Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Pod Zieloną Dynią - od renesansu do secesji

Aleksandra Buba
Kamienica Pod Zieloną Dynią - odbudowano ją w 1954 roku
Kamienica Pod Zieloną Dynią - odbudowano ją w 1954 roku Janusz Wójtowicz
Choć historia domu Pod Zieloną Dynią sięga XII wieku, liczne perypetie sprawiły, że dziś ma on raczej charakter scenografii architektonicznej niż zabytku.

- Kamienicę tę bez wątpienia można nazwać kreacją historyczną, ponieważ nie tylko została rozebrana jeszcze przed wojną, ale po niej została odbudowana w taki sposób, aby pasowała do charakteru całej południowej pierzei - wyjaśnia historyk sztuki i miejski przewodnik Damian Kanclerski.

Renesansowy charakter dom Pod Zieloną Dynią zyskał po przebudowie z 1541 roku, o czym do dziś świadczy data widoczna na wejściowym portalem, pod którą znajdziemy również rok odbudowy kamienicy, czyli 1954. Wówczas wąska, trzyosiowa kamienica wyróżniała się charakterystycznym, horyzontalnym szczytem z poziomymi wolutami. Przechodząc obok, warto zwrócić uwagę właśnie na portal, który wieńczy łacińska sentencja "Verbum Domini manet in aeternum", co oznacza "Słowo Pana pozostaje na zawsze".

Gdzie na rowery? Sprawdź u nas!

Jak wiele z rynkowych kamienic na początku XX wieku, w 1910 roku kamienicę rozebrano, by stworzyć miejsce dla nowo powstającego domu handlowego Geschäftshaus Schäffer. Jeszcze w tym samym roku na miejscu kamienicy stanął modernistyczny budynek z elementami secesyjnymi i szczytem utrzymanym w neorenesansowym stylu według projektu architekta Buchmanna.

Niestety, lokacja na wąskiej parceli nie była zbyt fortunna dla domu handlowego, a z powodu ograniczeń przestrzennych wynikały w nim liczne problemy komunikacyjne. Podczas oblężenia Wrocławia w 1945 roku Geschäftshaus Schäffer uległ poważnym zniszczeniom, a po wojnie budynek odbudowano w renesansowym kształcie, jednak nie na podstawie zachowanej dokumentacji, lecz korzystając z przykładów innych fasad przyrynkowych kamienic.

Poznaj inne atrakcje Wrocławia

Jeszcze przed rozebraniem renesansowego budynku na parterze domu mieściła się firma Papierhandlung Ansichtkarten-Verlag Wilhelma Homanna, która specjalizowała się w wydawaniu pocztówek z widokami Wrocławia i okolic. Warto dodać, że było to jedno z najbardziej renomowanych wydawnictw pocztówek w ówczesnym Wrocławiu i to właśnie z niego wyszła między innymi seria "Breslau im Hochwasser, Juli 1903", która obrazowała wrocławską powódź z 1903 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto