Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj Tłusty Czwartek. Dlaczego jemy pączki? I jakie można znaleźć w sklepach?

Ewa Wilczyńska
Najczęściej spotykane są pączki z marmoladą - różaną albo wieloowocową. Ale niektórzy cukiernicy przyciągają klientów nowymi smakami. Oto 10 najbardziej oryginalnych pączków na Dolnym Śląsku

- Stawiamy na tradycyjne smaki i w ofercie mamy jedynie pączki z nadzieniem różanym i wieloowocowym - mówią nam w większości cukierni. Popularne są także te z budyniem, bitą śmietaną, czekoladą i adwokatem. W lukrze, cukrze pudrze albo polewie czekoladowej.

Jednak niektórzy szukają nowych rozwiązań. Pewna dolnośląska cukiernia wymyśliła nadzienie o smaku coca-coli, ale szybko z niego zrezygnowano, bo nie znalazło zbyt wielu zwolenników. Jakie jeszcze pączki można znaleźć w dolnoąskich cukierniach?

Jak powstają pączki? (FILM):

Pączki ze śliwką i cynamonem będzie można kupić we Wrocławiu już po raz trzeci. Te pieczone zgodnie z przedwojenną recepturą są dostępne w kawiarniach na Nadodrzu. Na śliwkowo-cynamonowe nadzienie zdecydowano się też w cukierni przy ul. Rajskiej we Wrocławiu.

Pączków z owocami nie należy mylić z tymi z marmoladą. W środku znajdują się bowiem świeże albo mrożone owoce przygotowywane z cukrem tuż przed smażeniem. We wrocławskiej cukierni Ciasteczko znajdziemy takie z wiśniami albo malinami, w wałbrzyskim Frontkowiaku z jabłkami.

Bita śmietana w pączku to nic nowego. Niektórzy jednak idą dalej. W Głogowie w piekarni Witkacz bita śmietana łączy się z jabłkiem i cynamonem, a w Furtaku w Wałbrzychu - z mandarynką.

Pączki z alkoholem to głównie te nadziewane adwokatem. W Furtaku postanowili postawić na malibu.

Pączki z jogurtem to mniej słodka alternatywa dla budyniu. Do kupienia w Witkaczu.

Pączki z serem można spotkać w wersji z rodzynkami albo bez. Te pierwsze znajdziemy w Filipiaku we Wrocławiu, te drugie w Krzyckiej. Cukiernia przy ul. Rajskiej postanowiła wyróżnić pączki z serem także kształtem - są trójkątne.

Pączki z toffi posmakują łasuchom, bo są wyjątkowo słodkie. Te z masą robioną głównie z cukru, a nie budyniu, można znaleźć m.in. we wrocławskiej Komandorskiej.

Pączki mogą się różnić także kształtem. W Krzyckiej wyglądają jak precle.

Pączki hiszpańskie przypominają gniazdka. Są np. w Pączusiu we Wrocławiu.

Pączki przyrządza się także z ciasta serowego. Te małe, sprzedawane na wagę kulki można kupić np. w cukierni Tyszko we Wrocławiu.

Pączki mają bogatą tradycję (FILM):

Krótka historia pączka
Dorota Jasnowska z Muzeum Etnograficznego: Przed końcem karnawału trzeba było się wybawić i najeść na zapas, by być przygotowanym na 40-dniowy post. Mówiło się nawet, że "trzeba zjeść tyle boczku i słoniny ile razy kot ruszy ogonem". Z tłustym czwartkiem wiąże się także historia złego wójta krakowskiego - Combra, który zmarł właśnie w ten dzień i z tej okazji przekupki zorganizowały ucztowanie. Dlatego tłusty czwartek nazywano czasem "combrowym".

Pączki takie, jakie znamy, czyli z delikatnego drożdżowego ciasta z nadzieniem z marmolady, pojawiły się na przełomie XVII i XVIII wieku. Wiązało się to z rozwojem cukiernictwa w dużych miastach. Na wsiach jadano pączki tak twarde, że mawiano, iż "można nimi oko podbić". Nadziewano je zresztą nie tylko marmoladą, ale i słoniną.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto