Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejska Noc Literatury: gwiazdy czytają najnowsze książki

Małgorzata Matuszewska
Europejska Noc Literatury – siódma edycja z gwiazdami czytającymi najlepszą literaturę
Europejska Noc Literatury – siódma edycja z gwiazdami czytającymi najlepszą literaturę Karolina Misztal, Andrzej Banaś, Grzegorz Olkowski, Tomasz Hołod, Dariusz Gdesz, Piotr Smoliński
Europejska Noc Literatury po raz siódmy we Wrocławiu. 9 czerwca na Przedmieściu Oławskim znani aktorzy oraz legendarny lektor telewizyjny i filmowy przeczytają fragmenty dziesięciu książek najnowszych, prawie wszystkich jeszcze niepublikowanych.

Europejska Noc Literatury to projekt prezentujący twórczość pisarzy z różnych krajów. Tematem 7. edycji Europejskiej Nocy Literatury będzie OBCY. – Pierwszą Europejską Noc Literatury zorganizowaliśmy w 2013 roku, pierwsze teksty wybieral Marcin Hamkało (dziś dyrektor Muzeum Pana Tadeusza – przyp. red.) – wspomina Dominika Kawalerowicz, dyrektor programowa Strefy Kultury Wrocław, organizatora wydarzenia. – Każde z wydarzeń to ponad 10 tysięcy słuchających – dodaje. Od tej edycji Strefa Kultury (powstała z Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016) zaprasza kuratorów. Pierwszym został Michał Nogaś, dziennikarz kulturalny. – Znalezienie tekstów to wyzwanie. Jednym z najważniejszych problemów współczesnego świata jest pogłębiająca się obcość. Nie tylko ta polityczna, dzieląca Polaków jak nigdy dotąd, ale także codzienna. Nie mówimy sobie w windzie "dzień dobry", z taksówkarzami walczymy, a nie rozmawiamy, kłócimy się w kolejkach i ze sprzedawcami – dodaje. – Literatura, podobnie jak teatr, bardzo szybko reaguje na społeczne zmiany. Zapytałem wydawców, czy są autorzy, którzy napisali niedawno coś ciekawego o obcym – opowiada.

Europejska Noc Literatury: obcy, wyjątkowo opisany

– Osiem na dziesięć książek usłyszymy po raz pierwszy w Polsce – opowiada Michał Nogaś. Przedpremierowo usłyszymy fragmenty "Historii przemocy" Edouarda Louisa, opartą na faktach powieść 26-letniego Francuza. – Ten młody pisarz urodził się w wiosce, której mieszkańcy popierają Front Narodowy Marie Le Pen, wszyscy pracowali w fabryce, także jego ojciec. Kiedy ojciec uległ poważnemu wypadkowi, rodzina zubożała. Sam Louis jest gejem, bardzo uzdolnionym, na koncie ma już trzy książki. "Historia przemocy" ukaże się wkrótce nakładem Wydawnictwa Pauza. Usłyszymy także fragmenty książki Marty Mazuś, której roboczy tytuł brzmiał "Outsiderzy", teraz został zmieniony na "Raz", autorka opowiada o Polakach czujących się obco we własnym kraju. Z kolei Margot Vanderstraeten w "Mazzel Tov" opisała ortodoksyjną społeczność żydowską we współczesnej Europie, opierając swoją opowieść o fakty. Zadie Smith napisała książkę, której polski roboczy tytuł brzmiał "Eseje", a książka ukaże się pod tytułem "Widzi mi się". To esej o płotach i tym, co się zdarzyło, kiedy Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE. Sąsiedzi odwrócili się od obcych w sekudnę, np. matka Zadie poszła jak codziennie do sklepu i usłyszała "no, nareszcie będziecie mogli wrócić do siebie". W programie się też fragmenty już dostępnego w księgarniach zbioru opowiadań Katalończyka Jaume'a Cabré "Podróż zimowa" oraz debiutu czarnoskórej Brytyjki Reni Eddo-Lodge "Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry" – opowiada Michał Nogaś.

Europejska Noc Literatury: czytają gwiazdy

Do interpretacji fragmentów książek organizatorzy zaprosili uznanych aktorów z różnych pokoleń: Zofię Wichłacz (ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki", "Miasto 44" Jana Komasy), Mateusza Kościukiewicza ("Twarz" Małgorzaty Szumowskiej), Wiktora Zborowskiego (ostatnio wybitna rola w "Pokocie" Agnieszki Holland), Magdalenę Kumorek ("Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego, znakomite kreacje w Teatrze Muzycznym Capitol), Grażynę Wolszczak ("Podatek od miłości" Bartłomieja Ignaciuka), a także legendarnego lektora filmowego i telewizyjnego Tomasza Knapika.

Europejska Noc Literatury: reflektory na Przedmieście Oławskie

ENL to nie tylko najlepsze książki i czytające je gwiazdy, ale także niezwykłe miejsca. W tym roku to Przedmieście Oławskie. – Tu mieszkańcy nie mają miejsc, w których mogliby uczestniczyć w kulturalnych wydarzeniach – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes Zarządu Wrocławskiej Rewitalizacji. – Przedpokój przy ul. Hercena 13 otwieramy dla organizacji pozarządowych, instytucji, które zechcą zorganizować kulturalne wydarzenia. Wkrótce ogłosimy konkurs dla organizacji, które będą mogły pracować w tym biurze, kryterium jest pomysł na imprezy na rzecz Przedmieścia Oławskiego – dodaje.
Słuchacze spotkają się z literaturą w niebanalnych miejscach: Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sucharskiego, Muzeum Etnograficznym mieszczącym się w dawnym letnim pałacu wrocławskich biskupów, niedostępnym na co dzień Konsulacie Generalnym Republiki Federalnej Niemiec, kościele Chrześcijan Baptystów II Zborze we Wrocławiu, kaplicy kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, klasztorze bonifratrów , Przedpokoju H13, dawnej wytwórni wódek Carla Schirdewana, Nowej Papierni, Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych. W każdym z 10 miejsc czytany będzie fragment wybranej przez kuratora książki. Czytania rozpoczną się w tym samym czasie i będą powtarzane co 30 minut. Umożliwi to uczestnikom wysłuchanie wszystkich 10 tekstów i zwiedzenie lokalizacji na co dzień niedostępnych dla szerokiej publiczności.
Godziny czytań we wszystkich miejscach: 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00, 22:30. Wstęp oczywiście jest bezpłatny.

Europejska Noc Literatury: Program

Litery przed nazwiskiem autora/tytułem książki oznaczają miejsca czytań na załączonej mapce.
A "Podróż zimowa", Jaume Cabré
Hiszpania/Katalonia | polskie wydanie: Marginesy, tłumaczyła Anna Sawicka
Wielowątkowa opowieść, w której kataloński mistrz Jaume Cabré wyprawia w podróż postaci przepełnione rozpaczą, wyobcowane ze świata.
czyta Wiktor Zborowski
Aula Konwentu Bonifratrów we Wrocławiu; ul. Traugutta 57 - DOSTĘPNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

B "Strzały w Kopenhadze", Niklas Orrenius | PRZEDPREMIERA
Szwecja | polskie wydanie: Wydawnictwo Poznańskie, tłumaczyła Katarzyna Tubylewicz
Orrenius przez rok towarzyszył Larsowi Vilksowi, szwedzkiemu artyście, wokół którego zrobiło się głośno, kiedy w 2007 roku narysował karykaturę Mahometa. Bluźnierczy rysunek ściągnął na niego i Szwecję gniew muzułmanów.
czyta Tomasz Knapik
Szkoła Podstawowa nr 2; ul. Komuny Paryskiej 36-38

C "Widzi mi się", Zadie Smith | PRZEDPREMIERA
Wielka Brytania | polskie wydanie: Znak, tłumaczyła Justyn Hunia
Zbiór esejów jednej z aktualnie najważniejszych brytyjskich pisarek - tekstów publikowanych na łamach najważniejszych międzynarodowych czasopism.
czyta Justyna Sobolewska
Kościół Chrześcijan Baptystów, II Zbór we Wrocławiu; ul. Łukasińskiego 20/1 - DOSTĘPNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

D "Historia przemocy", Edouard Louis | PRZEDPREMIERA
Francja | polskie wydanie: Wydawnictwo Pauza, tłumaczyła Joanna Polachowska
Oparta na faktach powieść młodego Francuza. Dobrze sytuowany młody gej wraca w Wigilię ulicami Paryża do domu, zaczepia go młody, przystojny Algierczyk. Współczesna fantazja na temat „obcego”.
czyta Mateusz Kościukiewicz
Kaplica Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego; ul. Worcella 28 - DOSTĘPNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

E "Poza siebie", Sasha Marianna Salzmann | PRZEDPREMIERA
Niemcy | polskie wydanie: Prószyński i S-ka, tłumaczyła: Agnieszka Walczy
czyta Zofia Wichłacz
Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec, ul. Podwale 76 - DOSTĘPNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

F "Nienawiść to połowa zemsty", Emilios Solomou
Cypr | polskie wydanie: Książkowe Klimaty, tłumaczyły Ewa T. Szyler i Beata Żółkiewicz-Siakantaris
Rozgrywająca się w dwóch planach czasowych powieść autorstwa laureata Europejskiej Nagrody Literackiej, w której Greccy rozbójnicy z przeszłości powracają do życia. Historia samotności pojedynczego człowieka i opowieść o podzielonym Cyprze.
czyta Dawid Ogrodnik
Dawna wytwórnia wódek Carla Schirdewana, ul. Traugutta 102 B - DOSTĘPNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

G "Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry", Reni Eddo-Lodge
Wielka Brytania | polskie wydanie: Karakter, tłumaczyła Anna Sak
Punktem wyjścia dla książki stała się dyskusja, jaką wywołał facebookowy post Eddo-Lodge, w którym napisała o tym, że ma już dość wyjaśniania białym ludziom, jak czują się osoby o innym kolorze skóry, ma dość ich reakcji – od znudzenia i niezrozumienia po agresję.
czyta Grażyna Wolszczak
Nowa Papiernia, ul. Kościuszki 142A - DOSTĘPNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

H "Historie dziwnych samotności", Marta Mazuś | PRZEDPREMIERA
Polska | wydanie: Wielka Litera
W reportażu „Król kebabów i inne zderzenia polsko-obce” Mazuś przyglądała się migrantom, którzy próbują odnaleźć się w nowym dla siebie kraju. Jej kolejna opowieść reporterska to znów portret outsiderów – tym razem osamotnionych w Polsce Polaków.
czyta Magdalena Kumorek
Muzeum Etnograficzne, ul. Traugutta 111/113 - DOSTĘPNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

I "Tirza", Arnon Grunberg | PRZEDPREMIERA
Holandia | polskie wydanie: Wydawnictwo Pauza, tłumaczył …
Powieść o obsesyjnej miłości ojca do córki. Główny bohater dowiaduje się, że chłopakiem córki jest Marokańczyk, bardzo podobny do Muhammada Aty, zamachowcy z Nowego Jorku. Czy będzie potrafił mu zaufać?
czyta Michał Żurawski
Przedpokój H13, ul. Hercena 13

J "Mazel tow", J.S. Margot | PRZEDPREMIERA
Belgia | polskie wydanie: Czarne, tłumaczyła Małgorzata Diederen-Woźniak
Opowieść o życiu w ortodoksyjnej społeczności we współczesnej Europie. Lewicująca studentka z Antwerpii, mieszkająca ze swoim irańskim chłopakiem, trafia do domu tradycyjnej żydowskiej rodziny, żyjącej na obrzeżach belgijskiego społeczeństwa we własnym, zamkniętym świecie.
czyta Halina Rasiakówna
Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych, ul. Worcella 3

8 czerwca przy Podwórku Ruska 46 – Recepcja odbędzie się spotkanie z Martą Mazuś wokół nowej książki oraz "Król kebabów i inne zderzenie polsko-obce", które poprowadzi Wojciech Szot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto