Egipskie ciemności we Wrocławiu. Miasto sprawdza latarnie

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
We Wrocławiu na wielu ulicach wciąż brakuje odpowiedniego oświetlenia
We Wrocławiu na wielu ulicach wciąż brakuje odpowiedniego oświetlenia Tomasz Hołod / Polska Press
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
W niektórych częściach miasta jest naprawdę ciemno. Po sygnałach od naszych Czytelników miasto zdecydowało się sprawdzić stan oświetlenia.

Temat ulicznych latarni, a raczej ich braku, w wielu miejscach Wrocławia, poruszyliśmy tydzień temu.

Po publikacji materiału na portalu GazetaWroclawska.pl otrzymaliśmy od Was sygnały, gdzie brakuje latarni i które miejsca powinny zostać doświetlone. Zebraliśmy je i przekazaliśmy do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Na reakcję urzędników nie trzeba było długo czekać.

"Zależy nam na potrzebach mieszkańców, dlatego sprawdziliśmy wskazane przez czytelników portalu GazetaWroclawska.pl miejsca" - mówi nam Klaudia Piątek z biura prasowego ZDiUM.

Lokalizacji zgłosiliście nam przeszło 15. Urzędnicy już odnieśli się do niektórych z nich.

Sępolno

W komentarzach osiedle Sępolno pojawiało się kilkukrotnie. Opisywaliście, że połowa ze znajdujących się tam latarni nie świeci, a te działające nie oświetlają newralgicznych miejsc.

"Problemy oświetleniowe na Sępolnie wynikały z uszkodzenia stacji transformatorowej, nie miały zatem związku z niesprawnością latarni czy okablowania, ale awarią urządzenia przesyłowego dostawcy energii."

Plac Legionów

Czytelniczka, Pani Ula, opisała, że plac Legionów po zmianie oświetlenia wygląda jak prosektorium.

"Plac Legionów posiada nowe oprawy oświetleniowe (ledy), być może chodzi o lokalizacje poza obszarem skrzyżowania, abyśmy mogli to zweryfikować, należy w zgłoszeniu do dyspozytora prosimy o podanie dokładnego adresu (mieszkańcy Wrocławia mogą przesyłać zgłoszenia na adres e-mail [email protected] lub zadzwonić pod numer telefonu 19501)."

Ulica Osiniecka

Pan Mariusz jako źle doświetloną wskazał ulicę Osiniecką na osiedlu Żerniki.

"Z uwagi na brak terenu i odpowiedniej szerokości pasa drogowego, mieszkańcom zabudowy ul. Osinieckiej od posesji nr 63 uzupełniono oświetlenie w stronę Obwodnicy Leśnicy, na dojściu do przystanków autobusowych."

Plac Muzealny

Czytelnik, Pan Kuba podkreślił, że na placu Muzealnym - naprzeciwko przedszkola "Bajlandia" - panują "egipskie ciemności".

"Pl. Muzealny przy przedszkolu został doświetlony w 2019 r."

Księże Małe

Całe osiedle jest źle doświetlone - skomentowała Pani Justyna.

"Na Księżu Małym do końca maja 2022 r. doświetlane będą przejścia w ciągu ul. Opolskiej (8 lokalizacji). Wykonawca prac jest już wybrany i wkrótce rozpocznie działania."

Park Tysiąclecia

Jeden z naszych czytelników napisał, że droga główna wiodąca przez park oraz droga wzdłuż rzeki stają się kompletnie niedostępne po godz. 16, ze względu na absolutną ciemność. A tymi ścieżkami przemieszczają się mieszkańcy kilku osiedli.

"Park Tysiąclecia został częściowo zrealizowany w ramach WBO."

Ulice Nagietkowa i Bratysławska

Pan Zbigniew wspominał, że mieszkańcy Zakrzowa od lat monitują ustawienie czterech latarni na ul. Bratysławskiej. Dodatkowo w okolicy jest przedszkole, które działa do godz. 18, a o tej porze roku ściemnia się coraz szybciej. Na wąskiej ulicy Bratysławska przemieszcza się też dużo aut - w pobliżu znajduje się wyjście ze szkoły podstawowej. Natomiast Pan Piotr wskazał na kompletny brak oświetlenia na wrocławskich Pawłowicach, przy ul. Nagietkowej.

"W przypadku ulic Nagietkowej i Bratysławskiej mieszkańcom zaproponowano skorzystanie z Programu Inicjatyw Lokalnych."

W odpowiedzi otrzymanej od ZDiUM zabrakło odniesienia do ul. Kruczej (ta padała najczęściej, zwracaliście uwagę na demontaż latarni w tym miejscu i braku nowych), przejścia dla pieszych na ul. Kamiennej, oświetlenia parku Marii Dąbrowskiej, ul. Chrzanowskiego, łącznika ul. Stabłowickiej z ul. Włókniarzy (tutaj mówiliście o kompletnym braku oświetlenia), oraz świateł przy przejściach dla pieszych na ul. Kasprowicza, ul. Czajkowskiego i ul. Obornickiej.

Jak zgłaszać niedoświetlone ulice?

Urzędnicy zaznaczają, że wytypowali kolejne lokalizacje, które mają zostać oświetlone. Opracowanie ich projektów odbędzie się w 2022 roku, a budowa nowych latarni wystartuje w 2023. Na razie nie chcą zdradzać o które miejsca dokładnie chodzi, ale obiecują, że mieszkańcy Wrocławia zostaną poinformowani.

"Zarówno pracownicy Wydziału Inżynierii Miejskiej, jak również Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, mają świadomość, że potrzeby w tym zakresie są duże, dlatego z uwagi na liczbę zgłaszanych potrzeb oraz ograniczone środki finansowe w pierwszej kolejności realizujemy doświetlenia przejść dla pieszych przy szkołach, domach kultury i innych obiektach użyteczności publicznej, gdzie ze względu na brak doświetlenia, bądź intensywny ruch pojazdów, występuje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa pieszych, w szczególności dzieci, młodzieży i osób starszych" - dodaje Klaudia Piątek.

Jednocześnie ZDiUM podaje sposoby na przyspieszenie stawiania nowych latarni. Informacje o zbyt ciemnych miejscach we Wrocławiu przede wszystkim należy zgłaszać do Wydziału Inżynierii Miejskiej. Te następnie weryfikowane są przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Po zatwierdzeniu, propozycje umieszczane są w planach inwestycyjnych tworzenia miejskiego budżetu na kolejne lata. Aby zgłoszenie było brane pod uwagę należy wskazać o jakie oświetlenie chodzi (przejście dla pieszych, chodnik, ścieżka rowerowa, park itd.) oraz jak najprecyzyjniej wskazać lokalizacje.

Dodatkowo można skorzystać z miejskich programów dotyczących potrzeb mieszkańców. To Program Inicjatyw Lokalnych, Wrocławski Budżet Obywatelski, Fundusz Osiedlowy. Z tych dwóch ostatnich można także skorzystać w przypadku budowy oświetlenia przejść dla pieszych.

"Warto pamiętać również o tym, że infrastruktura oświetleniowa powstaje też, jako element prowadzonych właśnie dużych zadań drogowych i torowych (TAT, AWW, tramwaj na Popowice, oś Zachodnia – obwodnica Leśnicy, Rakietowa, droga nr 342, Osobowicka, etc.). Miasto finansuje również zadania związane z bieżącym utrzymaniem oświetlenia ulic, placów, dróg i obiektów, w tym m. in. modernizuje istniejącą infrastrukturę na nową bądź energooszczędną, konserwuje urządzenia oświetleniowe, oczyszcza słupy, szafki oświetleniowe, prowadzi eksploatację i konserwację iluminacji obiektów zabytkowych, dba o iluminację świąteczną. Roczny koszt wspomnianych działań, wraz z zakupem energii elektrycznej, to ponad 25 mln zł. W związku ze wzrostem cen energii szacujemy skokowy wzrost wydatków na ten cel" - tłumaczy Klaudia Piątek.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie