Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galerie handlowe we Wrocławiu. Wszystko co musisz wiedzieć - sklepy, lokalizacja, historia

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Wrocław jest miastem galerii handlowych. Wiele z nich kryje za sobą ciekawą historię
Wrocław jest miastem galerii handlowych. Wiele z nich kryje za sobą ciekawą historię Tomasz Hołod / Polska Press
Każdy pasjonat zakupów we Wrocławiu dobrze zna te miejsca – Magnolia, Arkady, Wroclavia, Pasaż Grunwaldzki, Galeria Dominikańska... Można wymieniać i wymieniać, bo Wrocław należy do polskiej czołówki w liczbie galerii handlowych: mamy ich ponad 20! Zanim jednak powstały sklepy, galeriom handlowym często towarzyszyła ciekawa historia. Co tam było wcześniej? Która jest największa, a która najstarsza? Oto najpopularniejsze galerie handlowe we Wrocławiu.

Spis treści

Galeria Dominikańska

Zlokalizowana w samym centrum Wrocławia Galeria Dominikańska znajduje się pomiędzy pl. Dominikańskim a ulicami bł. Czesława i Oławską. Oczywiście nie zawsze tak było. Zaraz po wojnie plac Dominikański odgruzowano i zdecydowano, że powstaną tam tereny zielone oraz parkingi. Na początku lat 70. wzniesiono na jego wschodniej części Hotel Panorama, który został wyburzony w roku 1999.

Jednak zanim do tego doszło na początku lat 90. w miejscu dzisiejszej Galerii Dominikańskiej miała zacząć się budowa 5-gwiazdkowego hotelu Radisson oraz centrum handlowego, prowadzona przez ILWRO – spółki miasta oraz austriackiego ILBau. Inwestycja jednak została przerwana w 1991 r. z powodu braku funduszy po austriackiej stronie.

Wrocław długo szukał kolejnego inwestora i dopiero w 1998 r. okazała się nim niemiecka firma ECE. Ta wykupiła istniejący Hotel Panorama, wyburzyła go i zaczęła budowę galerii zawierającej nowy hotel – Mercure-Panorama. Budowa Galerii Dominikańskiej zajęła dwa lata, a oficjalne otwarcie odbyło się 17 sierpnia 2001 r. ECE było właścicielem obiektu do 2013 r. oraz zarządcą do 2019 r., kiedy to obie funkcje przejęła grupa Atrium.

Galeria Dominikańska we Wrocławiu
Galeria Dominikańska we Wrocławiu arch. Gazeta Wrocławska

Galeria Dominikańska jest uważana za jedną z pierwszych galerii w ścisłym centrum Wrocławia. Zakupy można zrobić w ponad 100 sklepach, rozlokowanych na 30 tys. m kw. powierzchni handlowej i 3 piętrach. Są to zarówno marki oferujące m.in. artykuły odzieżowe, kosmetyczne, elektroniczne, biżuterię i multimedia, ale również punkty świadczące usługi np. biura podróży lub oddziały banków. Przy okazji można coś zjeść w znajdującej się głównie na poziomie -1. przestrzeni gastronomicznej, a także skorzystać ze strefy fitness.

Na dachu Galerii Dominikańskiej znajduje się parking na około 900 miejsc. Można dojechać też komunikacją miejską, do przystanku „Galeria Dominikańska”.

Galeria Dominikańska - lokalizacja

Pasaż Grunwaldzki

Pasaż Grunwaldzki znajduje się na pl. Grunwaldzkim, potocznie zwanym „Grunwaldem”. W jej lokalizacji od niepamiętnych czasów kwitł handel. Zaraz po wojnie w miejscu targowiska był typowy szaberplac zlikwidowany w czerwcu 1946. Handlowano tam rzeczami pozostawionymi przez Niemców, uzyskanymi w nielegalny sposób. Po likwidacji, zamienił się w „zwykłe” targowisko, które od 11 kwietnia 1991 roku było prowadzone pod kultowym namiotem cyrkowym „Goliat”, nazywanym też „Balonem”. Wewnątrz funkcjonowało ponad 170 stoisk, gdzie mogliśmy kupić świeże warzywa, owoce, chleb, mięso, ubrania, kasety magnetofonowe, zegarki i elektronikę. Mimo swojego legendarnego statusu, okazał się samowolką i pięć lat po otwarciu musiał zniknąć. Zaraz obok w czerwonej budce sprzedawane były kultowe rurki z kremem.

W 2006 roku doszło do kompletnej przebudowy pl. Grunwaldzkiego i z istniejącego skrzyżowania powstało rondo. Mniej więcej w tym samym czasie, bo w 2005 r. zaczęła się budowa Pasażu Grunwaldzkiego. Przy jego otwarciu nie obyło się bez kontrowersji.

Oficjalne otwarcie Pasażu Grunwaldzkiego odbyło się 4 kwietnia 2007 r. Drzwi do całości obiektu zostały otwarte o godz. 9 i do centrum weszło około 4 tys. ludzi. Jednak niedługo po tym zarządzono jego opuszczenie, a kompleks został zamknięty dwie godziny później. Powodem był brak zezwolenia na użytkowanie obiektu od inspektora budowlanego. Firma Echo Investment, zajmująca się budową Pasażu Grunwaldzkiego musiała zapłacić wtedy za to zdarzenie blisko 340 tys. zł kary. Ponowne otwarcie nastąpiło 21 kwietnia o godz. 11.

Zakupy w Pasażu Grunwaldzkim zrobimy w ponad 200 sklepach. Oferują modę, artykuły dla dzieci, biżuterię, sprzęt RTV, AGD, akcesoria domowe, usługi bankowe, kwiaciarnie, a nawet salon fryzjerski.

Rondo Reagana i Pasaż Grunwaldzki
Rondo Reagana i Pasaż Grunwaldzki arch. Gazeta Wrocławska

Dodatkowo do dyspozycji mamy kino, do którego wejście znajduje się na poziomie 2. 11 sal kinowych jest w stanie pomieścić 2600 widzów. Na tym samym piętrze znajdziemy także kawiarnie i restauracje. Powierzchnia handlowa pasażu ma 130 tys. m kw., co czyni Pasaż Grunwaldzki największą galerią handlową we Wrocławiu. Przybliżony koszt budowy pasażu wyniósł 300 mln zł. Na miejscu do dyspozycji jest 1400 miejsc parkingowych.

Do Pasażu Grunwaldzkiego dojedziemy też tramwajami i autobusami wysiadając na przystanku „Pl. Grunwaldzki”.

Pasaż Grunwaldzki - lokalizacja

Magnolia Park

Centrum Handlowe Magnolia Park, zwane pierwotnie Galerią Legnicką znajduje się przy ul. Legnickiej 58. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się rzeźnia miejska z targiem bydła, której początki datowane są na przełom XIX i XX wieku. Budynki zostały wykonane według projektu Osthoffa i Rimplera, jako nieliczne przetrwały Festung Breslau. Co ciekawe, rzeźnia działała jeszcze wiele lat po wojnie.

Kierownictwo Zakładów Mięsnych „Polmięs”, które dysponowało halami produkcyjnymi w tym miejscu zdecydowało o likwidacji kompleksu z powodu strat jakie generowała rzeźnia. Wyburzenie obiektu rozpoczęto 21 października 1999 r., pomimo ostrych sprzeciwów m.in. architektów Politechniki Wrocławskiej. W latach 90. chcieli, aby Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał kompleks na listę zabytków i objął miejsce ochroną konserwatorską. Miało spełniać funkcję podobną do centrum handlowego. Do tego jednak nie doszło. Rzeźnia została zrównana z ziemią i teraz stoi tam Centrum Handlowe Magnolia Park.

Magnolia Park we Wrocławiu
Magnolia Park we Wrocławiu mat. prasowe

Budowana blisko rok Magnolia otwarta została po raz pierwszy w 25 października 2007 roku. W marcu 2015 roku dobudowano kolejne powierzchnie handlowe. Dzisiaj to około 100 tys. m kw. przestrzeni handlowej, co czyni Magnolię Park jednym z największych centrów handlowych w kraju.

Około 250 sklepów na parterze i piętrze oferuje ubrania, elektronikę, biżuterię i zegarki, artykuły sportowe, wyposażenie domu czy artykuły spożywcze. Na miejscu znajdziemy też mnóstwo usług związanych z różnymi branżami, strefę gastronomiczną, a także kino z 7 salami. Atrakcją są także podświetlane, kolorowe fontanny na zewnątrz, które działają od wiosny do jesieni.

Parking został przewidziany dla 3,5 tys. samochodów, ale łatwo dojedziemy też komunikacją miejską zatrzymując się na przystanku „Niedźwiedzia”.

Magnolia Park - lokalizacja

Wroclavia

Centrum Handlowe Wroclavia powstało na zgliszczach dawnego Dworca Autobusowego PKS przy ul. Suchej, który swoje lata świetności miał już dawno za sobą. Stary dworzec PKS zniknął z powierzchni Wrocławia w 2015 roku. Jego funkcję przejęła galeria Wroclavia, której otwarcie nastąpiło w 2017 r..

Podziemny dworzec autobusowy znajdujący się na poziomie -2. to tylko jedno z miejsc we Wroclavii. Zakupy zrobimy w około 200 sklepach, restauracjach, kawiarniach oraz punktach usługowych. Pod wynajem przeznaczonych jest 64 tys. m kw. powierzchni handlowej, co czyni Wroclavię trzecią największą galerią handlową we Wrocławiu – zaraz po Pasażu Grunwaldzkim i Magnolii.

Wroclavia
Wroclavia Tomasz Hołod / Polska Press

Wroclavia ma także kino z 20 nowoczesnymi salami, całodobowy klub fitness i bawialnię dla dzieci. W środku znajdziemy 2300 miejsc parkingowych. Właścicielem Wroclavii jest francusko-holenderska firma Unibail-Rodamco-Westfield.

Do Wroclavii dojedziemy też komunikacją miejską wysiadając na przystanku „Dworzec Autobusowy”.

Wroclavia - lokalizacja

Arkady Wrocławskie

Arkady Wrocławskie przy skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i ul. Swobodnej to jeden z budynków LC Corp, czyli spółki należącej niegdyś do Leszka Czarneckiego (dzisiaj znanej pod nazwą Develia S.A.). Powstały według projektu AP Szczepaniak rozpoczęła się w 2005 r. i zakończyła się dwa lata później, w 2007. 28 kwietnia tegoż roku Arkady Wrocławskie zostały oficjalnie otwarte. Wcześniej w miejscu Arkad Wrocławskich były budynki firm montujących instalacje elektryczne i teletechniczne oraz różnego rodzaju warsztaty.

Arkady Wrocławskie
Arkady Wrocławskie Michał Pawlik / Polska Press

Arkady Wrocławskie to tak naprawdę olbrzymi kompleks oferujący nie tylko handel, ale też usługi i biura, a także 7-piętrowy parking dla 1100 samochodów. W części biurowej znajduje się 11 pięter, natomiast w części handlowej 3 piętra.

Powierzchnia handlowa wielkości 30 tys. m kw. mieści łącznie 130 sklepów i restauracji, kino z 10 salami na 526 miejsc, fitness oraz centrum medyczne. Znaną cechą charakterystyczną Arkad Wrocławskich jest ogromne akwarium mieszczące aż 120 tys. litrów wody.

Na miejsce dojedziemy też tramwajami, wysiadając na przystanku „Arkady (Capitol)”.

Arkady Wrocławskie - lokalizacja

Galeria Handlowa Sky Tower

Najwyższy budynek we Wrocławiu zastąpił swojego poprzednika szczycącego się tym samym mianem - biurowiec Poltegor zbudowany w 1982 roku. Do wyburzenia Poltegoru stojącego w miejscu dzisiejszego Sky Tower doszło rok po wykupieniu działki w 2006 r. przez Leszka Czarneckiego. Wysokość Poltegoru do dachu wynosiła 92 metry, ale jego następca Sky Tower jest ponad dwukrotnie wyższy i do dachu liczy 205 metrów wysokości.

Pięcioletnia budowa Sky Tower zakończyła się w maju 2012 r. Znajdujący się między ulicami Powstańców Śląskich, Wielką, Gwiaździstą i Szczęśliwą ogromny kompleks mieszkalno-biurowo-handlowo-usługowy mieści w swoim wnętrzu galerię handlową, której powierzchnia wynosi 25 tys. m kw.

Sky Tower
Sky Tower mat. prasowe

Oprócz licznych sklepów, oferuje restauracje, kawiarnie, bary i rozrywki, jak popularne Kolejkowo. Wspomniana gastronomia znajduje się także po zewnętrznej części budynku, co oznacza, że możemy tam zjeść także po zamknięciu galerii. Z ciekawych miejsc warto wymienić również kręgielnie, klub fitness, saunarium, SPA oraz szkołę tańca Egurrola Dance Studio.

Sky Tower oferuje 472 miejsca parkingowe. Do galerii handlowej Sky Tower dojedziemy również tramwajami oraz autobusami zatrzymując się na przystanku „Wielka”.

Galeria Handlowa Sky Tower - lokalizacja

Centrum Handlowe Marino

Centrum Handlowe Marino znajdujące się w północnej części miasta przy ul. Paprotnej uważane jest powszechnie za najstarszą nowoczesną galerię handlową we Wrocławiu. Powstało w 1993 roku jako hurtownia odzieży. Potem Marino zamieniło się w supermarket, aby otworzyć się w nowej odsłonie w 2008 r.

Marino
Marino mat. prasowe

Wraz z nowym właścicielem, spółką Rafael Investment Marino ruszyło z 90 sklepami, restauracjami oraz kawiarniami. Ponowna przebudowa nastąpiła w 2018 r., kiedy to po byłym sklepie spożywczym powstały nowe lokale. Od 2020 r. nowym właścicielem CH Marino jest Grupa Saller. Galeria handlowa ma 20 tys. m kw. powierzchni handlowej i około 600 miejsc parkingowych.

Pod Marino dojeżdżają też tramwaje oraz autobusy, należy wysiąść na pętli „Poświętne”.

Centrum Handlowe Marino - lokalizacja

Centrum Handlowe Korona

Centrum Handlowe Korona przy ul. Krzywoustego to jedna z pierwszych galerii wielofunkcyjnych nie tylko we Wrocławiu, ale także w Polsce.

CH Korona
CH Korona Janusz Wójtowicz / Polska Press

Jej budowa trwała nieco ponad rok i zaczęła się we wrześniu 1998 r. Otwarta w październiku 1999 roku liczy dzisiaj 51 sklepów, 11 restauracji, 27 lokali usługowych i 2009 miejsc parkingowych. Dla klientów do dyspozycji jest także kino, restauracje i kawiarnie. Całkowita powierzchnia wynosi 55 tys. m kw, a jej zarządcą jest firma APSYS.

Do galerii handlowej Korona dojedziemy autobusami wysiadając na przystanku o tej samej nazwie.

Centrum Handlowe Korona - lokalizacja

Centrum Handlowe Borek

Centrum Handlowe Borek powstało w 1999 roku przy zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Hallera. Na powierzchni handlowej wielkości 33 tys. m kw. znajduje się 79 sklepów i stoisk. To m.in. moda damska, męska, artykuły do domu, usługi oraz rozrywka w postaci placu zabaw.

CH Borek
CH Borek mat. prasowe

Dodatkowo na klientów czeka strefa gastronomiczna, a oni sami mogą zaparkować na jednym z 1220 bezpłatnych miejsc parkingowych.

Centrum Handlowe Borek - lokalizacja

Wrocław Fashion Outlet

Powstałe w trzecim kwartale 2006 roku dawniej nazywane Factory, uważane jest za największe centrum outletowe w Polsce. 18 tys. m kw. zapewnia około 100 marek, gdzie zakupimy m.in. akcesoria do domu, biżuterię i ubrania.

Fashion Outlet Wrocław
Fashion Outlet Wrocław mat. prasowe

Na terenie dawnego Factory znajdziemy też restauracje i parking. Wrocław Fashion Outlet znajduje się przy ul. Granicznej.

Wrocław Fashion Outlet - lokalizacja

Renoma

Galeria handlowa Renoma we Wrocławiu znana jest też pod nazwą PeDeT, której skrót oznacza Powszechny Dom Towarowy. To czasy PRL-u, ale sama historia tego miejsca jest dużo starsza.

Budynek pod nazwą Domu Towarowego Wertheim otwarty został po raz pierwszy w 1930 roku. Szczycił się sprzedażą egzotycznych towarów, pochodzących m.in. z Afryki. Podczas II wojny światowej został strawiony w pożarze, aby po odbudowie ponownie otworzyć się w 1948 roku. Zyskał jednocześnie miano największego Powszechnego Domu Towarowego w Polsce. Został zabytkiem w 1977 r., kiedy doceniono jego modernistyczną architekturę, a w latach 90. został sprywatyzowany. Po renowacji przeprowadzonej w latach 2005-2009, właściciel Centrum Development & Investments otworzył Renomę na nowo, 25 kwietnia 2009 roku.

Renoma
Renoma Magdalena Pasiewicz / Polska Press

Renoma znana jest ze swoich nieszablonowych ozdób. Gzymsy, ceramiczne głowy, szyszki i maszty to tylko niektóre z nich. Jednocześnie oferuje nietuzinkowe marki modowe, niespotykane nigdzie indziej we Wrocławiu.

Powierzchnia handlowa Renomy wynosi 31 tys. m kw., a całkowita niemal 100 tys. m kw. Posiada 630 miejsc parkingowych, a na miejsce dojedziemy też komunikacją miejską zatrzymując się na przystanku „Renoma”.

Renoma - lokalizacja

Dom Handlowy Feniks

Handlowa historia Feniksa znajdującego się w Rynku sięga początku XX wieku, kiedy w 1902 r. rozpoczął swoją działalność jako Dom Handlowy braci Barasch. Wcześniej służył mieszkańcom jako kamienica. Kilka lat przed wojną został odebrany właścicielom pochodzenia żydowskiego, aby niedługo później ulec częściowemu zawaleniu w wyniku prowadzonych wojennych walk.

Po odbudowie i odgruzowaniu Feniksa, zapadła decyzja o przekazaniu go od miasta pod dzierżawę dla Powszechnej Spółdzielni Spożywców. Spółdzielczy Dom Towarowy Feniks we Wrocławiu w 1946 r. uruchomiono ruchome schody, które są uważane za pierwsze zainstalowane w Polsce po II wojnie światowej. Schody ocalały z ówczesnego budynku zarządzanego jeszcze przez braci Barasch.

Budynek kilkukrotnie modernizowano i remontowano, a kolejne piętra zyskiwały nowych handlarzy. Nazwę „Dom Handlowy Feniks” budynek uzyskał w 1965 r. i jest ona używana do dzisiaj. Został wykupiony od miasta w grudniu 1995 roku i do teraz należy do Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Feniks”.

DH Feniks
DH Feniks arch. Gazeta Wrocławska

Przez wiele lat, także przed wojną, dzisiejszy DH Feniks był uważany za wizytówkę Wrocławia i świątynię komercji z ekskluzywnymi sklepami. Cechą charakterystyczną była kula w kształcie globusa. Co się z nią stało? Jej historię szeroko poruszaliśmy w tym materiale, do przeczytania którego zachęcamy:

Powierzchnia użytkowa Feniksa wynosi ok. 8000 m kw i oferuje wiele niespotykanych nigdzie indziej marek. To m.in. ubrania, skate shop, stoiska muzyczne oraz numizmatyczne i kolekcjonerskie. Wewnątrz jest też wiele ciekawych usług – wróżka, krawiec, wyrób pieczątek, ślusarz, fotografia czy fryzjer.

Dom Handlowy Feniks - lokalizacja

Mniejsze galerie handlowe we Wrocławiu

We Wrocławiu jest też wiele mniejszych galerii, które oferują głównie duże sklepy spożywcze, elektronikę oraz modę. W ich okolicach często znajdują się też markety budowlane i z artykułami domowymi:

  • Family Point, ul. Krakowska 51-69;
  • Ferio-Gaj, ul. Świeradowska 51/57;
  • CH Krzyki, ul. Wawrzyniaka 2;
  • N-Park, ul. Ślężna 130/134;
  • Galeria Sylwia, ul. Krakowska 1;
  • Arena, ul. Komandorska 66;
  • TGG (Astra), ul. Słubicka 18;
  • CH Astra, ul. Horbaczewskiego 4-6;
  • N-Park, ul. Gagarina 27;
  • Galeria Kiełczowska, ul. Kiełczowska 70.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Galerie handlowe we Wrocławiu. Wszystko co musisz wiedzieć - sklepy, lokalizacja, historia - Gazeta Wrocławska

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto