Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj jest Wielki Piątek. Przeczytaj, co wolno robić, co można jeść, a czego nie (SZCZEGÓŁY POSTU)

t
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Obowiązuje też ścisły post. Co wolno, a co jest zakazane w Wielki Piątek?

Wielki Piątek: Kogo dotyczy post?

- Post ścisły powinni zachować wszyscy pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Oznacza on możliwość zjedzenia trzech posiłków, w tym jednego „do syta”. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje natomiast wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia i jak wskazuje na to sama nazwa, oznacza, że posiłki spożywane tego dnia nie powinny zawierać mięsa - tłumaczy ksiądz Rafał Kowalski z wrocławskiej kurii.

- Warto dodać, że chrześcijanie w pierwszych wiekach pościli nie tylko przed Świętami Wielkanocnymi, ale niemal przed każdym ważnym, z punktu widzenia ich życia religijnego, wydarzeniem, np. przed przyjęciem chrztu świętego. Chodziło o to, by w dane wydarzenie wejść niejako osłabionym i dzięki temu móc poczuć, że Bóg jest jedynym źródłem siły człowieka wierzącego. Dziś częściej mówimy o tym, że przez post włączamy się w tajemnicę cierpienia i śmierci Jezusa, niejako łączymy z tym, co przeżywał Syn Boży oddając za nasz życie - dodaje kapłan.

Czy post dotyczy tylko mięsa?

Czy w Wielki Piątek powinniśmy powstrzymać się tylko od jedzenia mięsa i nadmiernego spożywania pokarmów? Czy może również od innych zachowań?

- Nie rozpatrywałbym tego, co obowiązuje chrześcijanina w Wielki Piątek w kategoriach przepisów. To trochę tak, jakby rozważać co wolno nam robić, kiedy umrze nam ktoś bliski. Nie potrzebujemy w takich momentach praw i zakazów. Doskonale wiemy, jak się zachować. Czy ktoś wówczas miałby wątpliwość np. czy urządzać przyjęcie, słuchać głośno muzyki lub spędzać czas na rozrywce i zabawie? Wątpię - odpowiada ks. Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii.

Wielki Piątek - dzień Drogi Krzyżowej
Po południu, zwykle o godz. 15 (godzina śmierci Jezusa na krzyżu) w wielu kościołach odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wieczorem w kościołach odbywają się uroczyste liturgie Męki Pańskiej. Podczas tych nabożeństw najpierw odczytuje się albo odśpiewuje z podziałem na role Mękę Pańską z Ewangelii św. Jana, a potem adoruje krzyż.

Po adoracji krzyża, która jest centralną częścią wielkopiątkowej liturgii, z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i udziela się wiernym Komunii. Później odbywa się procesja do Grobu Pańskiego. W wielu kościołach adoracja trwa przez całą noc.

W tym roku z powodu epidemii Wielki Piątek w kościołach będzie wyglądał zupełnie inaczej. - W Wielki Piątek nie będzie nam dane podejść w kościołach do krzyża, by ucałować ten znak wielkiej miłości Boga do człowieka. Dlatego tego dnia proszę, przygotujcie adorację krzyża w waszych domach. Zdejmijcie krzyże, które wiszą na ścianach waszych mieszkań i ustawcie je w ważnym dla was miejscu. Jeśli to możliwe, odprawcie wspólnie Drogę Krzyżową. Niech każdy z domowników odda cześć temu krzyżowi, który jest z wami każdego dnia w roku, który jest częścią waszego życia i waszej codzienności - napisał w liście do wiernych arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Wierni mogą uczestniczyć w nabożeństwach za pośrednictwem telewizji, radia i internetu. Transmisję na żywo z Liturgii Męki Pańskiej w klasztorze oo. Dominikanów we Wrocławiu pokażemy o godz. 19.00 na żywo na GazetaWroclawska.pl.

Bądź bieżąco. Dołącz do grupy KORONAWIRUS DOLNY ŚLĄSK na Facebooku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto