Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Epidemia ospy we Wrocławiu 57 lat temu [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

m
Do czasu koronawirusa to była największa epidemia, jaka nawiedziła Wrocław. Był rok 1963, kiedy we Wrocławiu zaatakowała ospa prawdziwa, czyli tzw. czarna ospa. W mieście zachorowało wówczas 99 osób, 7 z nich zmarło.  Statystyki koronawirusa już teraz są drastyczniejsze - wirus zaatakował dotąd 286 wrocławian, a zmarło z jego powodu 9 osób. Podczas epidemii w 2963 roku też obowiązywały obostrzenia. Wrocław został na 47 dni odcięty od świata. Do miasta nie mogły wjeżdżać osoby, które wcześniej nie zostały zaszczepione. Dwa tysiące osób podejrzanych o kontakt z wirusem trafiło do szpitala i izolatoriów w Szczodrem w gminie Długołęka. Podobny ośrodek powstał w Praczach Odrzańskich. Przewożono tu karetkami osoby z całego Wrocławia. Dziś podobne koronawirusowe izolatoria działają m.in. w hotelu Wieniawa przy ul. Gajowickiej, w akademiku Ślężak przy Ślężnej oraz w Obornikach Śląskich.
Do czasu koronawirusa to była największa epidemia, jaka nawiedziła Wrocław. Był rok 1963, kiedy we Wrocławiu zaatakowała ospa prawdziwa, czyli tzw. czarna ospa. W mieście zachorowało wówczas 99 osób, 7 z nich zmarło. Statystyki koronawirusa już teraz są drastyczniejsze - wirus zaatakował dotąd 286 wrocławian, a zmarło z jego powodu 9 osób. Podczas epidemii w 2963 roku też obowiązywały obostrzenia. Wrocław został na 47 dni odcięty od świata. Do miasta nie mogły wjeżdżać osoby, które wcześniej nie zostały zaszczepione. Dwa tysiące osób podejrzanych o kontakt z wirusem trafiło do szpitala i izolatoriów w Szczodrem w gminie Długołęka. Podobny ośrodek powstał w Praczach Odrzańskich. Przewożono tu karetkami osoby z całego Wrocławia. Dziś podobne koronawirusowe izolatoria działają m.in. w hotelu Wieniawa przy ul. Gajowickiej, w akademiku Ślężak przy Ślężnej oraz w Obornikach Śląskich. Mieczyslaw Dolega / Gazeta Wroclawska / Slowo Polskie
Do czasu koronawirusa to była największa epidemia, jaka nawiedziła Wrocław. W 1963 r. zaatakowała nas ospa prawdziwa, czyli tzw. czarna ospa. Zachorowało 99 wrocławian, 7 z nich zmarło. Wprowadzono obostrzenia: Wrocław został na 47 dni odcięty od świata, do miasta nie mogły wjeżdżać osoby, które wcześniej nie zostały zaszczepione, 2 tysiące osób podejrzanych o kontakt z wirusem trafiło do szpitala i izolatoriów w Szczodrem i w Praczach Odrzańskich (dla porównania, na koronawirusa zachorowało dotąd 286 osób, a 9 zmarło). Zobaczcie archiwalne fotografie wykonane we Wrocławiu w czasie epidemii czarnej ospy, klikając w galerię zdjęć powyżej.
od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto