Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energia odnawialna

Redakcja
Energia odnawialna to bardzo modny ostatnio temat. Ale czy to tylko moda?

tekst alternatywny

Krótka historia zastosowania energii

Rozwój ludzkości to rozwój sposobów wykorzystania energii. Przez wiele wieków wykorzystywano praktycznie tylko energię odnawialną. Dopiero rewolucja przemysłowa w Anglii w XVIII wieku przyniosła przemysłowe wykorzystanie paliw kopalnych – najpierw węgla kamiennego do napędu maszyny parowej. W roku 1766 James Watt zastosował maszynę parową do poruszania krosna tkackiego, co spowodowało szybki wzrost wydajności i obniżenie kosztów produkcji tkanin. Na początku XIX wieku, dzięki zastosowaniu koksu, rozwinął się przemysł stalowy. Kolejnym ważnym sposobem wykorzystania energii z węgla był transport – lokomotywa parowa stworzona na początku XIX wieku dała początek kolejom żelaznym.

Szybkie przyspieszenie wykorzystania energii nastąpiło pod koniec XIX wieku. Powstały wtedy pierwsze samochody na benzynę, pierwsze elektrownie zaczęły na masową skalę produkować energię elektryczną z węgla. Początek XX weku to gwałtowny rozwój motoryzacji, pierwsze samoloty i początek ery ropy naftowej. Rozwój przemysłu i motoryzacji, powszechne zastosowanie elektryczności, a w następstwie tego lokalne deficyty surowców, przede wszystkim energetycznych, były przyczyną obydwu wojen światowych.

Po zakończeniu II wojny zużycie energii na świecie rosło systematycznie, ale stabilnie. Sytuacja zaczęła się zmieniać radykalnie po otwarciu się Chin na inwestycje zagraniczne w latach 80-tych. Stały wzrost gospodarczy Chin średnio ponad 10 % rocznie spowodował wzrost zapotrzebowania na surowce energetyczne. Do tego doszedł popyt w Indiach, Brazylii i krajach Azji Południowo-Wschodniej, które też rozwijają się gwałtownie i też potrzebują coraz więcej energii.
Zapasy paliw kopalnych na świecie - ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla kamiennego są ograniczone i ulegną wyczerpaniu w ciągu kilkudziesięciu lat. W Polsce są duże nadzieje na gaz łupkowy, ale perspektywy jego wydobycia są na razie dość mgliste, a do tego dochodzą jeszcze fundamentalne kwestie zniszczenia środowiska i umowy społecznej.

Aby zabezpieczyć się przed niekorzystnymi trendami na rynku energii Unia Europejska zaleciła krajom członkowskim wdrożenie pakietu klimatyczno-energetycznego (3x20). Celem pakietu jest oszczędzanie źródeł kopalnych, zmniejszenie oddziaływania na środowisko, uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw nośników energii, oraz stworzenie oszczędnej wysokosprawnej gospodarki.
Pakiet 3x20 przewiduje, że do roku 2020 w krajach UE nastąpi:
- wzrost efektywności energetycznej o 20%
- redukcja emisji dwutlenku węgla o 20%
- udział energii ze źródeł odnawialnych 20%
- plus 10% udział biopaliw w transporcie.
Polska, ze względu na zapóźnienia i opór środowiska producentów energii, wynegocjowała zmniejszony cel w zakresie energii odnawialnych - uzyskać w roku 2020 udział w wysokości 15%.


Czym jest energia odnawialna?

Źródła energii odnawialnej, w przeciwieństwie do paliw kopalnych – węgla, ropy czy gazu, to takie, które nie mają określonych złóż, ale stale tworzą się od nowa. Zasoby energii odnawialnej są możliwe do oszacowania i zbilansowania zarówno na poziomie lokalnym, regionalnym jak i krajowym.

Energię odnawialną dają: słońce, wiatr, woda i ziemia. Piątym elementem jest materia organiczna.

Energia słoneczna to najczęściej występująca, najbardziej dostępna forma energii odnawialnej. W naszej strefie klimatycznej mamy do dyspozycji około 1000 kWh energii słonecznej na 1 metr kwadratowy powierzchni rocznie. Możemy wykorzystać ją na co najmniej trzy sposoby: w kolektorach słonecznych, w ogniwach fotowoltaicznych oraz do ogrzewania pasywnego.

Kolektory słoneczne służą do zamiany energii promieniowania słonecznego na ciepło. Nośnik krążący w instalacji, przepływa przez kolektor i ogrzewa się, następnie oddaje ciepło w zbiorniku służącym do podgrzewania wodę. Dzięki temu przeciętna rodzina może swoje zapotrzebowanie na energię do przygotowania ciepłej wody w okresie letnim pokryć w całości, a w ciągu roku średnio w 60%. Kolektory słoneczne mogą ogrzewać wodę zarówno w małych instalacjach w domach jednorodzinnych, jak i większych, np. we wspólnotach, hotelach czy pensjonatach. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska udziela obecnie dotacji w wysokości do 45% wartości inwestycji dla indywidualnych użytkowników i wspólnot mieszkaniowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych.
Kolektory mogą służyć także do podgrzewania wody basenowej oraz, w ograniczonym zakresie, do ogrzewania pomieszczeń.

Ogniwa fotowoltaiczne służą do wytwarzania prądu z energii słonecznej. Z 1 m2 ogniw można u nas uzyskać od 100 do 150 kWh energii elektrycznej rocznie. Znacznie lepsze warunki mają kraje południowej Europy - potencjalnie 250-400 kWh z 1 m2. Ceny zestawów są na razie jeszcze dosyć wysokie, chociaż systematycznie spadają. Koszt zestawu fotowoltaicznego to ok. 2500-3000 €/kWp, a jeszcze 5 lat temu było ok. 4500 €/kW.
Pasywne ogrzewanie to dobór, odpowiednie ukształtowanie i usytuowanie elementów bryły budynku tak, aby bezpośrednia energia słoneczna była wykorzystywana w jak największym stopniu - temat dobrze znany projektantom domów pasywnych i autonomicznych.

Energia wiatru jest wykorzystywana w celach gospodarczych od wielu wieków. Wiatraki były znane już w starożytnym Babilonie. W Polsce w XVIII wieku było czynnych ponad 2500 wiatraków. Obecnie najbardziej opłacalne jest stawianie tzw. farm wiatrowych – dużych zestawów grupujących po kilka - kilkanaście wiatraków, działających jako jedna instalacja. Taka farma może wyprodukować rocznie 30-100 tys. MWh energii elektrycznej, w zależności od całkowitej mocy oraz lokalnych warunków wietrzności. Oprócz tego możliwe są instalacje i

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto