Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk: Coraz mniej wody w Zalewie Mietkowskim. Widać ruiny zalanych domów [ZDJĘCIA]

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Niski poziom wody na Zalewie Mietkowskim. Ukazały się fundamenty i ruiny dawnych zabudowań
Niski poziom wody na Zalewie Mietkowskim. Ukazały się fundamenty i ruiny dawnych zabudowań Jerzy Wójcik
W ostatnich tygodniach poziom wody w Zalewie Mietkowskim znacząco zmalał. Przy tamie, gdzie zwykle notuje się głębokość ok. 11-12 metrów, aktualnie jest najwyżej 8 metrów wody. Od strony wsi Borzygniewa widać fundamenty dawnych domów. Zobaczcie zdjęcia.

Znaczne obniżenie poziomu wody (o kilka metrów przy tamie) spowodowało, że w innych miejscach, zwłaszcza na wyżej położonych północnych i zachodnich krańcach zalewu, nie ma jej wcale. Odsłoniły się hektary terenu przykrytego zwykle wodą. Poza ogromną ilością szklanych i plastikowych butelek, a także samochodowych opon, wnikliwy obserwator znajdzie coś jeszcze. Od strony wsi Borzygniew, na północnych brzegach zalewu, widać wyraźnie fundamenty dawnych zabudowań. Co to za ruiny?

FUNDAMENTY ZABUDOWAŃ NA DNIE ZALEWU MIETKOWSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA

Zalew Mietkowski powstał w miejscu dawnych zabudowań

To pozostałości przedwojennego Borzygniewu, który wówczas nosił nazwę Borganie. Woda odsłoniła fundamenty kilku domów mieszkalnych, dawnej cegielni oraz zabudowań położonych bezpośrednio przy linii kolejowej Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra. Pierwotny jej przebieg był wytyczony właśnie w miejscu, gdzie znajduje się dziś Zalew Mietkowski.

Zasięg obecnego Zalewu Mietkowskiego naniesiony na przedwojenne mapy źródło: Fotopolska.eu/Muzolph

Użytkownik popularnego portalu Fotopolska.eu naniósł zasięg obecnego Zalewu Mietkowskiego na niemiecką mapę tych terenów z początku XX wieku. Doskonale
Użytkownik popularnego portalu Fotopolska.eu naniósł zasięg obecnego Zalewu Mietkowskiego na niemiecką mapę tych terenów z początku XX wieku. Doskonale widać tutaj zalane zabudowania, cegielnię oraz linię kolejową źródło: Fotopolska / Muzolph - zbiory prywatne

Ślepy tor do Zalewu Mietkowskiego:

Widok na ślepy tor między Mietkowem i Borzygniewem. W tym miejscu kończy się dawny przebieg linii kolejowej do Wałbrzycha.
Widok na ślepy tor między Mietkowem i Borzygniewem. W tym miejscu kończy się dawny przebieg linii kolejowej do Wałbrzycha. Fotopolska.eu / Columba livia

Przypomnijmy, że inwestycja ta powstawała stosunkowo długo, bo aż 12 lat od 1974, aż do 1986 roku i przy budowie było sporo problemów. Jednym z nich było choćby przesunięcie wspomnianej linii kolejowej. Poprowadzono ją w obniżeniu terenu na północ od wsi Borzygniew, dodatkowo usypując wysokie wały ziemne oddzielające tory od miejscowości. Świeżo nawieziona ziemia wciąż obsuwała się na tory i długo walczono z tym problemem.

Budowa Zalewu Mietkowskiego: Wyburzono domy i dawną cegielnię

W trakcie budowy zbiornika, zdecydowano także o wysiedleniu ludzi zajmujących domy przeznaczone do zalania. Okoliczni mieszkańcy wspominają, że oferowano wówczas bardzo przyzwoite rekompensaty finansowe, które pozwoliły im wybudować się w innych miejscach. Poza domami zburzono także pozostałości po dawnej, poniemieckiej cegielni. Rozebrano tory kolejowe, jednak do dziś pozostał widoczny na zdjęciach nasyp kolejowy, a także betonowe fundamenty słupów trakcyjnych.

Popularny podwrocławski zbiornik na rzece Bystrzycy napełniono wodą w 1986 roku. Od tego czasu dwukrotnie, w 2007 i w 2011 roku spuszczono wodę z zalewu i prowadzono prace remontowe, m.in. przy betonowych płytach zabezpieczających wał w okolicach zapory.

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto