MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie wieże widokowe. Powstał nowy, darmowy katalog najlepszych punktów widokowych Dolnego Śląska. Co obejmuje i jak go zdobyć?

Emil Hoff
Emil Hoff
Dolnośląska Organizacja Turystyczna stworzyła nowy katalog najciekawszych wież i tarasów widokowych regionu. Lista zawiera mapy dojazdu, a nawet okoliczne atrakcje - to gotowy zbiór pomysłów na weekendowe wycieczki po Dolnym Śląsku. Gdzie znaleźć darmowy katalog dolnośląskich wież widokowych? Na zdjęciu: wrocławska Sky Tower.
Dolnośląska Organizacja Turystyczna stworzyła nowy katalog najciekawszych wież i tarasów widokowych regionu. Lista zawiera mapy dojazdu, a nawet okoliczne atrakcje - to gotowy zbiór pomysłów na weekendowe wycieczki po Dolnym Śląsku. Gdzie znaleźć darmowy katalog dolnośląskich wież widokowych? Na zdjęciu: wrocławska Sky Tower. Janusz WóJtowicz / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne
Dolnośląskie wieże, tarasy i punkty widokowe co roku przyciągają tysiące turystów. Możliwość rzucenia okiem na piękną przyrodę czy miasta regionu z wysokości kilkudziesięciu metrów to gratka dla wszystkich miłośników przygód i mocniejszych wrażeń. Wieże widokowe Dolnego Śląska rozsiane są po licznych pasmach górskich regionu, czasem są zabytkowymi budowlami sprzed wieków, czasem to nowoczesne platformy, zamontowane na wieżowcach pośrodku wielkich miast. Właśnie opublikowany został nowy katalog dolnośląskich wież widokowych, jest on dostępny za darmo. Co w nim znajdziecie i jak można go dostać?

Spis treści

Dolnośląskie kusi atrakcjami. Powstał nowy katalog wież widokowych

Dolnośląska Organizacja Turystyczna stworzyła katalog wież i tarasów widokowych na terenie województwa dolnośląskiego, które powinien odwiedzić każdy turysta. Pisaliśmy już o punktach widokowych w Górach Stołowych. W województwie dolnośląskim jest ich jednak dużo więcej. Katalog „Dolnośląski Szlak Wież i Tarasów Widokowych” obejmuje łącznie 66 miejsc, z których rozciągają się niezwykłe widoki, w sam raz na jesienne wycieczki po górach i lasach regionu.

Każda uwzględniona w katalogu wieża widokowa została opatrzona zdjęciem, mapą i krótkim opisem, podającym wysokość, historię wieży lub ciekawostki z nią związane. Wypisane zostały także trasy turystyczne, prowadzące do danej wieży widokowej lub platformy, a także najważniejsze atrakcje turystyczne w pobliżu.

Zabytkowa Baszta Tkaczy mieści ekspozycje muzealne i oferuje jeden z bardziej unikalnych dolnośląskich punktów widokowych.
Zabytkowa Baszta Tkaczy mieści ekspozycje muzealne i oferuje jeden z bardziej unikalnych dolnośląskich punktów widokowych. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

Czytaj też: Dolny Śląsk na spacer: 17 pomysłów na pełne atrakcji wycieczki do lasów koło Wrocławia. Gdzie spotkasz Strażnika Wieczności?

Wieże widokowe Dolnego Śląska na weekendowe wycieczki

Każdy wpis w katalogu to właściwie gotowy pomysł na wycieczkę po Dolnym Śląsku. Jakie wieże i tarasy widokowe szczególnie warto zobaczyć w tym województwie? Oto kilka przykładów:

 • Sky Tower we Wrocławiu: słynna platforma widokowa znajduje się na 49. piętrze wieżowca Sky Tower, najwyższego we Wrocławiu (212 m).
Wieżowiec Sky Tower to najwyższy budynek Wrocławia. Punkt widokowy znajduje się na 49. piętrze.
Wieżowiec Sky Tower to najwyższy budynek Wrocławia. Punkt widokowy znajduje się na 49. piętrze.
Pawel Relikowski / Polska Press
 • Wieża Matematyczna we Wrocławiu: w XVIII w. pełniła funkcję obserwatorium astronomicznego, dziś to punkt widokowy z panoramą Starego Miasta i Wyspy Słodowej.
 • Wieża na Wzgórzu Gedymina: najnowsza wieża widokowa na Dolnym Śląsku, udostępniona turystom w lipcu 2022. Oferuje dwie platformy widokowe, połączone kładką długości ok. 300 m. Przy dobrej pogodzie z wieży można nawet dostrzec wrocławską Sky Tower.
 • Ścieżka widokowa Sky Walk w Świeradowie-Zdroju: to atrakcja typu „spacer w chmurach” lub „spacer w koronach drzew”. Kładka wije się między drzewami i wznosi łagodnie aż na wysokość 62 m. Część drogi na górę chętni mogą pokonać, wspinając się po drabinkach linowych.
 • Baszta Tkaczy w Chojnowie: dobrze zachowany zabytek z XIV w. z tarasem widokowym na poziomie piątek kondygnacji i galerią archiwalnych zdjęć, gobelinów i obrazów.
 • Wieża Ratuszowa w Świdnicy: dwie platformy widokowe wznoszą się na poziomie tarcz zegarowych. Jest jeszcze trzeci punkt obserwacyjny, dwa piętra wyżej. Widać z niego Śnieżkę, Ślężą i wrocławską Sky Tower.
 • Wieża na Wielkiej Sowie: zabytkowa wieża wznosi się na tym miejscu od 1906 r. Ma kształt latarni morskiej i rozciąga się z niej piękny widok na Góry Wałbrzyskie, Kamienne, Orlickie, masyw Śnieżnika i Śnieżkę. Trwa remont wieży, która ma zostać ponownie otwarta w przyszłym roku.
Wieża na Wielkiej Sowie obecnie jest remontowana, ale ma zostać udostępniona turystom w 2023 r.
Wieża na Wielkiej Sowie obecnie jest remontowana, ale ma zostać udostępniona turystom w 2023 r. Jaroslaw Jakubczak/Polskapresse
 • Twierdza Srebrna Góra: punkt widokowy w Forcie Donżon to jedna z atrakcji wyjątkowo ciekawego kompleksu umocnień z XVIII w.
 • Wieża widokowa na Górze św. Anny w Nowej Rudzie: charakterystyczna wieża z czerwonego piaskowca z krytą platformą widokową na wysokości 14 m.
Wieża widokowa na Górze św. Anny ma charakterystyczny czerwony kolor. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Wieża widokowa na Górze św. Anny ma charakterystyczny czerwony kolor. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0
 • Błędne Skały w Kudowie-Zdroju: to jedna z najbardziej niezwykłych formacji skalnych w Polsce, a zarazem punkt widokowy na Góry Sowie, Kaczawskie i Karkonosze.
 • Wieża na Śnieżniku: wznosi się na 34 m wzwyż i pozwala podziwiać widoki po polskiej i czeskiej stronie granicy.

To jedynie garść propozycji. Katalog wież i tarasów widokowych Dolnego Śląska obejmuje łącznie aż 66 pozycji. Znalazły się w nim także dwie pomocnicze listy wież i tarasów widokowych w Czechach (8 pozycji) i Niemczech (7 pozycji).

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Wieże i tarasy widokowe Dolnego Śląska. Katalog dostępny za darmo

Katalog „Dolnośląski Szlak Wież i Tarasów Widokowych”, przygotowany przez Dolnośląską Organizację Turystyczną, jest dostępny w formie pliku PDF lub drukowanej broszury. Katalog wież i tarasów widokowych w formacie PDF jest zupełnie darmowy i dostępny online.

Czytaj też: Spędź weekend w Kłodzku i Kotlinie Kłodzkiej. Te zdjęcia przekonają Cię, że warto! 50 niezwykłych zdjęć gór, zabytków i atrakcji regionu

Nowa wieża widokowa na Śnieżniku zastąpiła starą, zabytkową konstrukcję kamienną. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Nowa wieża widokowa na Śnieżniku zastąpiła starą, zabytkową konstrukcję kamienną. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Cedaros, CC BY-SA 4.0

Dolnośląskie z góry. Galeria zdjęć ciekawych wież widokowych

Zapraszamy do galerii zdjęć ciekawych wież i tarasów widokowych Dolnego Śląska:

Przygotuj się na wyprawę w góry

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto