Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk. Głuszyca będzie miała kawałek Księżyca (ZDJĘCIA)

Redakcja
Jeszcze przed końcem 2019 roku zaplanowano oficjalne otwarcie Centrum Mikroskopowego w Głuszycy. W jego zbiorach będzie m.in. fragment Księżyca
Jeszcze przed końcem 2019 roku zaplanowano oficjalne otwarcie Centrum Mikroskopowego w Głuszycy. W jego zbiorach będzie m.in. fragment Księżyca Karolina Misztal
Jeszcze przed końcem 2019 roku zaplanowano oficjalne otwarcie Centrum Mikroskopowego w Głuszycy. W jego zbiorach będzie m.in. fragment Księżyca.

W sobotę (20 lipca) minęło 50 lat od pierwszego lądowania ludzi na Księżycu. Łącznie w latach 1969-1972 na powierzchni naturalnego satelity Ziemi stanęło 12 amerykańskich astronautów. Jednym z efektów ich misji było dostarczenie na Ziemię prawie 400 kg próbek skał księżycowych. Nie są one jednak jedynymi fragmentami Księżyca, które dotarły na naszą planetę.

– Księżyc jest pozbawiony atmosfery. Po uderzeniu w jego powierzchnię meteorytu tworzą się kratery, a wyrzucony z nich materiał leci w różnych kierunkach Układu Słonecznego i dociera także na Ziemię – wyjaśnia Michał Banaś z Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. – Takie zdarzenie miało miejsce m.in. w kwietniu 2017 roku. Na pustynię pomiędzy Marokiem, Algierią i Saharą Zachodnią upadł fragment skały księżycowej, którą nazwano NW 11273.

Michał Banaś przygotował z jej fragmentu preparat mikroskopowy, który trafi do tworzonego przez niego Centrum Mikroskopowego w Głuszycy. Jego oficjalne otwarcie zaplanowano jeszcze przed końcem 2019 roku.

– Przygotowany przeze mnie preparat mikroskopowy skały księżycowej ma wymiary 12 x 7 milimetrów i został zeszlifowany do grubości 20 mikrometrów – mówi Michał Banaś.

Fragment Księżyca to kolejny kosmiczny epizod w najnowszej historii Głuszycy. W maju 2010 roku na zaproszenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Ambasady USA w Warszawie, do naszego kraju przyjechali członkowie załogi amerykańskiego promu kosmicznego Endeavour STS-130. Wśród zaproszonych gości był m.in. pułkownik lotnictwa Armii Stanów Zjednoczonych i astronauta George David „Zambo” Zamka, z pochodzenia Polak. Pomiędzy 23 października – 7 listopada 2007 roku odbył lot na pokładzie wahadłowca Discovery. Natomiast 8–21 lutego 2010 roku pełnił funkcję dowódcy wyprawy wahadłowca Endeavour.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto