Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

EIT Plus: Nie ma zgody w sprawie instytutu naukowego

Amoralia
Amoralia
Rafał Dutkiewicz chce dla miasta większej części udziałów w spółce EIT. Z kolei Marszałek – podziału pół na pół.

Choć spór o podział w spółce trwa już od dłuższego czasu, to nadal nie widać jego końca. Chodzi o podział 25 proc. udziałów w EIT Plus między miastem a województwem. Prezydent Wrocławia nie chce się zgodzić na układ pół na pół, o co apelował sam premier Tusk podczas niedzielnej wizyty na Politechnice Wrocławskiej. Rafał Dutkiewicz uważa, że miasto powinno mieć dwukrotnie więcej udziałów niż województwo.

Prezydent podkreśla przy tym, że spór o ten podział nie wpłynie na rozpoczęcie projektów badawczych EIT Plus, a ministerstwo nie może z tego powodu blokować uruchomienia unijnych pieniędzy dla Wrocławia.

Minister Kudrycka naciska

Tymczasem minister nauki Barbara Kudrycka, w listach do wojewody Rafała Jurkowlańca, naciska na pilne i niezwłoczne porozumienie. Wojewoda dziś o godz. 17 organizuje kolejne spotkanie miasto-województwo-rektorzy. Prezydent jednak na nie nie przyjdzie, bo uważa, że to sprawa między nim a marszałkiem, a wojewoda nie ma nic do tego.

- Miasto powinno mieć więcej udziałów. Wkład finansowy Wrocławia w EIT Plus to 19 mln zł. Możemy też wyłożyć 50 mln niezbędnej gwarancji. Poza tym miasto daje również kampus na Praczach Odrzańskich – mówi prezydent Rafał Dutkiewicz. - Marszałek województwa dolnośląskiego złożył jakiś czas temu deklarację, że zadowoli go nawet 1 proc. udziałów. Teraz proponuje podział po połowie. Uważam, że jest to niepotrzebne wywoływanie sytuacji kryzysowej, a marszałek bawi się w gry polityczne - dodaje.

Złe skutki opóźnienia

Przypomnijmy, że do podziału między miasto a województwo jest 25 proc. udziałów w spółce EIT Plus. Resztę mają wrocławskie uczelnie. Wcześniej przez pół roku toczył się spór między samorządem a rektorem Politechniki Wrocławskiej Tadeuszem Więckowskim, który nie chciał się zgodzić na podział udziałów pół na pół między samorządy i uczelnie. Ostatecznie, po interwencji premiera Donalda Tuska, środowisko akademickie otrzymało większość udziałów, czyli 75 proc.

Opóźnienie w realizacji projektów EIT Plus jest już niemałe i ma swoje negatywne skutki. – W marcu spółka została zmuszona do zwolnienia 25 młodych naukowców, ponieważ projekty nie były podpisane przez Ministerstwo Nauki – mówi prof. Tadeusz Luty, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i przedstawiciel Politechniki w EIT Plus.

W ramach EIT Plus gotowe są już trzy projekty. Umowy na dwa zostały podpisane, nie ma tylko podpisu pod tą na największy projekt, infrastrukturalny, w którego skład wchodzi budowa kampusu technologicznego na Praczach Odrzańskich. Ta część projektu warta jest 140 mln euro.

zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto