Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekipa z Zielonej Góry powalczy w finale 5. Konkursu Lotów Red Bull [zdjęcia]

pb
Konkurs Lotów Red Bull
Konkurs Lotów Red Bull Archiwum Polska Press Grupa
Tylko jeden zespół z województwa lubuskiego wystartuje 16 sierpnia w Gdyni podczas piątego finału Konkursu Lotów Red Bull. Czasolot będzie rywalizować z 39 innymi załogami. Patronat nad wydarzeniem objęło naszemiasto.pl.

Czasolot to jednocześnie nazwa machiny latającej, która swoją konstrukcją będzie przypominała wielki ręczny czasomierz tarczowy. Paski zegarka o rozpiętości 8 m spełnią rolę skrzydeł i mają zapewnić odpowiednią siłę nośną. Wbrew pozorom w zespole nie ma ani jednego zegarmistrza.

Informatyk i urzędnik w samolocie

W ekipie śmiałków, która postanowiła rzucić wyzwanie prawom fizyki, jest właściciel biura podróży, właściciel firmy zajmującej się klimatyzatorami samochodowymi, informatyk oraz urzędnik.

- Nie mamy żadnego doświadczenia w lotnictwie, a tym bardziej w budowaniu statków powietrznych, dlatego wypożyczyliśmy kilka książek o awiacji żeby zorientować się, o co w tym w chodzi – mówi Krzysztof Smykał, członek załogi, który będzie także pilotem. W skład zespołu wchodzą również Adam Bazydło, Mariusz Tobys oraz Jakub Fronczyk.

Występ w Gdyni to dla Czasolotu spełnienie marzeń. Ekipa bardzo poważnie podchodzi do swojego udziału w finale, przygotowania wkraczają właśnie w decydująca fazę wyboru profilu skrzydła. – Każdy z nas dostał zadanie, aby zaprezentować po dwa różne warianty płatowca. Konstrukcje przetestujemy skacząc z pomostu do jeziora. Dla mnie testy są szczególnie ważne, bo jestem świeżo po ślubie – mówi Smykał.

Lotnicy zaklasyfikowani do finału muszą zbudować machinę latającą, która będzie napędzana tylko siłą ludzkich mięśni. Ekipa może składać się maksymalnie z czterech osób: pilota oraz trzech osób obsługi naziemnej. Wygra zespół, który skacząc z 6-metrowej platformy ustawionej przy nabrzeżu Skweru Kościuszki w Gdyni, pokona najdłuższy dystans w locie. Aktualny rekord wynosi 78 m i został ustanowiony w 2013 r. w USA. W dodatku jury ocenie podda także kreatywność konstrukcji oraz wrażenia artystyczne, zaprezentowane przez zespół tuż przed startem.

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 684 drużyn z całej Polski, a do finału zakwalifikowano 40 najlepszych zespołów. Pierwsze kreatywne loty zorganizowano w Poznaniu w 1999 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto