Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ESK 2016: Znamy program otwarcia

Małgorzata Matuszewska
Weekend Otwarcia będzie pełen atrakcji
Weekend Otwarcia będzie pełen atrakcji Filip Basara
Trzy dni mają potrwać imprezy inaugurujące Europejską Stolicę Kultury we Wrocławiu. Na 15, 16 i 17 stycznia 2016 zaplanowano ponad setkę wydarzeń kulturalnych. Najważniejszym z nich ma być wielki pochód na Rynek.

– Gwarantujemy miasto dobrej zabawy i wydarzenia na najwyższym poziomie – mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. – Postaramy się pokazać, że jesteśmy wspaniałym otwartym i tolerancyjnym miastem oraz, co chcę podkreślić – miastem nienawidzącym nacjonalizmu oraz ksenofobii – dodaje.

Pełen program Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zostanie ogłoszony 15 grudnia. Na razie poznaliśmy szczegóły związane z inauguracją ESK.

Europejska Stolica Kultury – Wielki pochód na początek

Na niedzielę, 17 stycznia, zaplanowano "Przebudzenie" – jedno z najliczniejszych i najbardziej spektakularnych pochodów w historii miasta. – Wrocławianie będą mogli połączyć się we wspólnym przemarszu i uczestniczyć w artystycznej opowieści o historii miasta i jego mieszkańców – mówi Chris Baldwin, twórca „Przebudzenia” i reżyser realizowanej z wielkim rozmachem ceremonii.

"Przebudzenie" rozpocznie się w w czterech dzielnicach Wrocławia. Z dawnej zajezdni tramwajowej "Dąbie", dawnej zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni "Popowice" i z Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego ruszą do Rynku pochody mieszkańców i artystów.

– Cztery Duchy Wrocławia obudzą się na czterech krańcach miasta – mówi Baldwin. – Będą pobudzać tysiące mieszkańców do tego, by opowiedzieć historię Wrocławia. To: Duch Wielu Wyznań, Duch Innowacji, Duch Odbudowy i Duch Powodzi, które w zaaranżowanej scenerii opowiedzą o wielokulturowej, niezwykłej historii miasta – dodaje.

- To, co czyni ceremonię niezwykłą, jest udział w niej mieszkańców Wrocławia. Ok. 1300 osób uczestniczy w próbach, w środę odbywało się siedem prób jednocześnie, w jednej z nich uczestniczyłem i jestem pod niezwykłym wrażeniem - przekonuje.

Finał "Przebudzenia" nastąpi po spotkaniu się czterech Duchów, mieszkańców oraz artystów w sercu miasta. Rynek przejdzie artystyczną transformację, w wyniku której nawet okoliczne budynki staną się scenami i elementami scenografii. Widowisko wizualno-muzyczne będące punktem kulminacyjnym „Przebudzenia” będzie spektakularnym przedstawieniem z niezwykłą scenografią, bajecznymi elementami wizualnymi, zaskakującym formą spektaklem z udziałem tysięcy artystów. Scenariusz widowiska opiera się na połączeniu pracy reżyserów sztuk wizualnych, tancerzy, aktorów, muzyków, performerów i aktywnego udziału mieszkańców Wrocławia.

O skali przedsięwzięcia świadczą liczby ponad 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy, około 300 rowerzystów. Podczas ceremonii pojawi się 30 instalacji świetlnych, 30 gigantycznych marionetek i pięć tramwajów.
Reżyserzy „Przebudzenia” przygotowali mnóstwo artystycznych niespodzianek i „zwrotów akcji”. Twórcy nie zdradzają szczegółów licząc, że efekt zaskoczenia jeszcze bardziej pobudzi emocje i przeżycia artystyczne publiczności.

O programie inauguracji ESK we Wrocławiu czytaj więcej na kolejnej stronie

Europejska Stolica Kultury – projekt "Mercouri/Xenakis"

Europejska Stolica Kultury zaprasza także na trzydniowy projekt „Mercouri/Xenakis” obejmujący wystawę, koncerty i spektakl poświęcone twórczości Iannisa Xenakisa – legendarnego greckiego architekta i kompozytora oraz Melinie Mercouri – greckiej aktorce, minister kultury i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury. – Melinę Mercouri i Xenakisa łączy autentyczność i świeżość, warto uczestniczyć w tych wydarzeniach – mówi Kostas Georgakopulos, współodpowiedzialny za projekt.

15 stycznia w Narodowym Forum Muzyki odbędzie się koncert utworów Iannisa Xenakisa, w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA spektakl "Insenso" i koncert projekt "Muzyka grafiki / architektura dźwięku" zespołu Phonos ek Mechanes (wykonanie: Cezary Duchnowski, Paweł Hendrich i Kostas Georgakopulos). 16 stycznia planowane są m.in.: koncerty Leszka Lorenta, Macieja Nerkowskiego. Przez cały weekend w Narodowym Forum Muzyki będzie można oglądać wystawę zdjęć związanych z osobą Meliny Mercouri.

Europejska Stolica Kultury – "Muzeum Marzeń"

W sobotę (16 stycznia) Europejska Stolica Kultury zaprosi do „Muzeum Marzeń”. We wrocławskim Muzeum Narodowym reżyser Jacqueline Kornmüller wraz z gwiazdami literatury i teatru oraz tancerzami pokaże dziewięć kameralnych przedstawień inspirowanych dziełami sztuki. W Muzeum Narodowym otworzymy „Muzeum Marzeń” - powiedziała Barbara Banaś z Muzeum Narodowego. - Zaprosiliśmy do współpracy Jacqueline Kornmüller, która wybrała z naszej kolekcji dziewięć znakomitych obrazów, m.in. dzieło Władysława Podkowińskiego i znakomity secesyjny obraz Wassily'ego Kandinsky’ego. Artystka z kolei zaprosiła do współpracy aktorów, muzyków.

Powstanie rodzaj panopticum, przez trzy godziny będziecie mogli Państwo peregrynować po muzeum, znajdować wybrane punkty i uczestniczyć w kameralnych spektaklach. Z Jacqueline Kornmüller współpracują już polscy pisarze: Joanna Bator i Jacek Dehnel, przygotują teksty na kanwie naszych obiektów. Wśród aktorów gościem będzie Joanna Szczepkowska – zapowiedziała Barbara Banaś.

Europejska Stolica Kultury – wystawa Eduarda Chillidy i "Made in Europe..."

„Przebudzenie” poprzedzi kulturalne święto, które rozpocznie się w piątek, 15 stycznia. W czasie trzech dni zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Najważniejsze z nich to wystawa prac legendarnego hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy (w BWA Awangarda, wernisaż 15 stycznia) i ekspozycja „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”, dzięki której poznamy najlepsze realizacje światowej architektury (Muzeum Architektury, wernisaż 16 stycznia).

– Jestem szczęśliwy, że mogę zaprosić na tę wspaniałą wystawę, po raz pierwszy w Europie i w Polsce, 16 stycznia do Muzeum Architektury. 170 budynków wybrano spośród 2,5 tysiąca najlepszych, zbudowanych w Europie w ostatnim ćwierćwieczu. W formie makiet, przyjadą do Wrocławia. Już płyną do nas z Szanghaju, wśród nich są trzy z Polski, a jeden z Wrocławia - mówi Zbigniew Maćków, kurator ds. architektury.

Z kolei na wystawie "Brzmienia" Eduarda Chillidy w galerii Awangarda BWA Wrocław już 15 stycznia zobaczymy czterdzieści prac baskijskiego rzeźbiarza. – Chillida to bez wątpienia mistrz formy, kreacji, eksperymentowania z materiałami oraz wybitny teoretyk sztuki i znawca życia – mówi kuratorka wystawy Inés R. Artola. – Jakość jego pracy, rzeźbiarskiej i graficznej, czyni z niego jednego z najbardziej cenionych twórców, a jego wpływ na twórczość środowiska artystycznego pozostaje zauważalna aż do dziś – dodaje. – Pokażemy związki Chillidy z muzyką – dodał Michał Bieniek, kurator ESK odpowiadający za sztuki wizualne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto