Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Drakula" przyszedł na świat w zoo we Wrocławiu. Zobacz film z urodzin "wampira"

Redakcja
Kanczyl filipiński w ZOO we Wrocławiu.
Kanczyl filipiński w ZOO we Wrocławiu. ZOO Wrocław
W ogrodzie zoologicznym sfilmowano przyjście na świat kanczyla filipińskiego, czyli popularnego myszojelenia. Zobacz!

Ten gatunek jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem. To dlatego zdecydowano się na hodowle zachowawcze w europejskich ogrodach. Zobaczcie poniżej narodziny tego malucha!

Tego nikt jeszcze nie dokonał! We wrocławskim zoo przyszedł na świat kanczyl filipiński, jeden z gatunków myszojeleni, a pracownicy sfilmowali jego narodziny. Teraz wszyscy trzymają kciuki, aby maluch okazał się chłopcem, bo wśród 12 osobników w Europie jest tylko jeden samiec – Johny English też z Wrocławia.

Kanczyl filipiński to endemit, czyli taki gatunek, który wstępuje tylko na określonym obszarze, a dokładniej na wyspach Balabac, Bugsuc i Ramos na Filipinach. Kanczyl filipiński nazywany jest też „czworonożnym drakulą” ze względu na niewielkie, „wampirze” kły występujące u samców. Należy do najmniejszych przeżuwaczy na świecie i najmniejszych kopytnych (byk osiąga 1,2 kg masy ciała).

Urodzony we wrocławskim ogrodzie zoologicznym kanczyl, należy do jednego z dziesięciu gatunków nazywanych myszojeleniami i do jednego z najbardziej zagrożonych w tej grupie. To dlatego zdecydowano się na hodowle zachowawcze w europejskich ogrodach. Pierwsze kroki, w 2009 r., zrobiło właśnie wrocławskie zoo od tamtej pory odnotowuje kolejne narodziny. Od tego czasu udało się również zdobyć wiele ważnych informacji dotyczących biologii tych zwierząt, które pozwalają lepiej je chronić w hodowlach oraz w naturze. Jednak nigdy dotąd nie udało się nagrać narodzin.

- Kanczyle prowadzą bardzo skryty tryb życia i jedyny raz udało się je sfilmować w naturze w 2016 r. Stąd tak niewiele o nich wiadomo. U nas w zoo również trudno je obserwować. Chowają się przed ludźmi w gąszczu traw lub zakamarkach pagody. Dlatego zainstalowaliśmy kamery, które podglądają zwierzęta w dzień i w nocy. Dzięki temu udało się nagrać nocny poród, który miał miejsce 10 listopada około godziny 2:24. Film już udostępniliśmy na branżowych kanałach i wywołał prawdziwą sensację, bo nikt wcześniej nie widział jak przebiegają narodziny - czy matka chowa się na czas porodu, czy rodzi na stojąco czy na leżąco, ile trwa poród, jak szybko kanczylek wstaje, kiedy zaczyna poszukiwać pokarmu u matki. Dzięki nagraniu na większość pytań znamy odpowiedź. Oczywiście trzeba je potwierdzić, przy kolejnych porodach, ale zrobiliśmy krok milowy dla przetrwania tego gatunku - komentuje Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Na Filipinach populacja kanczyli szybko się kurczy, bo zabiera się ich terytoria na rzecz plantacji palmy olejowej. Ogrody zoologiczne prowadzą walkę o przetrwanie kanczyli, ale nie jest to łatwe. Obecnie, w trzech ogrodach mieszka zaledwie dwanaście osobników. Ale największym zmartwieniem hodowców jest to, że w tej populacji jest tylko jeden samiec – Johnny English, z wrocławskiego zoo. To bardzo utrudnia rozwój hodowli. Płeć małego myszojelenia z Wrocławia poznamy dopiero za jakiś czas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto