Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie mieszka św. Mikołaj?

Redakcja
Teorii na temat zamieszkania św. Mikołaja jest tak wiele, ile państw na świecie. Według Amerykanów można go spotkać na Alasce. Duńczycy widzieli go na Grenlandii. Ale to w Laponii ma swoją główną siedzibę.

Setki lat temu uważano, że św. Mikołaj pochodzi z południa. Człowiek z ciepłych krajów nie pasował jednak do śnieżnego krajobrazu Świąt. Zaczęto więc mówić, że pochodzi z północy, a porusza się saniami ciągniętymi przez renifery. Legenda głosi, że św. Mikołaj zamieszkuje Laponię. Dlaczego akurat jest to kraina położona w północnej części Półwyspu Skandynawskiego i na Półwyspie Kolskim, które jest miejscem dzikiej przyrody, słabo zaludnionym oraz mroźnym? Może właśnie dlatego, że wszystkie te ciężkie warunki, są zaletami. Pomagające Mikołajowi renifery uwielbiają śnieg, i przez cały rok mogą przygotowywać się do intensywnej świątecznej pracy. Laponia zamieszkiwane głównie przez hodowców reniferów, których jest więcej od samych Laponczyków. Zimna kraina mimo swego klimatu, to wielka atrakcja turystyczna. Miejscem, którego nie można pominąć jest jej stolica- Rovaniemi.


fot: Anna Kwiecień/MM Szczecin

W Rovaniemi mieści się muzeum Laponii i Ośrodek Nauk Arktycznych, ale dla turystów najważniejszym obiektem jest Wioska Świętego Mikołaja, położona 8 km od miasta. Miasteczko to liczy sobie ok. 35 tys. mieszkańców, a corocznie odwiedza ponad pół miliona turystów. Wioska Św. Mikołaja wyposażona jest we wszytko czego potrzebuje ulubieniec dzieci: biuro, poczta, restauracja, oficjalny port lotniczy. Można tam spotkać skrzaty oraz renifery. Najpopularniejszy z nich to czerwononosy renifer - Rudolf.

Adres do św. Mikołaja:
Santa Claus' Office
FIN-96930 Napapiiri
Rovaniemi
Finland

A kim tak naprawdę jest św. Mikołaj?

Według historii chrześcijańskiej Mikołaj był biskupem Miry - miasta znajdującego się aktualnie na terenie Turcji i żył na przełomie III i IV w. Biskup chętnie dzielił się z potrzebującymi odziedziczonym po rodzicach majątkiem. Po śmierci został ogłoszony świętym. Do dziś jego nieodłącznym artybutem jest worek z prezentami.






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto