Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drogo, drożej, Wrocław

Łukasz Pałka
Fot. Paweł Relikowski
Fot. Paweł Relikowski
Ostatnie miesiące sprzyjały inwestycjom i tworzeniu miejsc pracy Rok rekordów – tymi słowami można określić to, co w ubiegłym roku działo się we Wrocławiu i okolicach.

Ostatnie miesiące sprzyjały inwestycjom i tworzeniu miejsc pracy
Rok rekordów – tymi słowami można określić to, co w ubiegłym roku działo się we Wrocławiu i okolicach. Królowało budownictwo – ceny mieszkań skoczyły aż o 80 procent!

Miliony złotych popłynęły w ubiegłym roku na Dolny Śląsk.
Lwią część z tego tortu zgarnęły Wrocław i jego okolice. Pojawili się nowi inwestorzy, ceny działek biły kolejne rekordy.

Boom inwestorów zagranicznych
Nasze miasto cieszyło się zainteresowaniem zagranicznych inwestorów. W dużej mierze zawdzięczamy to decyzji koreańskiego koncernu LG, który jeszcze pod koniec 2005 roku ogłosił, że postawi pod Wrocławiem aż dziewięć nowoczesnych fabryk. Za nimi przyszły inne firmy, które będą chciały współpracować z azjatyckim gigantem.
I tak na kolejną inwestycję w stolicy Dolnego Śląska zdecydował się amerykański koncern 3M, który ma już we Wrocławiu fabrykę artykułów medycznych. W nowym zakładzie ruszy też produkcja specjalnych folii, które będą montowane w ekranach ciekłokrystalicznych z LG. Firma planuje zatrudnienie ponad 300 osób.
Do Kobierzyc pod Wrocławiem trafiła także japońska Toshiba, która będzie produkować telewizory ciekłokrystaliczne. Zatrudni tysiąc pracowników.
Nie zabrakło też firm działających w branży nowych technologii, gdzie pracę znajdą informatycy i ekonomiści. Tak było z hinduskim koncernem KPIT Cummings, który otworzył we Wrocławiu swoje centrum biznesowe. Na podobny krok zdecydował się GE Money Bank, który zatrudni 300 pracowników.
Prawie tyle samo osób znajdzie pracę w Oławie, gdzie zdecydował się zainwestować amerykański producent części samochodowych AAM. Także tam ulokowała się SCA Hygiene Products, która planuje rozpocząć produkcję pieluszek. Swoje miejsce znalazły tu także mniejsze fabryki: DDM Plastik (tworzywa sztuczne do produkcji sprzętu AGD) i UWE Polska (urządzenia AGD).

Rekord działki
W samym Wrocławiu przez cały rok były bite kolejne rekordy cen gruntów. Hitem były dwie licytacje: 8242,3 zł za mkw. – tyle za Centrum Południowe zapłaciła gminie hiszpańska firma GP Investments. Wcześniej rekord wynosił 5411 zł. Tyle kosztował metr kwadratowy działki przy pl. Maxa Borna.

Sięgniemy chmur
Ponad 200 metrów wysokości będzie miał Sky Tower – budynek, którego powstanie na miejscu Poltegoru zapowiedział kilka miesięcy temu Leszek Czarnecki. Inwestycja warta 400 milionów dolarów zostanie zakończona za cztery lata. W najwyższym w Polsce budynku znajdą się luksusowe apartamenty i biura.

Fortuna dla wierzycieli
Przez cały ubiegły rok ciągnęła się sprawa Jedynki Wrocławskiej, największej w stolicy Dolnego Śląska firmy budowlanej, która upadła ponad dwa lata temu. W samej końcówce roku syndykowi udało się sprzedać przedsiębiorstwo za gigantyczną kwotę 65 milionów złotych. Kupił ją fundusz Progress, powiązany z dawnym właścicielem.

Krucho w kluskach
Na granicy bankructwa stanęła w ubiegłym roku fabryka makaronów Malma. Ponad 100 pracowników od kilku miesięcy czeka na swoje pensje. Wszystko przez konflikt firmy z bankiem Pekao, który odmówił kredytowania i wszedł na konta firmy. Słynne makarony jeszcze kilka lat temu reklamowała Sophia Loren.

Likwidacja roku
W połowie kwietnia z mapy Wrocławia zniknęło targowisko przy placu Grunwaldzkim. Najstarszy wrocławski bazar przegrał z nowoczesnym budynkiem. Biurowiec z mieszkaniami i galerią niewielkich sklepików stanie obok budowanego właśnie Pasażu Grunwaldzkiego. Oba wybuduje ta sama firma – Echo Investments, której Społem Północ sprzedało teren targowiska.

Fuzja roku
W wyniku tegorocznego połączenia banków Pekao SA i BPH przez włoskiego inwestora UniCredito, we Wrocławiu pozostanie tylko jedna placówka BPH. Z czasem, wśród 200 innych oddziałów banku, zostanie sprzedana innemu inwestorowi. •

Nasi na parkiecie
Trzy dolnośląskie spółki zadebiutowały w ubiegłym roku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. To wrocławskie przedsiębiorstwa Bankier. pl i AB, a także lubińska spółka Interferie.
W czerwcu na parkiecie jako pierwszy z tej trójki pojawił się portal finansowy Bankier. pl, który dzięki wypuszczeniu akcji pozyskał ponad 10 milionów złotych. Zapowiedział, że pieniądze przeznaczy na rozwój portalu, który odwiedza kilkaset tysięcy użytkowników miesięcznie. Spółka chce także skupić się na przejmowaniu innych firm internetowych.
Dużym sukcesem zakończyła się także emisja akcji wrocławskiego przedsiębiorstwa informatycznego AB. Dystrybutor sprzętu IT zdecydował, że pozyskane z giełdy kilkanaście milionów złotych przeznaczy na nowy magazyn, a także rozbudowę sieci detalicznej.
Z kolei w sierpniu weszła na giełdę spółka turystyczna Interferie z Lubina. Firma działa od 1992 roku i powstała na bazie ośrodków wypoczynkowych, należących do KGHM-u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto