Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale bez wiernych, przełożone chrzty i komunie, a śluby z zachowaniem limitu pięciu osób

Grażyna Szyszka
Ukazało się najnowsze zarządzenie ks. biskupa Tadeusza Lityńskiego. Dyspensa od obowiązku w mszy świętej została wydłużona do odwołania, chrzty święte przełożone, nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali bez wiernych. Jeśli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, wszystkie I Komunie święte zostaną odwołane do czasu ustania epidemii.

26 marca bp Tadeusz Lityński wydał uaktualnione zarządzenia odnoszące się do duszpasterstwa w okresie zmagań z pandemią koronawirusa. Obszerny, liczący kilka stron dokument zbiera w jedną całość wydawane ad hoc dotychczasowe regulacje, wprowadza pewne uzupełnienia i nowe normy - odpowiadające z jednej strony nowym decyzjom władz publicznych, z drugiej zaś - wskazaniom Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Poniżej najważniejsze postanowienia zawarte w opublikowanym dziś dokumencie:

1. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy św. obowiązuje aż do odwołania.

2. Należy odwołać nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali odprawiane publicznie w kościołach. Wiernych prosi się, aby nabożeństwa te odprawiali indywidualnie lub w rodzinach, bądź też uczestniczyli w nich przez środki społecznego przekazu.

3. Przynajmniej raz w tygodniu we wszystkich parafiach powinna być odprawiana msza św. w intencji dotkniętych pandemią: o pokój wieczny dla zmarłych, zdrowie dla chorych i wsparcie dla ich bliskich, lekarzy i opiekunów oraz o mądrość dla rządzących i roztropność dla obywateli.

4. W mszach św. lub w innych celebracjach z udziałem ludu może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, nie licząc tych, którzy sprawują posługę.

5. Tam, gdzie to możliwe, poza liturgią kościoły winny pozostawać w ciągu dnia otwarte, a wiernych należy zachęcać do modlitwy osobistej i korzystania z transmisji Mszy św. i innych celebracji liturgicznych za pośrednictwem mediów.

6. Tym, którzy z racji limitu osób nie będą mogli uczestniczyć we mszy św., należy udzielać Komunii św. poza mszą św.

7. We wszystkich kościołach proboszczowie powinni zapewnić możliwość korzystania w zakrystii z wody i mydła lub środka dezynfekującego oraz jednorazowych ręczników papierowych. Celebrans i wszyscy rozdzielający Komunię św. mają obowiązek umycia rąk przed i po celebracji.

8. Wiernych należy pouczyć o przekazywaniu znaku pokoju przez skinienie głowy oraz zachęcić do przyjmowania Komunii św. na rękę (jednak przy zachowaniu prawa przyjęcia jej do ust).

9. Po zakończeniu każdej mszy św. należy śpiewać suplikacje

10. Wiernym należy zapewnić codziennie okazję do spowiedzi. Wszędzie tam, gdzie to jest możliwe, zaleca się spowiedź w osobnej kaplicy, zakrystii lub wyznaczonym miejscu w kościele, a nawet w salce parafialnej bądź biurze parafialnym, tak by umożliwić zachowanie bezpiecznego dystansu między spowiednikiem a penitentem, zapewniając jednocześnie odpowiednią dyskrecję. Gdy nie ma takiego miejsca, można spowiadać w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach.

11. Księża mogą spowiadać wyłącznie we własnej parafii. Spowiedzi dla większych grup wiernych z udziałem duchownych z sąsiednich parafii będą organizowane po ustaniu epidemii.

12. Zaplanowane chrzty należy, o ile to możliwe, odłożyć na późniejszy termin. Jeśli z ważnych powodów chrzest musi zostać udzielony, należy to uczynić poza mszą św. i przy zachowaniu obowiązującego limitu 5 osób.

13. Uroczystości związane z udzielaniem sakramentu bierzmowania zostają zawieszone do odwołania.

14. Można błogosławić małżeństwa, również podczas mszy św., jednak przy zachowaniu limitu osób.

15. Posługę w szpitalach mogą pełnić jedynie kapelani zatrudnieni w danej placówce.

16. Komunię św. do chorych znajdujących się w domu powinni zanosić wyłącznie duchowni.

17. Obowiązuje zasada, że dopóki szkoły pozostają zamknięte, nie organizuje się dla dzieci żadnych zajęć w parafii.

18. Jeżeli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie św. do czasu ustania epidemii. Jeżeli natomiast po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii św.należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię św. swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Gdyby zaś rodzice nie zdecydowali się na I Komunię św. swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.

19. Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć wyłącznie do jednej stacji odprawianej przy grobie w obecności najbliższej rodziny (z zachowaniem obowiązującego limitu 5 osób). W pogrzebie nie mogą uczestniczyć osoby odbywające kwarantannę. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej. Mszę św. pogrzebową odprawia się w kościele w dniu pogrzebu lub w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłego. Można ją odprawiać również bez udziału ludu.

20. Do 11 kwietnia zostają przedłużone ograniczenia w funkcjonowaniu Kurii Diecezjalnej. Będzie ona czynna wyłącznie w godzinach 9.00-11.00. Wszelkie sprawy należy w miarę możliwości załatwiać telefonicznie lub drogą elektroniczną. Konieczne wizyty osobiste należy wcześniej ustalić z pracownikami kurii. Podobne zasady należy przyjąć w kancelarii parafialnej.

21. Zasady pełnienia posługi duszpasterskiej w Wielkim Tygodniu zostaną określone w oddzielnym zarządzeniu.

22. Szczególną troską należy otoczyć osoby starsze, samotne, niepełnosprawne oraz chore, przebywające w swoich domach. Przy udzielaniu pomocy, której mogą udzielać wyłącznie osoby dorosłe, należy zachować niezbędne środki ostrożności. 

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto