Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Escape Room w Pile zamknięty. To decyzja właściciela

TR, ZEN
Po tragedii w Koszalinie w całym kraju zarządzono kontrole escape roomów. W Wielkopolsce skontrolowano 29 takich obiektów. W 21 jeden z nich, w tym w Escape Room w Pile, wykryto nieprawidłowości. Ze względu na zagrożenie życia i zdrowia strażacy wnioskują o zamknięcie escape roomów w Koninie i Krotoszynie. Również w Pile escape room został zamknęty. Była to jednak decyzja właściciela. - Zachował się bardzo odpowiedzialnie. Zamknął lokal do czasu usunięcia uchybień, choć w żadnym wypadku nie dyskwalifikowały one tego obiektu - mówi Sławomir Brandt, rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej. Uchybienia w pilskim escapie roomie były z tej najlżejszej kategorii jak brak naklejki nad wyjściem ewakuacyjnym czy brak ważnego przeglądu instalacji elektrycznej.

Escape room, czyli inaczej pokój zagadek to nowy rodzaj rozrywki, który w Polsce w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Polega ona na tym, że uczestnicy są w nim zamykani na klucz, a wydostanie się na zewnątrz jest możliwe tylko po rozwiązaniu wszystkich zagadek w określonym czasie (z reguły jest to 60 minut). W zabawie najczęściej uczestniczy grupa kilku osób. Z reguły jest to ok. 4-6 osób w zależności od wielkości pokoju.

Rodzaje escape roomów
Zabawa opiera się na wymyślonej przez twórców fabule osadzonej w określonych realiach. Są escape roomy osadzone np. w klimacie horroru, gdzie zadaniem graczy jest wydostanie się z pokoju, zanim zjawi się w środku potwór, wampir, seryjny morderca itp. Inny rodzaj to escape roomy kryminalne, gdzie zadaniem graczy jest znalezienie w pokoju określonego przedmiotu będącego np. dowodem w śledztwie. Są escape roomy osadzone w realiach znanych filmów, gier komputerowych, a nawet bajek. Popularne są też pokoje zagadek osadzone w realiach geograficznych (np. bezludna wyspa, dżungla, piramida Faraona), czy historycznych (II wojna światowa, okres zimnej wojny itp.). Aby oddać wiernie realia, twórcy escape roomów umieszczają w środku wiele rekwizytów, często robionych na zamówienie. Koszt ich wyposażenia czasem sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Escape room - jakie zagadki trzeba rozwiązać?
Zagadki, które trzeba rozwiązać, są bardzo zróżnicowane, dlatego osoby, którym spodoba się jeden escape room, chętnie odwiedzają kolejne, bo zawsze mogą spodziewać się czegoś zupełnie nowego. Najczęściej w escape roomie można znaleźć różnego rodzaju skrzynki, skrzynie, szuflady i szafki zamknięte na klucz lub zamek szyfrowy, a zadaniem graczy jest odnalezienie do nich kluczy lub szyfrów. Wymaga to spostrzegawczości, umiejętności kojarzenia faktów i logicznego myślenia. Są też pokoje tzw. bezkłódkowe, gdzie wszystkie zagadki opierają na logice, rebusach itp. W wieku escape roomach spotyka się też zagadki manualne, wymagające zręczności, a często także współpracy kilku graczy.

Escape room - dla kogo ta zabawa?
Co istotne, zabawa w escape roomy nie wymaga określonej wiedzy matematycznej, fizycznej, czy chemicznej. Zdecydowanie bardziej liczy się spostrzegawczość, przez co do niektórych pokojów można przyjść nawet z dziećmi bez obaw, że będą się nudzić.

Escape room - czy łatwo jest wydostać się z pokoju?
Właściciele escape roomów z reguły sami określają poziom trudności pokojów, ale tak naprawdę trudno go obiektywnie określić. Coś, co dla jednych graczy wydaje się bardzo łatwe, dla innych okaże się bardzo trudne i odwrotnie. Opinie o samych pokojach wśród graczy również są podzielone. Jeśli nie masz doświadczenia i sądzisz, że pewnie sobie nie poradzisz już z pierwszą zagadką, to nie musisz mieć obaw. W każdym escape roomie są zainstalowane kamery, przez które pracownik obsługi obserwuje naszą grę. Jeśli zauważy, że utknęliśmy na jakiejś zagadce, zaproponuje nam podpowiedź. Sami też z reguły możemy o nią poprosić.

Każdy escape room ma swoje zasady komunikowania się z obsługą. Najczęściej jest to walkie-talkie, czasem wystarczy zapukać do drzwi, aby za chwilę otrzymać podpowiedź w kopercie wsuniętej przez szparę. Dzięki systemowi podpowiedzi każdy ma szansę wydostać się na czas z pokoju, chociaż oczywiście każda grupa stara się to zrobić samodzielnie, jak najrzadziej korzystając z pomocy.

Escape room - zasady bezpieczeństwa
Każdy escape room ma swój regulamin, który uczestnicy powinni przeczytać przed przystąpieniem do gry. Zabawa nie jest przeznaczona dla osób cierpiących na klaustrofobię. Osoby lękliwe, o słabych nerwach, na pewno też powinny przemyśleć, czy chcą wejść do escape roomu o tematyce horroru, gdzie zabawa w dużej mierze opiera się na strachu. W escape roomie najczęściej znajduje się sporo urządzeń technicznych (instalacje elektryczne, gazowe itp.), które nie biorą udziału w grze, tzn. nie ma w nich ukrytych elementów pomocnych w rozwiązywaniu zagadek. Z reguły są one oznaczone taśmą lub naklejką.

Warto też zaznaczyć, że do rozwiązania zagadek, otwarcia skrzynek i skrytek najczęściej nie potrzeba siły i nie należy próbować czegoś otworzyć siłowo, bo łatwo można coś uszkodzić. O tych wszystkich zasadach pracownicy obsługi informują wszystkich graczy przed wejściem do pokoju. W niektórych pokojach znajdują się też specjalne przyciski bezpieczeństwa, które natychmiast otwierają drzwi wyjściowe, co natychmiastowo kończy zabawę. Niewykluczone, że po tragicznym pożarze escape roomu w Koszalinie, staną się one obowiązkowym elementem wyposażenia każdego escape roomu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto