Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP Wrocław Główny - fakty, tajemnice, legendy i przydatne informacje (ZDJĘCIA)

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
Janusz Majewski kręci Czarnego Mercedesa na Dworcu Głównym we Wrocławiu.
Janusz Majewski kręci Czarnego Mercedesa na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Dworzec Główny Wrocław to zarówno wyjątkowy wrocławski zabytek jak i centrum życia podróżnych. Od lat funkcjonują tu sklepy, bary i restauracje, parking podziemny i poczekalnia oraz wystawy na pierwszym piętrze. To miejsce dało schronienie przybywającym do Wrocławia wojennym uchodźcom. Można stąd wyjechać w świat, ale zanim wsiądzie się do pociągu, podziwiać niezwykłą architekturę tego wyjątkowego miejsca. Z tym szczególnym dworcem wiążą się także legendy. Przeczytajcie!

Spis treści

Dworzec Wrocław Główny mieści się w centrum miasta. Wokół budynku podróżni znajdą restauracje, hotele, sklepy, a w niewielkiej odległości także banki, czy ważne urzędy. Dlatego właśnie Dworzec Główny stanowi ważny węzeł komunikacyjny zarówno dla turystów jak i mieszkańców miast ościennych. Stał się on także najważniejszym punktem przesiadkowym dla ukraińskich uchodźców po wybuchu wojny z Rosją w lutym 2022 roku.

O UCHODŹCACH NA WROCŁAWSKIM DWORCU CZYTAJ TU:**ARTUKUŁ**

Najważniejsze informacje dla podróżnych

Do Dworca Głównego we Wrocławiu można dojechać:

  • tramwajami linii: 2, 5, 8, 9, 11, 15, 31 i 32, 70, 74
  • autobusami linii: K, N, 109, 110, 112, 113, 114, 120, 122, 125, 145, 146, 325, 602 i 612
  • autobusami nocnymi: 240, 241, 243, 245, 246, 247, 249, 250, 251, 253, 255, 257 i 259

Kierowcy, którzy zaplanowali na czas podróży zostawić samochód w okolicy, mogą skorzystać z miejsc parkingowych. Parking Dworzec Główny Wrocław to strefa naziemna (tu do dyspozycji kierowców jest 20 miejsc postojowych) oraz podziemna (217 miejsc, z czego 181 dla podróżnych właśnie). Opłata za godzinę wynosi 5 złotych. Od stycznia 2023 można tu płacić kartą.

Spod dworca można także dostać się bezpośrednio na lotnisko. Tu podróżni mają do dyspozycji autobus 106, który odjeżdża z ulicy Dworcowej oraz autobus Wro Airport Express, odjeżdżający z dworca autobusowego.

Najbliższy postój taksówek znajduje się z kolei przy ul. Piłsudskiego, tuż przed gmachem dworca.

W przerwie między przesiadkami - sklepy, restauracje i atrakcje turystyczne wokół Dworca Głównego Wrocław

Z Dworca Głównego szybko i łatwo dostaniemy się do Rynku czy na punkt widokowy Sky Tower. Łatwo też dojechać na Ostrów Tumski, choć do jego zwiedzenia trzeba dłuższej przerwy w podróży. Pasażerowie pociągów mogą wybrać się również na zakupy do galerii handlowych: Renoma, DH Podwale, Galeria Dominikańska, Wroclavia czy Arkady Wrocławskie.

Podróżni mogą też zostawić bagaże w skrytkach (płatne z góry za 24h w cenach od 13 do 18 złotych). Na terenie Dworca Głównego PKP Wrocław znajdują się też: apteka, restauracje (na przykład McDonald's) i kawiarnie (m.in. Starbucks czy Costa Coffee), market (np. Biedronka), kioski z prasą i książkami oraz lokale usługowe (m.in. kantor, informacja turystyczna, zakłady bukmacherskie). W hali jest też 6 bankomatów oraz dwa na zewnątrz, od strony ul. Suchej.

Na Dworcu Głównym we Wrocławiu podróżni mogą dodatkowo skorzystać z takich usług jak:

  • punkt informacji turystycznej
  • punkt informacji pasażerskiej
  • pomoc dla osób niepełnosprawnych
  • pomoc tłumacza języka migowego
  • pomoc w przypadku zagubienia bagażu
  • punkt przyjmowania reklamacji
  • toalety z przewijakami dla rodziców z dziećmi

W dalszą drogę podróżni mogą wyruszyć po zakupach, obiedzie, modlitwie w dworcowej kaplicy i z książką w ręku gdyż na dworcu mogą dokonać bookcrossingu, czyli zostawić jedną już przeczytaną książkę i zabrać w drogę kolejną. Bookcrossing działa w dworcowej bibliotece. W wybranych punktach podróżni skorzystają także z bezpłatnego WiFi.

Ze stacji Dworzec Główny Wrocław możemy dojechać do praktycznie każdego miejsca w Polsce. Ale podróżni dostaną się stąd również do:

  • Czech
  • Niemiec
  • Austrii
  • Węgier
  • Słowacji
  • Ukrainy
  • Litwy

Bilety można zakupić w kasach zlokalizowanych w gmachu głównym lub w biletomatach.

Historia Dworca Głównego we Wrocławiu

Stacja Wrocław Dworzec Główny została wybudowana według projektu opracowanego przez niemieckiego architekta Wilhelma Grapowa w drugiej połowie XIX wieku. Była ona największym dworcem w ówczesnych Niemczech ale i w całej Europie. Gmach dworca jest jednym z nielicznych we Wrocławiu przykładów stylu tudorskiego. Do jego budowy zużyto 7 milionów cegieł i ponad milion ton cementu. Jak pisze w książce "Wrocław przełomu wieków XIX i XX" dr Piotr Galik, inwestycja kosztowała niemal 500 tysięcy talarów.

Dworzec jako pierwszy w Niemczech zyskał przydomek "główny". Wówczas poza restauracjami i lokalami usługowymi mieściły się tu mieszkania dla pracowników kolei. Dech w piersiach turystów, tak wtedy jak i dziś, zapiera ogromna hala peronowa. Dworzec przeszedł remont w 2012 roku z okazji EURO. Dziś odbywają się tu pokazy zabytkowych pociągów, targi, festiwale i inne imprezy.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁ DWORZEC PRZED REMONTEM: KLIK

Ciekawostki związane z Dworcem Głównym

Podziemia Dworca Głównego Wrocław
Dziś na terenie słynnych podziemi mieści się parking Wrocław Główny. Niegdyś podziemne korytarze i bunkry usytuowane według legend na siedmiu poziomach piwnic, miały prowadzić aż do budynku Nowej Rejencji, czyli dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego.

CZYTAJ WIĘCEJ O PODZIEMIACH: KLIK

Dworzec Główny Wrocław na srebrnym ekranie
Wrocławski zabytek zagrał także w kilku filmach, między innymi w "Człowieku na Torach" Andrzeja Munka, czy w słynnym serialu "Stawka większa niż życie".

Tu zginął znany aktor
Zbigniew Cybulski we Wrocławiu kręcił sceny do filmu "Morderca zostawia ślad" w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego. 8 stycznia 1967 roku, wcześnie rano aktor usiłował wskoczyć do pociągu ekspresowego do Warszawy. Niestety tym razem, choć wcześniej wielokrotnie, nawet w filmach wskakiwał do składów nie wymierzył i znalazł się między pociągiem, a brzegiem peronu. Po wypadku jeszcze żył i był przytomny, choć bardzo poturbowany. Zmarł kilkadziesiąt minut później w szpitalu przy ul. Rydygiera we Wrocławiu. Dziś tę tragedię upamiętnia tablica pamiątkowa, którą na Dworcu Głównym Wrocław odsłonił sam Andrzej Wajda.

Dworzec Główny we Wrocławiu: Sala Cesarska
Pokój ten został przygotowany specjalnie na przyjazd do Wrocławia cesarza Wilhelma II. Dziś obiekt ten nie jest udostępniony dla zwiedzających ale można go zobaczyć przy specjalnych okazjach takich jak na przykład Noc Muzeów, targi, festiwale czy wydarzenia artystyczne.

Kulturzug czyli tania podróż do Berlina
Na Dworzec Wrocław Główny przyjeżdża w okresie od wiosny do jesieni "Pociąg do kultury" czyli niemiecki "Kulturzug". Podróżując nim do Berlina zapłacimy za bilet jedyne 80 złotych (w jedną stronę). W dodatku na pokładzie pociągu odbywają się przedstawienia teatralne, koncerty, spotkania autorskie i wystawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto