Drzewa niebezpieczne na terenie Nadleśnictwa Żmigród – eliminacja zagrożenia w ich otoczeniu

Materiał informacyjny - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu
Dąb przed wykonaniem cięć – susz gałęziowy i konarowy zachodzący na drogę.
Dąb przed wykonaniem cięć – susz gałęziowy i konarowy zachodzący na drogę.
Odpowiedzialność za szkody bądź wypadki z udziałem drzewa spoczywa na zarządcy. Na terenie Nadleśnictwa Żmigród występują liczne aleje dębowe, które stanowią charakterystyczny element tutejszego krajobrazu. W ich skład wchodzą przeważnie drzewa w których naturalne procesy zamierania są już dobrze widoczne (wypróchnienia, ubytki, suszu w koronach). Grzyby rozkładające drewno oraz owady w nich żerujące doprowadzają do znacznego obniżenia stabilności i wytrzymałości drzewa, które będzie stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz zdrowia i życia ludzi.

W większości aleje te, znajdują się przy drogach (wojewódzkich, powiatowych, gminnych) o dużym natężeniu ruchu oraz wzdłuż licznie występujących szlaków turystycznych. W części przypadków zagrożenie stwarzają pojedyncze drzewa rosnące przy zabudowaniach, gruntach innej własności, czy też w miejscach intensywnego ruchu turystycznego.

Zachowanie bezpieczeństwa w otoczeniu drzewa, jest podstawowych zadaniem wynikającym z odpowiedzialności prawnej. Zgodnie z przepisami zarządca terenu, powinien wykazać dbałość o zapewnienie bezpieczeństwa, podejmując wszystkie możliwe kroki do obniżenia lub eliminacji ryzyka.

Nadleśnictwo Żmigród dokonuje przeglądu drzewostanów znajdujących się w sąsiedztwie ww. lokalizacji. Na postawie wyników lustracji terenowych, stanu drzewa oraz zagrożenia dla bezpieczeństwa na nim występującym prace związane z eliminacją zagrożenia mogą mieć następujący charakter:

1. Usunięcie suszu w koronie drzewa, bądź gałęzi i konarów zagrażających znajdujących się nad drogami lub innymi obiektami.

Dąb przed wykonaniem cięć – susz gałęziowy i konarowy zachodzący na drogę.
Dąb przed wykonaniem cięć – susz gałęziowy i konarowy zachodzący na drogę.
Dąb po wykonaniu cięć.
Dąb po wykonaniu cięć.

2. Usuniecie części drzewa – eliminacja zagrożenia powyżej niestabilnego miejsca występującego na drzewie z pozostawieniem części pnia w postaci tzw. świadka oraz części gałęzi i konarów.

Dąb przed wykonaniem cięć – martwa korona, liczny susz gałęziowy i konarowy
Dąb przed wykonaniem cięć – martwa korona, liczny susz gałęziowy i konarowy
Pozostawiona po cięciu część pnia tzw. świadek
Pozostawiona po cięciu część pnia tzw. świadek

Przedstawione powyżej wykonane prace noszą nazwę cięć weteranizujących, dzięki którym skrócone fragmenty wyglądają naturalnie przy jednoczesnym usunięciu zagrożenia oraz pozostawieniu drzewa w terenie.

3. Usunięcie całego drzewa – stosowane jest tylko w przypadku gdy stan drzewa, nie pozwala na zastosowanie wyżej wymienionych cięć.

Z uwagi na złożoność aspektów, zabiegi te wykonywane są przez wyspecjalizowane firmy zajmujące się pielęgnacją drzew. Przed rozpoczęciem prac uzyskiwane są wszystkie niezbędne zgody na wykonanie m.in.: RDOŚ we Wrocławiu, a zakres i sposób przeprowadzenia konsultowane z przyrodnikami. Utrzymanie takich drzew wiąże się, ze znacznymi nakładami finansowymi oraz zastosowaniem licznych procedur, jednak pozostawienie „bezpiecznych” drzew jako elementu krajobrazu jest w pełni akceptowalne społecznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto