Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Działka z budynkiem BWA Awangarda przy ul. Wita Stwosza we Wrocławiu na sprzedaż. Zobacz!

MAP
Dzisiejszy wygląd budynku zawdzięczamy wrocławskiemu profesorowi Edmundowi Małachowiczowi, który w zabytku dostrzegł wartość historyczną i walczył o jego zachowanie.

Co może powstać na działce przy Wita Stwosza? Przeczytajcie dalej.
Dzisiejszy wygląd budynku zawdzięczamy wrocławskiemu profesorowi Edmundowi Małachowiczowi, który w zabytku dostrzegł wartość historyczną i walczył o jego zachowanie. Co może powstać na działce przy Wita Stwosza? Przeczytajcie dalej. Widok na obecny pawilon/Paweł Relikowski/Polska Press
Gmina Wrocław podała cenę wywoławczą. Co stanie się z historycznym budynkiem, w którym przez lata mieściła się siedziba galerii BWA Awangarda? Zobaczcie. Szczegóły w podpisach pod zdjęciami w naszej galerii.

Na nic zdały się protesty mieszkańców i sprzeciw radnych. Miasto sprzeda działkę przy ulicy Wita Stwosza 30 i właśnie opublikowana została cena wywoławcza. Przyszły inwestor musi mieć 37 800 000 zł. Kwota wywoławcza została rozdzielona na cenę gruntu - 27 mln oraz budynku, który miasto wyceniło na 10 800 000 zł.

Opublikowany przez miasto wykaz zawiera także warunki jakie inwestor musi spełnić. Przyszły właściciel przebudowę będzie musiał zakończyć w ciągu 4 lat od nabycia obiektu, a w projekcie przebudowy muszą znaleźć się przestrzenie użytku społecznego oraz zaadaptowane pozostałości dawnego pałacu. Dokument opublikowany przez miasto zawiera także informację o wszczęciu postępowania administracyjnego by wpisać cenne pozostałości do rejestru zabytków.

,,Pałac Hatzfeldów był wpisany do rejestru zabytków w 1960 roku oraz 1962. Minister Kultury i Sztuki w 1964 r. wykreślił obiekt z rejestru zabytków wpisany do rejestru decyzją z 1960 r. Decyzja o wpisaniu do rejestru zabytków z 1962 r. pozostała w obiegu prawnym. Nie można jednak rozumieć, że kiedyś skreślony z rejestru zabytków obiekt pozostaje chroniony drugą decyzją wydaną przed decyzją Ministra o jego skreśleniu z rejestru, tym bardziej, że decyzje dotyczyły istniejącego jeszcze w znacznej części pałacu.” - wyjaśnia Barbara Nowak - Obelinda, Dolnośląska Konserwator Zabytków.

Najważniejszymi historycznie elementami, które podlegają ochronie jest portyk z kolumnami, czyli wejście do budynku oraz zachowana pozostałość klatki schodowej i podziemia. Wiele elementów budynku została skatalogowana i umieszczona w magazynach czy w muzeach.

Przebudowywany przez wieki pałac, tym ostatnim projektem przyniósł niemałą sławę autorowi i otworzył drzwi do świata wielkich architektów. Wrocławskie dzieło autora berlińskiej Bramy Brandenburskiej nie przetrwało II wojny Światowej. Po jej zakończeniu, zniszczony pałac długie lata był symbolem upadku niemieckiego.

Dzisiejszy wygląd pawilonu zawdzięczamy wrocławskiemu profesorowi, Edmundowi Małachowicz, który w zabytku dostrzegł wartość historyczną i walczył o jego zachowanie.

Od lat 60 niszczejącą ruinę udało się nieco pozbierać i wykorzystać. Wpisany do rejestru zabytków obiekt wycofano by ułatwić przebudowę i zaadaptowanie tego co zostało. Pozostałości pałacu przebudowano naprędce i powierzono jego zarządzanie wrocławskiej galerii sztuki BWA Awangarda, a w 2018 roku zakazano użytkowania budynku z powodu na zły stan. Dziesiątki lat dyskusji nad przyszłością szczątków budynku przyczyniły się do obecnego stanu, który zagraża użytkowaniu.

Inwestor na tym terenie będzie miał nie lada wyzwanie i ogromne koszty, a także ograniczenia związane z miejscowym planem przestrzennym, który leży na terenie parku kulturowego Stare Miasto uznanego za Pomnik Historii. Żaden strzelisty biurowiec nie powinien tu powstać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto