Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Erasmus zostaje, studenci odetchnęli z ulgą

Redakcja
Polscy studenci dalej będą mogli wyjeżdżać do innych krajów Unii ...
Polscy studenci dalej będą mogli wyjeżdżać do innych krajów Unii ... Alicja Jelska
Polscy studenci dalej będą mogli wyjeżdżać do innych krajów Unii Europejskiej. Z Erasmusa skorzystało już blisko 15 tys. żaków.

Erasmus, czyli program wymiany studentów, wystartował pod koniec lat osiemdziesiątych, dokładnie w roku akademickim 1987/88. Do dziś skorzystało z niego prawie 3 mln. osób, z czego 15 tys. to polscy studenci.**Kilka tygodni temu pisaliśmy, że może zostać zlikwidowany (Czytaj:[Koniec wyjazdów na stupendium programu Erasmus?**](https://wroclaw.naszemiasto.pl/koniec-wyjazdow-na-stypendium-programu-erasmus/ar/c1-3147485)). Na szczęście dla studentów z całej Europy, udało się znaleźć pieniądze na dalsze funkcjonowanie programu.

Hiszpania na topie

- Erasmus wchodzi w skład unijnego programu uczenia się przez całe życie, który ma za zadanie umożliwić młodym ludziom zdobywanie wiedzy i potrzebnych w dzisiejszym, nowoczesnym świecie nowych umiejętności. Program skupia się na wyższym wykształceniu, a jednym z zamysłów twórców było stworzenie dzięki niemu Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego i wzrost innowacyjności w Europie - czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego.

Najpopularniejsza wśród "Erasmusów" jest Hiszpania, później kolejno Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Do Polski najczęściej przyjeżdżają Hiszpanie, choć w klasyfikacji najczęściej wybieralnych krajów jesteśmy daleko w tyle.

Erasmusa najczęściej wybierają studenci nauk społecznych, prawa i ekonomii, często wyjeżdżają także studiujący kierunki humanistyczne i artystyczne, w tym np. studenci Akademii Sztuk Pięknych.

Polska (niemal) najtańsza dla studentów

Warto zauważyć też, że z badań Komisji Europejskiej wynika, że Polska jest jednym z najtańszych krajów w całej Unii Europejskiej, jeśli weźmiemy pod uwagę opłaty za studia. Aż 70 proc. Polaków płaci za swoje studia. Średnio na jednego studenta wychodzi... 41 euro rocznie.

Najdroższa jest Słowenia, gdzie studenci płacą za studia średnio 12 tys. euro, ale trzeba pamiętać, że w tym kraju wszystkie studia są płatne, podobnie jak m.in. w Czechach, Bułgarii, Hiszpanii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Na drugim biegunie są Austria, Cypr, Dania, Grecja, Finlandia, Malta i Szwecja, gdzie wszystkie studia są bezpłatne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto