MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie na rower? Wyjątkowe trasy rowerowe w Polsce: najdłuższe, najtrudniejsze, najpiękniejsze szlaki idealne na wycieczkę

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rower to świetny sposób na aktywny wypoczynek, zwiedzanie kraju i kontakt z przyrodą. Sezon na rower 2024 należy uznać za rozpoczęty, a wypadające 3 czerwca święto rowerzystów – Dzień Roweru – dodatkowo zachęca do zorganizowania wycieczki po Polsce. Jeśli zastanawiasz się, gdzie w Polsce warto przejechać się rowerem, zebrałem dla ciebie kilka najciekawszych tras na oryginalną wycieczkę w weekend, urlop lub wakacje. To prawdziwe rowerowe „naj” – najdłuższe, najtrudniejsze, najciekawsze szlaki rowerowe w Polsce.

Spis treści

Gdzie na rower w Dzień Roweru? Szlaki rowerowe na rowerowe święto

W poniedziałek 3 czerwca 2024 obchodzimy Dzień Roweru. To święto ruchu na dwóch kółkach na świeżym powietrzu. Kto nie lubi śmigać na rowerze po malowniczych ścieżkach wśród zieleni i ciekawych miejsc, mniej znanych zabytków, gościnnych zajadów, skarbów natury ukrytych wśród parków narodowych i krajobrazowych? Rower to świetny sposób na aktywny wypoczynek, a Dzień Roweru to dobra okazja, by rozpocząć sezon rowerowy, o ile jeszcze go nie zacząłeś.

Rowerzyści w górach
Wycieczka rowerowa to świetny pomysł na spędzenie weekendu z rodziną na aktywnym wypoczynku. Na dwóch kołach kraj zwiedza się inaczej niż samochodem lub pieszo. W Polsce jest wiele pięknych, interesujących i wyjątkowych tras rowerowych. goodluz, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Przygotowałem dla ciebie kilka pomysłów na rowerowe wycieczki – poniżej znajdziesz wyróżniające się trasy rowerowe w Polsce. Jedna jest najdłuższa, inna uchodzi za najtrudniejszą, kilka pretenduje do miana najciekawszej i najpiękniejszej. To unikalne szlaki, które pozwolą ci cieszyć się wolnością na rowerze w Dzień Roweru lub każdy inny pogodny weekend.

Pomysł na rower dla długodystansowców. Najdłuższa trasa rowerowa w Polsce

Tytuł najdłuższej trasy rowerowej w Polsce przysługuje Wschodniemu Szlakowi Rowerowemu Green Velo.

Pobierz gpx i zobacz więcej na velomapa.pl

Trasa ma ponad 2 tys. km długości, przecina aż pięć województw i kilka krain geograficznych, w tym Mazury, dolinę Sanu, Roztocze i Puszczę Białowieską. Przebiega obok znanych zabytków i przez parki narodowe oraz krajobrazowe.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo zaczyna się w Elblągu, prowadzi do Braniewa, potem do trójstyku granic Polski, Litwy i Rosji, potem przez Puszczę Augustowską, następnie wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą, następnie przez Lubelszczyznę i Podkarpacie, by odbić na zachód, do doliny Sanu, Sandomierza, a potem przez Kielce do Końskich. Ok. 31 proc. trasy przebiega przez parki narodowe i krajobrazowe, 29 proc. przez lasy, 9 proc. przez doliny rzek.

Do najciekawszych atrakcji turystycznych na Wschodnim Szlaku Green Velo należą np.:

 • Zamek w Lidzbarku Warmińskim
 • Tykocin
 • Sandomierz
 • Starówka w Przemyślu
 • Zamek w Łańcucie
 • Cerkiew w Chotyńcu (zabytek UNESCO)
 • Wielokulturowy Chełm
 • Białowieża

Część zlokalizowanych na trasie atrakcji, restauracji, sklepów, stacji benzynowych i miejsc noclegowych uzyskała status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom (MOR), co oznacza, że można w nich za darmo i bezpiecznie przechowywać rowery, a właściciele dodatkowo udostępniają narzędzia niezbędne do napraw jednośladów.

Unikatowa w Polsce i jedna z najdłuższych w Europie tras rowerowych powstała dzięki unijnemu dofinansowaniu za łączną kwotę 274 mln złotych. Na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo na podróżnych czeka 228 Miejsc Obsługi Rowerzystów z wiatami, toaletami i zbiornikami z wodą.

Mapę Wschodniego Szlaku Rowerowego i listę najważniejszych atrakcji na trasie możesz znaleźć online.

Inne długie trasy rowerowe w Polsce to np.:

 • Szlak Rowerowy Odra-Nysa ze Świnoujścia aż do Smrzovki za czeską granicą – 659 km
 • Velo Baltica wzdłuż wybrzeża Bałtyku od Świnoujścia do Elbląga – 540 km
 • Trasa Zielona 7 z Gdańska do Warszawy – 400 km

Rowerowe wyzwanie. Najtrudniejsza trasa rowerowa

Trudność trasy rowerowej można oceniać na podstawie różnych kryteriów. Niektóre przystosowane są dla każdego posiadacza roweru, inne oferują zabawę dla bardziej doświadczonych rowerzystów, ale z zachowaniem zdrowego rozsądku. Niektóre jednak wymagają szczególnie dobrej kondycji i techniki jazdy. Do najtrudniejszych tras rowerowych należą tzw. podjazdy, czyli drogi lub odcinki dróg o dużym stopniu nachylenia – tu trzeba pedałować pod górę.

Za najtrudniejszą trasę rowerową w Polsce uchodzi podjazd na Przełęcz Karkonoską z Podgórzyna. Ciągnie się na długości 11 km, a średnie nachylenie wynosi tu 7,7 proc., przy czym maksymalne nachylenie na długości kilometra to aż prawie 16 proc. Nawierzchnia jest dość dobra – szosa – choć w kilku miejscach jej stan pozostawia sporo do życzenia.

Do innych trudnych podjazdów należą także:

 • Trasa na Stóg Izerski od Czerniawy (średnie nachylenie aż 10,7 proc., ale droga jest o połowę krótsza niż na Przełęcz Karkonoską)
 • Droga na Przełęcz Karkonoską przez Borowice
 • Droga przez lasy Beskidu Sądeckiego na górę Przehybę

Czytaj też: Jak się przygotować do długiej wyprawy rowerowej? Praktyczne porady: kondycja fizyczna, planowanie trasy, pakowanie

Rowerem, by poznać kraj. Najciekawsza trasa rowerowa

Wiele tras rowerowych w Polsce prowadzi wśród wspaniałych zabytków i spektakularnych krajobrazów. Trudno wskazać, która z nich jest najciekawsza pod względem krajoznawczym – to rzecz gustu. Warto jednak wymienić kilka wyjątkowych tras rowerowych, które zabiorą cię w naprawdę niezwykłe miejsca.

Do najciekawszych tras rowerowych w Polsce należą np.:

 • Szlak Warowni Jurajskich – ciągnie się przez Jurę Krakowsko-Częstochowską między Mstowem a Rudawą na długości 152 km, wokół pięknych XIV-wiecznych zamków, których większość omija popularny turystyczny Szlak Orlich Gniazd. Oprócz zamków w Ostrężniku czy Ogrodzieńcu na trasie można zwiedzić też inne atrakcje, np. Jaskinię Łabajową. Mapa szlaku dostępna jest online.
 • Garncarski Szlak Rowerowy na Podkarpaciu – prowadzi szlakiem historii ludowego rzemiosła. Ma formę pętli wychodzącej z Medyni Głogowskiej przez Pogwizdów, Czarne i Zalesie. Na trasie, liczącej tylko 22 km, można zwiedzić m. in. zabytkową Zagrodę Garncarską i Galerię Rzeźby Ceramicznej w Medyni Głogowskiej.
 • Trasa rowerowa z Giżycka do Mikołajek – łączy atrakcje przyrodnicze i historyczne. Na przestrzeni 30 km można tu obejrzeć wpisany na listę UNESCO rezerwat ptaków Łuknajno, twierdzę Boyen, obrotowy most w Giżycku i cztery piękne mazurskie jeziora: Niegocin, Boczne, Jagodne i Mikołajskie.
 • Szlak winny w Lubuskiem – to trasa rowerowa, która prowadzi wśród lubuskich winnic, dostarczających dobrego trunku już od ponad 850 lat. Ma formę 30-kilometrowej pętli z Zielonej Góry przez Stary Kisielin, Przytok, Łaz, Zabór, Droszków i Nowy Kisielin. W Zaborze warto obejrzeć Lubuskie Centrum Winiarstwa i pałac, a w samej Zielonej Górze Park Winny i palmiarnię.
 • Dolina Pałaców i Ogrodów na Dolnym Śląsku – trasa rowerowa prowadzi przez region znany z zabytków. Licząca raptem 10 km pętla wychodzi z Jeleniej Góry i prowadzi przez Dąbrowice, Łojanów i Łomnice. W Łojanowie i Łomnicach warto się zatrzymać, by obejrzeć dworki i pałace, a w Łomnicach także skansen.
 • Szlak przez Pustynię Błędowską – liczy ok. 26 km i prowadzi przez najrozleglejszą polską pustynię z Chechła do Kluczy, gdzie na Czubatce znajduje się punkt widokowy.
Rowerem po lesie
Zastanawiasz się, gdzie wybrać się na rower? Mam dla ciebie listę najciekawszych, najpiękniejszych, najdłuższych i najtrudniejszych tras rowerowych w sam raz na aktywny wypoczynek i wyjątkową wycieczkę w weekend lub urlop. fotokon, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Najciekawsze trasy rowerowe nad Bałtykiem – idealne na weekend. Spodobają się amatorom i doświadczonym rowerzystom

Najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce, czyli rowerem na łono natury

Dla fanów pięknych widoków i dzikiej przyrody nie brakuje w Polsce tras rowerowych, prowadzących przez najbardziej urokliwe zakątki kraju. Oto kilka propozycji tras rowerowych, które zabiorą cię w szczególnie piękne miejsca:

 • Centralny szlak rowerowy Roztocza – ma 186 km długości, prowadzi z Kraśnika do przejścia granicznego w Hrebennem przez Roztoczański Park Narodowy. Tutejsza żyzna buczyna jest domem wielkiej liczby różnorodnych gatunków drzew, kwiatów i zwierząt.
 • Podlaski Szlak Bociani – prowadzi przez cztery parki narodowe: Biebrzański, Wigierski, Białowieski i Narwiański, wśród głównych kolonii polskich bocianów, od których bierze swoją nazwę.
 • Szlak Rowerowy Doliny Baryczy – prowadzi przez Park Krajobrazowy Doliny Baryczy, największy w Polsce, a do tego przez Stawy Milickie, w których podziwiać można bogactwo wodnych form życia.
 • Ścieżka rowerowa nad Zatoką Pucką – przejażdżka z Pucka na Hel wśród szumu fal to dobry pomysł na weekendową wycieczkę. Trasa liczy 45 km i prowadzi przez miejscowości wypoczynkowe, w tym Chałupy i Władysławowo. Na trasie czekają też ciekawe atrakcje: Muzeum Motyli we Władysławowie, 300-metrowe molo w Juracie, a dla dzieci np. labirynt kukurydziany w Swarzewie.
 • Szlak Wokół Tatr – to wspólne przedsięwzięcie polsko-słowackie. Część polska szlaku jest już ukończona. Docelowo szlak będzie liczył 250 km i przechodził przez najbardziej malownicze regiony Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza. Mapę szlaku możecie znaleźć online, a całą playlistę klipów z trasy na YouTube.

Inne trasy rowerowe w Polsce, które warto przetestować

Polska jest pełna świetnych tras rowerowych, długich i krótkich, prowadzących w niezwykłe zakątki pełne atrakcji. Wycieczka rowerowa to świetny sposób na spędzenie weekendu aktywnie, z rodziną i przyjaciółmi.

Zajrzyj do galerii wyjątkowych tras rowerowych w Polsce:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie na rower? Wyjątkowe trasy rowerowe w Polsce: najdłuższe, najtrudniejsze, najpiękniejsze szlaki idealne na wycieczkę - Strona Podróży

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto