Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotografie Wandy Rutkiewicz na wystawie we Wrocławiu

Alicja Sumarowska
K2
K2 Wanda Rutkiewicz
Wanda Rutkiewicz znana wszystkim jako himalaistka, była również bardzo dobrym sportowcem, kierowcą rajdowym, autorką książek i filmów dokumentalnych oraz fotografem. Jej prace zobaczymy wkrótce we Wrocławiu na wystawie Wanda Rutkiewicz – Fotografie.

Wystawa "Wanda Rutkiewicz – Fotografie" to 46 czarno-białych fotografii najwyższych gór świata m.in. Mount Everestu, K2, Gasherbrumów, Cho Oyu, Annapurny, Makalu. Autorka zdjęć sfotografowała góry stojąc z nimi „twarzą w twarz”, na poziomie kilku tysięcy metrów n.p.m. To unikalna okazja, by spojrzeć na góry oczami Wandy Rutkiewicz.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 17 grudnia br. o godz. 17.00. Wystawa będzie prezentowana we Wrocławiu do 6 lutego 2016 roku w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” (pl. bpa Nankiera 8, Wrocław).

Galeria jest czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00. Bilety 4 zł/2zł. W poniedziałki wstęp bezpłatny.

ZOBACZ WANDA RUTKIEWICZ - BIOGRAFIA

Wystawę zdjęć poprzedzi spotkanie autorskie z prof. Zdzisławem Janem Rynem, który opowie o swojej najnowszej, wydanej w 2015 roku, książce pt. „Góry – Medycyna – Antropologia”. Jeden z rozdziałów publikacji poświęcony jest Wandzie Rutkiewicz Spotkanie, jakie odbędzie się 16 grudnia o godz. 17.00, będzie okazją do posłuchania barwnych, pełnych pasji opowieści „człowieka gór.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
130 szopek z całego świata na jednej wystawie (ZDJĘCIA)

WANDA RUTKIEWICZ - BIOGRAFIA

Wanda Rutkiewicz (z domu Błaszkiewicz) urodziła się 4 lutego 1943 w Płungianach (dzisiejsza Litwa). W 1947 roku rodzina Błaszkiewiczów przenosi się do Wrocławia. W tym mieście 6-letnia Wanda rozpoczyna swoją edukację. Poszła od razu od drugiej klasy szkoły podstawowej.

Została studentką w 1959 roku (mając zaledwie 16 lat) na Wydziale Łączności Politechniki Wrocławskiej (późniejszy Wydział Elektroniki). Był to bardzo intensywny okres w jej życiu. Oprócz wyśmienitych wyników w nauce i zdobywania zawodu, z sukcesami uprawiała sport. Dwukrotnie zostaje mistrzynią w pchnięciu kulą, skacze wzwyż, rzuca dyskiem i oszczepem. W latach 1961-1965 trenuje siatkówkę: jest zawodniczką I-ligowej Gwardii Wrocław, należy również do kadry olimpijskiej w piłce siatkowej. W tamtym okresie zrodziła się także jej miłość do gór.

W 1961 roku kolega ze studiów, Bogdan Jankowski, zabiera ją w Góry Sokole, leżące w paśmie Rudaw Janowickich. Tam 18-letnia Wanda wspina się po raz pierwszy na „Sukiennice”. Tak narodziła się jej ogromna pasja do gór. Zaczęła od wspinaczek w Tatrach, Alpach, Pamirze, by później zdobywać najwyższe szczyty świata, w Himalajach i Karakorum. Zdobyła osiem ośmiotysięczników:

1978 – jako pierwsza osoba z Polski zdobywa Mount Everest.
1985 – zdobyła Nangę Parbat.
1986 – jako pierwsza kobieta na świecie i pierwsza osoba z Polski zdobyła szczyt K2
1987 – zdobyła Shisha Pangmę.
1989 – podczas kobiecej wyprawy zdobyła Gascherbrum II.
1990 – Wanda Rutkiewicz i Ewa Pankiewicz zdobyły szczyt Gasherbrum I, jako pierwszy autonomiczny zespół kobiecy.
1991 – w ramach włosko-francusko-hiszpańskiej wyprawy zdobyła Cho Oyu.
1991 – zdobyła Annapurnę.

Miała także inne zainteresowania: w latach 80-tych XX w. brała udział w rajdach samochodowych. Była jednym z członków-założycieli organizacji „Mountain Wilderness”, która zajmowała się m.in. wspomaganiem działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego w górach. Aktywnie promowała himalaizm kobiecy.

Była autorką książek i artkułów o wyprawach górskich. Tworzyła także filmy dokumentalne związane ze wspinaniem: w 1988 roku powstały: „Tango Aconcagua”, do którego Wanda robi zdjęcia, a reżyserem jest Krzysztof Lang; „Requiem” w reżyserii Krzysztofa Langa, zdjęcia autorstwa Wandy Rutkiewicz i Krzysztofa Langa; „Ludzie na Baltoro”, scenariusz i realizacja – Krzysztof Lang, zdjęcia – Wanda Rutkiewicz i Krzysztof Lang. W 1990 powstał film „Karnawał pod Cerro Torre” w reżyserii Wandy Rutkiewicz, która jest także autorką zdjęć.

Ostatnia wyprawa Wandy Rutkiewicz rozpoczęła się w lutym 1992 r. Wanda wraz z Arkiem Gąsienicą-Józkowym dołączyła do wyprawy meksykańskiej na Kanczendzongę (8586 m n.p.m., Himalaje). Kierownikiem wyprawy był Carlos Carsolio, a brali w niej udział również jego żona Elsa i brat Alfredo. 12 marca wyprawa dociera do bazy. Elsa i Alfredo odmrozili się i muszą zrezygnować z wchodzenia na górę. Arek Gąsienica-Józkowy zachorował i również nie bierze udziału w ataku szczytowym. Wanda podchodziła z Carlosem, każdy w swoim tempie. On szedł szybciej, zdobył szczyt i, schodząc, spotkał Wandę na wysokości 8200-8300 m. 12 maja 1992 r. Wanda oznajmiła, że chce zabiwakować na tej wysokości i następnego dnia zaatakować szczyt. Wtedy widziana była po raz ostatni. 25 maja 1992 agencja Reuters podała, że Wanda Rutkiewicz zaginęła w masywie Kanczendzongi w nocy z 12 na 13 maja 1992 roku.

*Biografia opracowana na podstawie książki Wanda Rutkiewicz; red. Jan Bortkiewicz; wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, 2013

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto