Fabryki i zakłady pracy w PRL-u. Tak pracowało się za Gierka

OPRAC.: AB
Jak wyglądała praca w latach 70.? Co należało do obowiązków typowego pracownika? 

 Zapraszamy w podróż do kultowej epoki Gierka.
Jak wyglądała praca w latach 70.? Co należało do obowiązków typowego pracownika? Zapraszamy w podróż do kultowej epoki Gierka. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kiedyś to były czasy. Trudno było znaleźć osobę bezrobotną, a dzień pracy miał zupełnie inny rytm niż dzisiaj. Przypominamy, jak wyglądała praca w PRL-u za czasów Gierka.

W PRL-u praca miała często mniej skomplikowany charakter niż obecnie. Nie było mowy o automatyzacji pracy we współczesnym tego słowa znaczeniu, a wiele czynności związanych z procesem produkcyjnym było wykonywanych manualnie. Gdy ze stanowiska pierwszego sekretarza KC PZPR ustąpił Władysław Gomułka, do władzy doszedł Edward Gierek. To on jest autorem słynnego powiedzenia „No to jak, towarzysze, pomożecie?”, które padło z jego ust w 1971 r., podczas spotkania z robotnikami w Gdańsku.

Edward Gierek zapowiedział modernizację gospodarki oraz inwestycje w przemysł ciężki, który zamierzał dofinansować dzięki zagranicznym kredytom. Polacy mieli jednak specyficzny stosunek do pracy. Przede wszystkim nie podchodzili do godzin pracy tak rygorystycznie jak współcześni pracownicy, a wielu robotników szukało pretekstu, aby wyjść wcześniej do domu. Dużą popularnością cieszył się także domowej produkcji bimber. Zgodnie z danymi przytoczonymi przez magazyn Histmag w latach 1970–1980 na jednego mieszkańca przypadało ok. 10 l. czystego spirytusu, który był niezbędny do wytwarzania bimbru.

Rozpijaniu społeczeństwa sprzyjały trudności ze zdobyciem własnego mieszkania. Wiele osób mieszkało w hotelach robotniczych, co sprzyjało integracji przy alkoholu. Za dnia pracownicy produkcyjni chętnie robili sobie przerwy na papierosa, tak więc okazji do wspólnego spędzania czasu nie brakowało. W tamtych czasach osoby wykonujące prace proste były marnie opłacane, a zakłady produkcyjne cechowała zła organizacja pracy. To wszystko przekładało się na sytuację finansową Polaków. Obrazu nędzy dopełniały niedobory w sklepach. Na początku lat 70. na rynku brakowało licznych produktów, np. sprzętu AGD i RTV. Wiele osób wiodło monotonne życie, pracując na produkcji i pielęgnując po godzinach sąsiedzkie relacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International

Materiał oryginalny: Fabryki i zakłady pracy w PRL-u. Tak pracowało się za Gierka - Strefa Biznesu

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Józef Ziemiński

W tamtych czasach ludzie umieli jeszcze pracować !

W
Wojciech

Czy na pewno w grudniu 2020 miały miejsce strajki.

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie