Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fakty i mity o kleszczach - opowiadają o nich leśnicy. Jak uchronić się przed kleszczem?

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Kleszcze mają bardzo małe rozmiary, zwykle około 1mm
Kleszcze mają bardzo małe rozmiary, zwykle około 1mm Pixabay
O kleszczach powstało wiele mitów, a sporo z nas wciąż w nie wierzy. Jakie są fakty i mity związane z tymi pajęczakami? Zobaczcie co mówią leśnicy oraz jak zabezpieczyć się przed kleszczami, które niedługo zaczną masowo się budzić.

Spis treści

Wraz z cieplejszą aurą coraz więcej osób wraca też do lasów otaczających Głogów. Rekreacja na łonie przyrody jest doskonała dla naszego zdrowia, ale wśród zieleni może się kryć także miniaturowe zagrożenie - kleszcze.

Fakty i mity na temat kleszczy - co mówią leśnicy?

Na temat tych niewielkich pajęczaków powstało wiele mitów, w które wciąż wierzy wielu z nas. Dlatego też leśniczy z Nadleśnictwa w Głogowie przygotowali krótki poradnik opowiadający o faktach i mitach dotyczących kleszczy.

Fakty na temat kleszczy:

  • FAKT – Kleszcze przesiadują na spodniej stronie liści - larwy najczęściej spotykane są w trawie do 30cm, nimfy w trawach i roślinności do 1m a dorosłe kleszcze chwasty i krzewy do 1,5m.
  • FAKT – ukąszenie kleszcza nie boli – ślina kleszcza wpuszczana do rany zawiera substancje znieczulające, dzięki czemu kleszcz może żywić się krwią niezauważony przez kilka dni.
  • FAKT – aktywność kleszcza zależna jest od temperatury powietrza - zazwyczaj pojawiają się gdy temperatura wzrośnie powyżej zera jednak są w stanie wytrzymać jednorazowe skoki temperatur do nawet kilkunastu stopni na minusie
  • FAKT – kleszcze przenoszą różne choroby – największe znaczenie ze względów epidemiologicznych w Polsce mają dwie choroby: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.
  • FAKT – czarna/brązowa „kropka” na skórze to może być kleszcz – larwa kleszcza może mieć nawet 0,5mm.

Mity na temat kleszczy:

  • MIT – Kleszcze skaczą na nas z drzewa.
  • MIT – każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy – odsetek zakażonych kleszczy waha się w granicach 20-25%.
  • MIT – jasne kolory przyciągają kleszcze – kleszcze są ślepe, dlatego kolor naszego ubrania jest im obojętny. Zaleca się wybieranie jasnych ubrań aby łatwiej je zlokalizować

Zobacz też:

Powstała mapa kleszczy w Polsce - Ty też możesz je zgłosić

Na stronie internetowej ciemnastronawiosny powstała interaktywna mapa, która pokazuje gdzie w naszym kraju odnotowano pojawienie się kleszczy. Głogów jest tam obecnie stosunkowo białą plamą, podobnie Legnica, Lubin, Wałbrzych czy Jelenia Góra, jednakże nie oznacza to wcale - że kleszczy u nas brakuje. Na Dolnym Śląsku najwięcej zgłoszeń pochodzi z okolic Wrocławia.

– Do niedawna kleszcze nie były jeszcze zbyt aktywne, bo mieliśmy stosunkowo chłodną pogodę, zimne poranki a w ciągu dnia temperatura też nie jest za wysoka. Ale pojawiają się już coraz cieplejsze dni. Sporo ludzi ruszy zapewne do lasów, a w tym samym czasie obudzą się kleszcze, które będą głodne – mówi nam Hubert Kawalec, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Głogów.

Jeśli sami zauważycie te niebezpieczne pajęczaki, możecie uzupełnić mapę wchodząc na mapę pod tym linkiem

W naszym regionie jako miejsce niebezpieczne zaznaczono jednak lasy wokół Przemkowa - które także są popularne wśród osób lubiących rekreację na łonie przyrody.

Fakty i mity o kleszczach - opowiadają o nich leśnicy
Które miejsca ciała atakują najczęściej?Lasy Państwowe

Jak zabezpieczyć się przed kleszczem?

Najwięcej kleszczy pojawia się jednak na wschodzie kraju. Niemniej jednak i u nas warto zachować środki ostrożności. Istnieje kilka podstawowych zasad, które warto stosować:

  • zakładaj długie spodnie, a nogawki wkładaj w wysokie buty
  • stosuj specjalne środki odstraszające kleszcze
  • unikaj przedzierania się przez chaszcze
  • zakładaj jasne ubrania (łatwiej na nich zauważyć kleszcza - dla samych pajęczaków kolor nie ma znaczenia)
  • po spacerze dokładnie obejrzyj swoje ciało
  • sprawdź sierść psa - jeśli był z Tobą na spacerze

Warto się do tego stosować, aby zminimalizować ryzyko związane z chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki. Jeżeli zauważymy, że ugryzł nas kleszcz, musimy szybko usunąć go z naszego ciała. Jednakże trzeba to zrobić to prawidłowo, jeśli więc się na tym nie znamy i nie jesteśmy w stanie wykonać tego samodzielnie, warto udać się do specjalisty.

Usuwając samemu kleszcza należy pamiętać, by złapać go jak najbliżej skóry i wyciągnąć w górę - bez przekręcania. Nie należy go też niczym smarować. W przypadku urwania mu głowy, która zostaje w ciele - należy zgłosić się szybko do lekarza.

Kleszcze mają bardzo małe rozmiary, zwykle około 1mm

Fakty i mity o kleszczach - opowiadają o nich leśnicy. Jak u...

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fakty i mity o kleszczach - opowiadają o nich leśnicy. Jak uchronić się przed kleszczem? - Głogów Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto