Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaikę możesz mieć nie tylko na dachu. Gdzie jeszcze? Poznaj panele słoneczne do montażu m.in. na ogrodzeniu

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Fotowoltaika balkonowa to coraz popularniejszy trend. Montują ją nawet niektórzy mieszkańcy bloków. Takie panele z racji mniejszej powierzchni raczej nie zasilą całego mieszkania, ale mogą wydatnie obniżyć rachunki. W budynkach wielorodzinnych trzeba jedynie pamiętać o uzyskaniu zgody administracji budynku na montaż.
Fotowoltaika balkonowa to coraz popularniejszy trend. Montują ją nawet niektórzy mieszkańcy bloków. Takie panele z racji mniejszej powierzchni raczej nie zasilą całego mieszkania, ale mogą wydatnie obniżyć rachunki. W budynkach wielorodzinnych trzeba jedynie pamiętać o uzyskaniu zgody administracji budynku na montaż. 123RF.com
Fotowoltaikę najczęściej montuje się na dachu budynku lub ewentualnie na gruncie. Warto jednak wiedzieć, że technologia stale się rozwija i możliwości jest znacznie więcej. Sprawdź, gdzie jeszcze możesz mieć panele fotowoltaiczne i czerpać darmową energię ze słońca – lub będziesz mógł w niedalekiej przyszłości.

Spis treści

Fotowoltaika na dachu to nie wszystko. Panele słoneczne można montować w wielu miejscach

Fotowoltaika większości z nas kojarzy się z charakterystycznymi panelami na dachach budynków. Są też oczywiście farmy fotowoltaiczne, gdzie panele zamontowane są na gruncie (na specjalnych stelażach). Teoretycznie nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby stosować panele słoneczne także w innych miejscach i czerpać jeszcze więcej energii.

W galerii przedstawiamy najciekawsze nowinki technologiczne w tym zakresie. Część z tych rozwiązań już jest dostępna na polskim rynku, inne dopiero mają do Polski wkroczyć, a niektóre to dopiero prototypy. Warto jednak trzymać rękę na pulsie – może już za kilka lat panele fotowoltaiczne na ogrodzeniach czy samochodach staną się widokiem tak zwyczajnym, jak panele na dachach?

Sprawdź, gdzie (poza dachem) można zamontować panele fotowoltaiczne!

Warto oczywiście pamiętać, że liczba i powierzchnia paneli fotowoltaicznych na danym budynku powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Dziś problemem wielu osób są przewymiarowane instalacje, które produkują więcej prądu, niż domownicy są w stanie zużyć. To problem nie tylko dla posiadaczy paneli, ale też dla całej sieci, do której trafia nadwyżka niewykorzystanego prądu. Zdarza się bowiem, że nadmiar mocy powoduje przeciążenia i automatyczne wyłączanie się fotowoltaiki.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Panele fotowoltaiczne wkrótce będą wszędzie?

Warto wiedzieć, że technologia fotowoltaiczna stale idzie do przodu i już wkrótce może się okazać, iż czerpanie energii ze słońca jest jeszcze prostsze, niż nam się wydaje. W wyniku wysiłków naukowców poprawia się m.in. wydajność paneli, czyli to, jak dużą część energii słonecznej są one w stanie przetworzyć w energię elektryczną.

To jednak dopiero początek, bo powstają też powoli dużo bardziej niezwykłe panele słoneczne. Można już dziś tworzyć np. fotowoltaikę, która jest giętka, co otwiera zupełnie nowe możliwości ich stosowania (np. wszywanie niewielkich paneli w odzież). Badacze opracowali też sposoby na to, by panele same odpychały kurz, a nawet... wytwarzały niewielką ilość prądu w nocy. Jeśli wziąć to wszystko pod uwagę, to aż trudno zgadywać, w jakim jeszcze kierunku pójdzie fotowoltaika. Jedno jest pewne – panele nie są chwilową modą i czerpanie energii z promieni słonecznych będzie tylko zyskiwać na popularności.

Polecjaka Google News - RegioDom
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fotowoltaikę możesz mieć nie tylko na dachu. Gdzie jeszcze? Poznaj panele słoneczne do montażu m.in. na ogrodzeniu - RegioDom.pl

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto