Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie koszmary. O tych miejscach dawno zapomniano. Teraz stoją i straszą [ZDJĘCIA]

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Miejsca wstydu - tak można nazwać opuszczone fabryki, hotele, dyskotekę z Wałbrzycha, budynek dworca PKP w Zgorzelcu i kilka innych. Od dawna popadają w ruinę, choć dawniej były symbolem rozwoju oraz luksusu. Zobaczcie, co znalazło się na liście. Zobacz na kolejnych slajdach >>>
Miejsca wstydu - tak można nazwać opuszczone fabryki, hotele, dyskotekę z Wałbrzycha, budynek dworca PKP w Zgorzelcu i kilka innych. Od dawna popadają w ruinę, choć dawniej były symbolem rozwoju oraz luksusu. Zobaczcie, co znalazło się na liście. Zobacz na kolejnych slajdach >>>archiwum nm/Polska Press
Miejsca wstydu - tak można nazwać opuszczone fabryki, hotele, dyskotekę z Wałbrzycha, budynek dworca PKP w Zgorzelcu i kilka innych. Od dawna popadają w ruinę, choć dawniej były symbolem rozwoju oraz luksusu. Zobaczcie, co znalazło się na liście.

Spis treści

Fabryki na Dolnym Śląsku w opłakanym stanie. Co zostało po wałbrzyskiej porcelanie i innych miejscach?

- O istnieniu tego miejsca wiedzą nieliczni wałbrzyszanie. Niestety, wśród nich szabrownicy, którzy wykuli w ścianie dziurę i latami po kawałku wynoszą całe komplety zastawy stołowej wyprodukowanej przez nieistniejącą już Porcelanę Książ. Była największą fabryką porcelany w Europie. - napisała Adrianna Szurman.

Kilka budynków od lat popada w ruinę, a niezabezpieczona porcelana znika, bo ktoś wykuł dziurę w ścianie. Przed laty był to jeden z najprężniej działających zakładów na Dolnym Śląsku. Zostało po nim tylko wspomnienie i smutna rzeczywistość.

Więcej przeczytasz tutaj:

Transformacja po 1989 roku sprawiła, że wiele zakładów, których lata prosperity przypadały na epokę PRL-u zaczęło podupadać. Prywatni przedsiębiorcy nie decydowali się na przejęcie miejsc, wcześniej należących do państwa, a państwo przestało inwestować w fabryki.

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego z Lubania Śląskiego, a wcześniej Królewskie Zakłady Kolejowe jeszcze przed wojną zajmowały się konserwacją lokomotyw z całego Śląska. Były jednymi z największych w całej Europie i jednymi z największych w powojennej Polsce, gdzie naprawiano również tramwaje. W 1961 r. uruchomiono przyzakładową Zasadniczą Szkołę Zawodową oraz Wieczorowe Technikum Zawodowe dla Pracujących, które dziś już nie istnieją. ZNTK również zamknięto.

ZNTK w Lubaniu Śląskim w ruinie
Królewskie Zakłady Kolejowe istniały tu jeszcze przed wojną. Były jednymi z największych w całej Europie i zajmowały się naprawą lokomotyw. Dziś został po nich ogromny i niezagospodarowany budynek.

Dawne zakłady znajdowały się nieopodal dworca PKP. Działała też przyzakładowa szkoła, która kształciła specjalistów. Obiekt przestał istnieć w latach 90. XX wieku. W Lubaniu naprawiano nie tylko lokomotywy, ale i tramwaje.Justyna Orlik

Proces likwidacji zakończył się w latach 90-tych, choć część cennego sprzętu została wywieziona do ZSRR przez żołnierzy radzieckich tuż po 1945 roku. Ciekawostką jest fakt, że bliźniaczy zakład w Bydgoszczy do dziś świetnie prosperuje. Pesa to aktualnie największy gracz na polskim rynku producentów taboru szynowego. Łącznie w zakładach w Bydgoszczy i w Mińsku Mazowieckim zatrudnionych jest niemal 4 tysiące pracowników. Teren po ZNTK w Lubaniu jest dziś zagospodarowywany przez różne spółki, a część budynków zostało wyburzonych.

Jak dojechać do ZNTK w Lubaniu Śląskim? Mapa dojazdu

Rozległy teren dawnych zakładów znajduje się przy ulicy Rychtalskiej, nieopodal dworca PKP w Lubaniu Śląskim.

Tu znajduje się dawny ZNTK w Lubaniu Śląskim

Upadłe hotele i ośrodki na Dolnym Śląsku. Wałbrzyskie Sudety i ośrodek Juventur z Jeleniej Góry

Hotel Sudety w Wałbrzychu był niewątpliwie jedną z największych wizytówek miasta. W latach 80. gościło tu wiele znamienitych osobistości, a wnętrze hotelu oraz wystrój pokoi robiły piorunujące wrażenie. Ireneusz Małkowski przepracował w nim 22 lata i w wywiadzie dla Pawła Gołębiewskiego wspominał:

- Tak zwani obecnie celebryci pamiętali nas z imienia. Sporo osób było zaskoczonych jak na przykład ze Zbigniewem Wodeckim witaliśmy się - cześć Irek, cześć Zbyszek.

Sudety wybudowano w latach 70. jako obiekt, który miał spełniać wysublimowane oczekiwania klientów. Fryzjer, Pewex, bar nocny, kantor, pokoje z telefonem i łazienką, a także restauracja oraz kawiarnia. Wszystko było na miejscu. W hotelu nie brakowało aktorów, sportowców i biznesmenów, a także pań do towarzystwa, na które górnicy po wypłacie przepuszczali ciężko zarobione pieniądze. Obiekt zamknięto w 2004 roku, bo nie spełniał wymogów technicznych. Dziś jest w rękach prywatnej firmy z Sosnowca.

Recepcja nieistniejącego hotelu Sudety
Tak wygląda recepcja, kiedyś jedna z najbardziej eleganckich w Polsce. Bywały tu gwiazdy największego formatu, a także biznesmeni i znani sportowcy.

Splendor, blask i popularni goście zatrzymywali się w hotelu Sudety. Była tu restauracja, serwująca wyjątkowe dania, pokoje wyposażone w telefony i łazienki, a także kino, Pewex i fryzjer. Dziś po tym miejscu zostało tylko wspomnienie.czytelnik

Małkowski, bohater wywiadu, w Sudetach był kelnerem, który uczył się fachu od przedwojennego "szefa sali", Stefana Lawera.

- Obsługę i wspaniałe dania serwowane w Sudetach wiele osób wspomina do dziś. Aleksander Bardini i Bohdan Łazuka uwielbiali ozorki w galarecie, ten drugi często zamawiał też rostbef z chrzanem. Kuchnię chwalili także m.in.: Urszula Sipińska, Krystyna Loska, Roman Wilhelmi, Bogusz Bilewski, Andrzej Zaorski, Jan Englert, Zbigniew Wodecki i Piotr Fronczewski. Karta dań była tu wyjątkowo obszerna, a wszystko co się w niej znajdowało, można było zamówić. Wszystko było wyjątkowo smaczne i świeże - pisał Paweł Gołębiowski.

Jak dotrzeć do hotelu Sudety? Mapa dojazdu

Wałbrzyski hotel Sudety. Tu się znajduje

Juventur, który wybudowano w Jeleniej Górze kosztował majątek. Ośrodek zaczęto budować w latach osiemdziesiątych, a w 1991 roku odbyło się huczne otwarcie. Inwestycja pochłonęła 3 mld dawnych zł, a pieniądze pozyskano z dawnego Komitetu Młodzieży i Kultury Fizycznej, którym kierował były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Już w 1993 roku zaczęto wyprzedawać majątek, a w 1994 roku sąd ogłosił upadłość Juventuru. To była spektakularna klapa, ale w cieniu luksusu działającej dyskoteki i restauracji "Paradise".

Jak dotrzeć do dawnego ośrodka wypoczynkowego Juventur w Jeleniej Górze? Mapa

Dawny hotel mieści się przy ulicy Legnickiej, na skraju Jeleniej Góry. W jednym z opuszczonych budynków spłonęli bezdomni. Lokalna społeczność zaczęła to miejsce nazywać Hadesem, bo co jakiś czas wybuchały pożary.

Poradziecki szpital wojskowy w Legnicy. Tutaj podobno straszy

Kompleks powstał w pierwszej połowie XX wieku i znajduje się na obrzeżach Legnicy, w Lasku Złotoryjskim. Początkowo leczono w nim żołnierzy III Rzeszy, a później przeszedł w ręce Armii Czerwonej. Jednorazowo mógł przyjąć nawet 650 żołnierzy, co jak na dwa lata przed wybuchem II wojny światowej robiło ogromne wrażenie.

Opuszczony szpital wojskowy w Legnicy
Tak wygląda obecnie basen sportowy, który wcześniej służył żołnierzom Wermachtu, a później Armii Czerwonej.

Niemiecki obiekt w nienaruszonym niemal stanie trafił do Rosjan. Był w ich posiadaniu do 1993 roku. Dziś należy do Zabużan. W 2019 roku był tu jeszcze zatrudniony stróż. Dziś nikt nie pilnuje dawnego szpitala.Klaudia Korfanty

W skład szpitala wchodził też ogromny basen, siłownia, a nawet kino. Obiekt był w rękach Rosjan aż do 1993 roku. Dziś ma wielu właścicieli i straszy. Stał się celem wycieczek dla fanów urbexu, a nieremontowane od lat części budynków przyprawiają o dreszcze.

Jak dojechać do opuszczonego szpitala w Legnicy? Mapa

Tu znajduje się opuszczony szpital w Legnicy

To nie jedyne zniszczone obiekty na Dolnym Śląsku. Wiele z nich to powody wstydu dla włodarzy miast, ale i prywatnych właścicieli, którzy mają część budynków na własność, ale nic z nimi nie robią. Jesteście ciekawi, co znalazło się na naszej liście?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto