Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki 2023 w Gminie Kotla. Rolnicy dziękowali za dobry rok i obfite plony. Galeria zdjęć

Grażyna Szyszka
Święto plonów w Gminie Kotla. Rolnicy dziękowali za dobre zbiory
Święto plonów w Gminie Kotla. Rolnicy dziękowali za dobre zbiory Grażyna Szyszka
Dożynkowe święto w gminie Kotla 2023. Rolnicy podziękowali za dobry rok i obfite zbiory. Sobotnie (26.08) uroczystości zorganizowano na terenie rekreacyjnym w Kotli.

Spis treści

Dożynki w gminie Kolta. W sobotę, 26 sierpnia, rolnicy dziękowali za tegoroczne plony. Po mszy odprawionej w kościele parafialnym, dożynkowy korowód przeszedł na teren rekreacyjno – sportowy w Kotli, czyli miejsce imprezy.

Dożynkowy korowód przeszedł przez Kotlę

Pochód z wieńcami przygotowanymi przez mieszkańców poszczególnych wsi, w którym oprócz samorządowców, szli też zaproszeni goście, poprowadzili tegoroczni starostowie dożynek. Byli Beata Szkudlarek i Mirosław Ciunajcius, oboje ze Skidniowa - wsi, która w tym roku była współgospodarzem imprezy. Razem z nimi szła Orkiestra Zakładowa Huty Miedzi "Głogów".

Dożynki w Kotli
Starostowie dożynek Beata Szkudlarek i Mirosław Ciunajcius. Oboje są mieszkańcami SkidniowaGrażyna Szyszka

- Przekazujemy ten bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbóż i prosimy dzielić go tak, by nikomu go nie zabrakło – mówił starosta dożynek do wójta Łukasza Horbatowskiego i Haliny Przybylskiej, przewodniczącej rady gminy, którzy potem rozdzielili pięknie wypieczone chleby wśród uczestników dożynek.

- Dożynki to jedno z najważniejszych tradycji w kulturze polskiej, nie tylko dla ludzi związanych z wsią, ale także dla społeczeństwa – mówił wójt podczas krótkiego wystąpienia. - Dla każdego bowiem, komu leży na sercu dobro Polski i jej rozwój, oczywiste powinno być, że bez szacunku do polskiej ziemi, dbania o nią i inwestowania w rolnictwo nie będzie to możliwe. Dożynki, to najlepsza okazja, by ten szacunek oddać wam, drodzy rolnicy. W imieniu całej społeczności gminne, bardzo wam dziękuję.

Tomasz Kurosz: - To był dobry rok

Tomasz Kurosz, który od 15 lat wraz z żoną Małgorzatą prowadzi 100-hektarowe gospodarstwo rolne w Kotli, nie wyobraża sobie, by nie brać udziału w gminnych dożynkach.

- To nasze najważniejsze święto, święto rolników. Jesteśmy na dożynkach co roku. Byliśmy dziś w kościele podziękować Panu Bogu za to, że pozwolił nam pozbierać z pola, bo pogoda nie była łatwa. Jeśli chodzi o zbiory zbóż, czy rzepak to dla nas ten rok był bardzo dobry. Natomiast co do cen to widzimy, że są dużo niższe, niż w zeszłym roku. Czekamy, może trochę wzrosną – przyznaje rolnik.

Święto rolników
Państwo Małgorzata i Tomasz Kuroszowie z Kotli gospodarzą na 100 hektarach ziemi. Grażyna Szyszka

Starostowie dożynek to rolnicy ze Skidniowa

Starościna dożynek Beata Szkudlarek prowadzi wraz z mężem Leszkiem 26-hektarowe gospodarstwo w Skidniowe. Obowiązki na roli łączy z pracą zawodową. Małżeństwo uprawia głównie zboża, ale hoduje też bydło opasowe (obecnie to 23 byki).

Starosta Mirosław Ciunajcius z żoną Marleną pracują na 26-hektarowym gospodarstwie. Zajmują się uprawą zbóż i buraków. Mają też 10 sztuk bydła. Dodatkowo pan Mirosław zasiada w radzie gminy Kotla.

Po oficjalnych ceremoniałach i uroczystościach na mieszkańców gminy Kotla czekała część artystyczna. Po występach zespołów folklorystycznych: Skidniowanie, Wrzos, Grochowiczanki i gości z Ukrainy, zaplanowano koncert zespołu CLASSIC.
Dożynki zakończy zabawa z DJ-em.

Święto plonów w Gminie Kotla. Rolnicy dziękowali za dobre zbiory

Dożynki 2023 w Gminie Kotla. Rolnicy dziękowali za dobry rok...

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto