znajduje się w korzeniach drzewa rosnącego na jednym z charakterystycznych kamieni - możemy na przykład przeczytać w zaszyfrowanym opisie skrzynki "Tajemnicze drzwi", która została ukryta w miechowickim lesie.

- Ważne jest to, że aby brać udział w geocachingu, wcale nie potrzeba posiadać GPSu - wyjaśnia Marcin z Katowic - Wiele skrzynek jest zlokalizowanych w takich miejscach, że bez problemu odkryjemy bez odbiornika GPS, jedynie po opisie i informacjach zawartych w Internecie - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto