Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Jogi we Wrocławiu. Joga, czyli jak odzyskać spokój ducha?

Kinga Czernichowska
Konsulat Honorowy Indii we Wrocławiu
W weekend, a dokładniej 21 czerwca, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Jogi. Wrocławianie to święto obchodzili na wyspie Piasek, gdzie można było nauczyć się podstaw jogi i dowiedzieć się, czemu służy joga. Dlaczego regularnie uprawianie jogi tak dobrze wpływa na nasz organizm nie tylko pod względem fizycznym, ale również duchowym? Sprawdźcie.

- Joga oznacza zjednoczenie: ciała z umysłem, myśli z działaniem, wolności ze spełnieniem. Joga to harmonia między człowiekiem a naturą. W jodze chodzi o coś więcej niż tylko o ćwiczenia. Mam nadzieję, że wspólną praktykę zakończymy z dobrym samopoczuciem i poczuciem jedności siebie ze światem - mówił podczas obchodów dnia jogi Kartikey Johri, konsul honorowy Republiki Indii we Wrocławiu.

Joga pozwala zachować zarówno sprawny umysł, jak i ciało. Regularne uprawianie jogi może stać się sposobem na odzyskanie harmonii wewnętrznej w zabieganym świecie, pełnym stresujących wydarzeń, naglących terminów i zobowiązań.

- Regularna praktyka asan, czyli pozycji jogi, przynosi wiele praktycznych korzyści dla zdrowia. Poprawia postawę ciała, poprawia zakres ruchu w stawach, w zrównoważony sposób zwiększa siłę i gibkość, stymuluje pracę gruczołów dokrewnych - tłumaczy Joanna Mościńska-Krupa, dyplomowany nauczycielka jogi i założycielka studia jogi Abhaya. - Poprzez spokojną ale wnikliwą pracę z pozycjami jogi poprawiamy naszą zdolność do koncentracji, a za wysiłek włożony w pracę ze swoim ciałem otrzymujemy ‘nagrodę’ w postaci głęboko zrelaksowanego ciała i odprężonej „głowy”. Po dobrej sesji asan powinniśmy czuć się doenergetyzowani, odświeżeni, niejako "rozświetleni" od środka.

Lato to idealny czas, by spróbować zrozumieć, czym jest joga. Gdzie można spróbować swoich sił w jodze?

JOGA WE WROCŁAWIU. GDZIE ĆWICZYĆ?

We Wrocławiu otworzyło się już wiele szkół uczących jogi i sztuki medytacji, ale właśnie w czasie wakacji organizowane są darmowe zajęcia jogi na świeżym powietrzu. I tak na przykład na plaży miejskiej w Zazoo Beach Bar w pobliżu wrocławskiego zoo można ćwiczyć jogę w każdą niedzielę o godz. 10.30 razem z Izą Smazą, założycielką YOGI.S., na co dzień współpracującą z Fabryką Energii. Z kolei w każdy czwartek o 20.00 w HotSpot koło mostu Milenijnego organizowana jest... beer joga. Na miejskiej plaży można połączyć naukę uważności, oddychania, rozciąganie z... piciem piwa.

JOGA. WPŁYW NA ZDROWIE

Joga wpływa pozytywnie na stan naszego zdrowia, może też eliminować lub przynajmniej ograniczać wiele dolegliwości. I tak na przykład niweluje ból, a pomaga również na zapalenie stawów. Z jakimi jeszcze dolegliwościami możemy się uporać, ćwicząc jogę?

- choroby krążenia: regularne trenowanie jogi obniża ciśnienie
- cukrzyca: ćwiczenie jogi normalizuje poziom cukru w organizmie
- problemy z astmą: joga wymaga skupienia na oddychaniu, a więc zalecana jest również astmatykom
- bóle kręgosłupa: regularne trenowanie jogi niweluje ból, pomaga przy rozwijaniu elastyczności naszego ciała, a więc powinni jej spróbować także ci, którzy mają skoliozę lub inne problemy z kręgosłupem.

JOGA. RODZAJE JOGI

Jest wiele rodzajów jogi. Każdy z nich służy rozwijaniu innego obszaru naszej świadomości. Pamiętajmy bowiem, że joga to nie tylko sport, to także sposób na osiągnięcie spokoju ducha i harmonii wewnętrznej, co niezaprzeczalnie wiąże się z poziomem naszej świadomości, który możemy rozwijać właśnie przez trenowanie jogi czy sztukę medytacji.

- joga miłości (Bhakti-Joga),
- joga mądrości (Dżnana-Joga),
- joga bezinteresownego czynu (Karma-Joga),
- joga świadomości (Radża-Joga),
- joga siły życiowej (Laja-Joga lub Kundalini),
- joga siły dźwięku (Mantra-Joga),
- joga doskonalenia ciała (Hatha-Joga),

Joga miłości (Bhakti-Joga)
Rozwija przywiązanie i relację z Bogiem. Pochodzi z wisznuizmu. Przywołuje się tutaj słowa Kryszny: " kto Mnie wielbi, oddając Mi wszystkie swoje czyny, i w pełnym oddaniu Mnie się powierza, pełniąc służbę oddania i zawsze medytując o Mnie, pogrążywszy swój umysł we Mnie – tego, o synu Prithy, szybko wyzwalam z oceanu narodzin i śmierci. Skoncentruj swój umysł na Mnie, Najwyższym Osobowym Bogu, i całą swoją inteligencję pogrąż we Mnie. W ten sposób bez wątpienia zawsze będziesz żył we Mnie.". Bhakti joga może mieć zatem charakter religijny.

Joga mądrości (Dżnana-Joga)
Rozwija świadomość, ma pomóc w osiągnięciu transcendentalnego poznania. Bardzo często osoby praktykujące tę odmianę jogi uczą się również sztuki medytacji, która z kolei ma pomóc w umiejętności introspekcji.

Joga bezinteresownego czynu (Karma-Joga)
Karma Joga ma na celu pomóc nam w radzeniu ze swoimi emocjami, jak też w osiągnięciu poczucia szczęścia. Zasady tej odmiany jogi mówią o tym, że nie jesteśmy autorami naszych działań, wszystko jest zaplanowane przez Wyższą Świadomość, stąd też uczy akceptacji tego, co nam się przytrafia i nieprzywiązywania się emocjonalne do tego, co nas spotyka. Osobom praktykujące karma jogę polecane jest także uczenie się mindufullness, czyli uważności, a więc koncentrowania się na "tu i teraz".

Joga świadomości (Radża-Joga)
Radża joga to jedna z najstarszych odmian jogi i tradycji Dalekiego Wschodu. Raja joga uczy, że najważniejsze jest dobro ogółu. Ta odmiana jogi pozwala odnaleźć własną Ścieżkę, na której należy pogodzić się z tym, co nam się przytrafia, jednocześnie rozwijając w sobie empatię. Ta odmiana jogi pozwala na ograniczenie egoizmu, a ukierunkowanie się w stronę innych ludzi.

Joga siły życiowej (Laja-Joga lub Kundalini)
Laja Joga jest również powiązana ze sztuką medytacji. Laja joga wiąże się też z tym, że praktykujący dowiadują się, że każdy wytwarza wokół siebie jakiś rodzaj energii, biopola. Stąd też tu pojawiają się takie pojęcia jak aury czy czakramy. Laja Joga wpływa więc na rozwój naszej świadomości.

Joga siły dźwięku (Mantra-Joga)
Joga dźwięku ma na celu wspomóc relaksację, uelastycznienie ciała i rozwój sztuki medytacji, a to wszystko z wykorzystaniem dźwięków istniejących we Wszechświecie.

Joga doskonalenia ciała (Hatha-Joga)
Hatha joga to ta odmiana jogi, która wykorzystuje ćwiczenia fizyczne, koncentrowanie się na oddechu, jak również oczyszczanie organizmu z toksycznych i negatywnych myśli. W przeciwieństwie do innych odmian jogi, mniej istotna jest tutaj metafizyka, a zdecydowanie większy nacisk kładzie się na rozwijanie siły fizycznej. Czasem zdarza się, ze hatha jogę porównuje się do radża jogi, jednak hatha joga obejmuje tylko dwa stopni: asana i pranajama. W radża jodze stopni jest ich aż osiem. Praktykowanie hatha jogi wspomaga odchudzanie, pomaga w uregulowaniu cykli mięsięczkowych, zwalcza bóle głowy i stawów, przyspiesza metabolizm, pozwala na zwiększenie poziomu endorfin.

JOGA. WPŁYW NA PSYCHIKĘ

Joga pozwala na oczyszczenie umysłu z negatywnych i toksycznych myśli. Pomaga w odpuszczeniu sobie rzeczy, na które nie mamy wpływu. Dzięki umiejętności pracy z własnym umysłem mamy większą możliwość na samopoznanie. Praktykowanie jogi pozwala na wyciszenie się i oczyszczenie, a także na osiągnięcie równowagi emocjonalnej i harmonii wewnętrznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Jogi we Wrocławiu. Joga, czyli jak odzyskać spokój ducha? - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto