Finał na PGE Narodowym już o krok – znamy mistrzów Dolnego Śląska

Materiał promocyjny
Udostępnij:
Trzy pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa dolnośląskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. W rozegranym w dniach 16-18 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: Olympic Wrocław i UKS Lechia Dzierżoniów w kategorii U-8, Gryf Świdnica i Turbo Bobasy w U-10 oraz SP 45 Wrocław i SP Bierutów wśród najstarszych dzieci. Już na przełomie kwietnia i maja drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały nasze województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

Finałowe zmagania odbyły na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie. Dla występujących w nich najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu były one kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W Dzierżoniowie na uczestników rozgrywek czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry.

Turniej ten stanowił w przeszłości początek piłkarskiej przygody dla wielu reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. Także i w trakcie tych trzech dni rywalizacji z pewnością można było zobaczyć dzieci, które wyróżniały się swoim talentem. Jednym z nich był Bartek Kosiba, zawodnik SP 45 Wrocław. Zdobył tytuł najlepszego zawodnika U-12, a jego drużyna zwyciężyła w swojej kategorii i będzie reprezentowała Dolny Śląsk podczas Finału Ogólnopolskiego. - Bartek jest bardzo pracowitym zawodnikiem, dzięki temu jego poziom umiejętności technicznych jest na wysokim poziomie. Wyróżnia go inteligencja w grze, dużo widzi na boisku, jego podania są przemyślane – w taki sposób prezentuje nam zalety zawodnika jego trener, Krzysztof Franczak. - W tym, że ciągle robi wyraźne postępy, istotną rolę odgrywa także jego charakter, m.in. wola walki i chęć doskonalenia się. To właśnie dzięki swojej ciężkiej pracy zdobywa nagrody takie jak ta podczas finału wojewódzkiego.

Znakomicie zaprezentowała się także Maja Kulik, reprezentująca Szkołę Podstawową w Bierutowie. Na pierwszy rzut oka prezentuje się dość niepozornie: niewysoka, drobna dziewczynka, która jest o rok młodsza od koleżanek z drużyny. Widać to jednak tylko do momentu, gdy zabrzmi pierwszy gwizdek, bo wtedy Maja momentalnie ,,rośnie''. - Myśląca, grzeczna dziewczynka, dobrze się uczy. Dołączyła do nas rok temu. Ma ten piłkarski zmysł. Jak idzie sam na sam, to nie kopie gdzie popadnie, tylko spokojnie trafia przy słupku –zachwyca się umiejętnościami jej trener. Po finałach wojewódzki Maję z tłumu innych zawodniczek wyróżniała jeszcze jedna rzecz - gdy wracała razem z resztą zespołu do autobusu, w jej rękach oprócz medalu i upominków, błyszczała się statuetka dla najlepszej zawodniczki turnieju U-10 województwa dolnośląskiego.

Finały wojewódzkie w Dzierżoniowie to także okazja do wizyty u starych znajomych z Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Pana Edwarda Tasiora z Miszkowic widzimy zawsze, gdy przyjeżdżamy na Dolny Śląsk. Nic dziwnego, bo w rozgrywkach jest od samego początku. - W piłce pracuję blisko 55 lat. W Dragonie Miszkowice jestem już od dawna. Wszystko tu zrobiłem od podstaw. W okolicy znajduje się sześć wiosek, z których zbieramy dzieci, wyciągamy je z domów, by nie siedziały przy komputerach – opowiada o swojej pracy trener Tasior. Podczas tegorocznego finału wojewódzkiego pan Edward przyjechał do Dzierżoniowa jako opiekun trzech zespołów: dwóch drużyn dziewcząt w kategoriach U-12 i U-10 oraz zespołu chłopców U-8. – Podczas tegorocznych zmagań na Dolnym Śląsku przyznał, że chciałby jeszcze kiedyś pojechać z dziećmi na Finał Ogólnopolski. Tym razem jednak wieloletni trener musiał przełknąć gorycz porażki, ale niezrażony szkoleniowiec już zapowiedział, że w kolejnej edycji wróci i wraz ze swoją drużyną ponownie zagra o upragniony wyjazd do Warszawy.

Dolny Śląsk stoi zresztą doświadczonymi trenerami. Jednego z trenerów w Dzierżoniowie od jego podopiecznych dzieliły aż 62 lata. Sam szkoleniowiec emanuje energią, która uskrzydla jego podopieczne. Widać, że dziewczynki świetnie spędzają czas pod jego opieką, utrzymując wspólnie radosną atmosferę. Jak widać, także i w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wiek nie ma znaczenia, gdy autorytet buduje się w oparciu o dobrą atmosferę i wsparcie. To bowiem klucz do radosnego przeżywania rozgrywek.

W Dzierżoniowie mogliśmy też zaobserwować kreatywne sposoby na motywowanie się przed i w trakcie meczu. Oprócz okrzyków, wiwatów i dopingu rodziców, nasz wzrok przykuły kreatywne koszulki. Zdarza się czasem, że koszulka jest dla drużyny także miejscem na umieszczenie motta albo pozytywnego przesłania do zawodników. "Zdrowo jesz, zdrowo żyjesz, w sporcie sukces gwarantujesz" – to hasło, które z pewnością wpisuje się w ten trend i które z Dzierżoniowa z pewnością zapamiętamy. Noszącej je drużyny co prawda zabraknie na Finale Ogólnopolskim w Warszawie, ale może będą stanowili inspirację dla kolegów i koleżanek z okolic.

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Arbitrzy w Dzierżoniowie pokazali ją 11 razy.

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat. Nagrodą dla najlepszych będzie nie tylko Puchar Tymbarku, ale także możliwość obejrzenia z wysokości trybun meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z idolami – reprezentantami Polski i selekcjonerem Adamem Nawałką.

TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie