Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domowe sposoby na przeziębienie

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
Wódka z pieprzem albo syrop z cebuli? Podzielcie się z nami ...
Wódka z pieprzem albo syrop z cebuli? Podzielcie się z nami ... sxc.hu/newkemall
Wódka z pieprzem albo syrop z cebuli? Podzielcie się z nami niekonwencjonalnymi sposobami na zwalczenie przeziębienia.

Przychodnie są przepełnione. Niekonwencjonalne metody leczenia przeżywają renesans. Warto odkurzyć babcine sposoby na przeziębienia.

Najważniejsza jest profilaktyka. Przypominam sobie ciągle powtarzaną w dzieciństwie poradę: "Myj ręce"! Metoda potwierdzona naukowo kilka lat po tym, jak bezskutecznie próbowała mnie tego nauczyć babcia. Kiedy wymarznięty wracałem do domu, babcia podsuwała mi pod nos gorącą herbatę z sokiem malinowym. Z kolei powtarzane jak mantra: "Jedz, bo ma dużo witamin" - sprawdza się do wszystkich warzyw i owoców. W okresie jesienno-zimowym egzamin zdają też: natka pietruszki, kwaszona kapusta, sok z cytryny. Równie często słyszałem, że trzeba się wysypiać, ponieważ nic nie jest zdrowsze od snu.


KULTOWE ELIKSIRY DZIADKÓW


I. Sposobów leczenia a'la babcia jest mnóstwo. Najbardziej utkwił mi w pamięci nieco cuchnący eliksir. Zalecane jest stosowanie wieczorem. Zaaplikowanie receptury rano, sprawi, że nikt nie będzie zawracał nam głowy przez cały dzień. A wszystkie rozmowy będą kończyć się naprawdę szybko. Mowa o maśle z czosnkiem. Przepis jest prosty: gotujemy mleko, rozpuszczamy w nim masło i dodajemy czosnek.

II. Metoda czosnkowa nie jest polecana osobom pracującym z ludźmi. Jeżeli planujemy bliższe kontakty z innymi, proponuję drugi sztandarowy przepis babci. Syrop na przeziębienie. Trzeba pokroić cebulę, wrzucić do słoika, zasypać ją cukrem i poczekać, aż puści soki.

III. Dziadek radził sobie bardziej męskimi specyfikami. Parzymy herbatkę, ale zalewamy do połowy szklanki. Drugą połowę uzupełniamy wódką, bądź innym mocnym trunkiem. Dzieło wieńczymy stołową łyżką miodu. Działa kojąco na gardło. Aplikować najlepiej przed snem.

IV. Babcia nie pozwala na specyfiki dziadka. Na ból gardła parzyła mi szałwię albo rumianek i kazała płukać. Czasami zamiast ziół dostawałem sól z wodą, jednak często zdarzało mi się połknąć leczniczą miksturę. Podobne działanie ma sok z buraków. Kiedy zapalenie gardła było poważne, babcia sięgała do barku dziadka. Kieliszek wódki z pieprzem, potrafił zdziałać cuda.

V. Na problemy z katarem babunia kazała pić dużo soku pomarańczowego i marchwiowego. Przed snem moczyłem nogi w gorącej wodzie, następnie na mokre stopy ubierałem ciepłe skarpetki i do łóżka. Po latach brzmi to trochę spartańsko, ale o dziwo, pomagało.

VI. Zdarza się jednak tak, że przeziębienie weźmie nad nami górę. Wtedy głównym składnikiem naszego menu powinien być ciepły rosołek. Stawia na nogi.

A co Wam pomaga na przeziębienie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami i niekonwencjonalnymi metodami leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto