Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie kąpieliska pod lupą UE

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Polskie kąpieliska gorsze od zagranicznych
Polskie kąpieliska gorsze od zagranicznych sxc.hu/qute
Glinianki nie nadawały się do pływania w 2010 roku - takie były wnioski Europejskiej Agencji Środowiska.

Kapieliska i baseny we Wrocławiu: godziny otwarcia, cennik [informator]

Europejska Agencja Środowiska sprawdziła ponad 21 tys. kąpielisk morskich i śródlądowych w Europie. Wyniki dotyczą tylko ubiegłego roku. W rankingu zwyciężył Cypr, gdzie wszystkie kąpieliska spełniły postawione przez miejscowy sanepid wymogi.

Polskie kąpieliska gorsze od europejskich?

Dla Polski raport nie był zbyt przychylny. Jedynie 75 proc. kąpielisk w naszym kraju spełniło minimalne wymogi dopuszczenia ich do użytku. Jeśli chodzi o kąpieliska śródlądowe, normy spełniło 77,5 proc.

Według raportu w 2010 we Wrocławiu do pływania nie nadawały się Glinianki, a odpowiednia woda była jedynie w Morskim Oku. Nie lepiej wypadły inne miasta województwa. Do pływania nie dopuszczono m.in. dwóch kąpielisk w okolicach Obornik Śląskich - Wilczyna Leśnego i Glinianek w Pęgowie.

Zdaniem Jana Bondara, rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na podstawie tych wyników Polska nie powinna być porównana z innymi krajami.

- Polska na tle innych krajów wypadła słabo - mówi Bondar. - W raporcie nie zostało jednak ujęte to, że w naszym kraju próbki wody były wtedy badane pod kątem aż 19 parametrów, kiedy w innych państwach są to tylko dwa parametry: mikrobiologiczny, jak określenie bakterii grupy coli czy fizykochemiczny - na obecność fosforanów.

Coraz mniej kąpielisk w Polsce

Zdaniem Bondara najlepszym przykładem różnicy między parametrami stosowanymi przez polski sanepid i inne państwa Europy była sytuacja z ubiegłego lata ze Świnoujścia. Polski sanepid po badaniach zamknął tamtejszą plażę, a kilka metrów dalej, po stronie niemieckiej, bez problemu można było pływać.

Poza tym zła ocena polskich kąpielisk wynika także z tego, że w Polsce w 2010 roku można je było zakładać bez większego problemu.

- Od tego roku zaostrzone zostały przepisy dotyczące kąpielisk i obecnie w Polsce mamy ich 228, natomiast raport z 2010 obejmował ponad 350 miejsc - mówi Bondar. - Myślę, że dopiero raport z 2011 roku będzie miarodajny - dodaje. - W Polsce będzie mniej kąpielisk, a sanepid weźmie pod uwagę w badaniach wody jedynie dwa parametry.

Po lewej Morskie Oko, po prawej WakePark na Gliniankach


Brudno na Gliniankach?

Z wynikami raportu nie zgadza się Radek Łaszczyński z Wrocławia, który często bywa na Gliniankach.

- Tutaj jest czysto i bezpiecznie. W wojnej chwili, kiedy jest ładna pogoda, często tam jeździmy ze znajomymi, to bardzo fajne miejsce - uważa. - W sumie myślę, że Glinianki to najlepsze kąpielisko we Wrocławiu.

Na Gliniankach często pojawia się też Marta Pietrzak, choć przyznaje, że jakość wody ostatnio nie jest tam najlepsza.

- Glinianki to fajne miejsce do zrelaksowania się nad wodą - mówi Marta Pietrzak, studentka z Wrocławia. - Fajnie, że otworzyli tam też WakePark do sportów wodnych, więc można poszlaeć na desce. Jedynie, co mi się tam nie podoba, to koszmarny dojazd, kąpielisko jest teraz na wielkim placu budowy. No i ostatnio tamtejsza woda moim zdaniem nie jest zbyt czysta.

Nie ma już kąpielisk Glinianki i Morskiego Oka?
Wiadomo już, że w raporcie unijnym 2011 nie znajdzie się żadne kąpielisko z Wrocławia. Dlaczego? Zgodnie z nowym prawem na terenie miasta nie ma bowiem kąpielisk, a Glinianki i Morskie Oko to teraz jedynie... "miejsca przeznaczone do pływania".

- Zgodnie z nowym prawem, które weszło w życie w tym roku, żeby zyskać miano kąpieliska ich właściciele muszą przejść przez szereg procedur, które wiążą się z duży kosztami finansowymi - tłumaczy Magdalena Odrowąż-Mieszkowska, rzecznik wrocławskiego sanepidu. - W związku z tym wiele kąpielisk zniknęło z mapy Dolnego Śląska, a Glinianki czy Morskie Oko w świetle prawa są teraz "miejscami przeznaczonymi do kąpieli".

Czym się różnią od kąpieliska? Właściciel takiego miejsca musi jedynie dwa razy w roku - przed rozpoczęciem sezonu i w trakcie jego trwania - przeprowadzić badania wody (koszt jednego z nich to ok. 250 zł). W przypadku kąpieliska musiałby to robić co dwa tygodnie.

Koszty badań sprawiły, że z mapy Dolnego Śląska zniknęło wiele kąpielisk - obecnie w informatorze Głównego Inspektoratu Sanitarnego są tylko cztery.


W raporcie Europejskiej Agencji Środowiska najlepsze wyniki ma Cypr, gdzie normy spełniają wszystkie kąpieliska. Za Cyprem plasują się: Chorwacja z wynikiem 97,3%, Malta - 95,4 proc., Grecja - 94,2 proc. oraz Irlandia - 90,1 proc.

Zobaczraport o jakości wody w kąpieliskach w Unii Europejskiej stworzony przez Europejską Agencję Środowiska


Czytaj też:
Regiopedia - twój region w sieciAquapark - Wrocławski Park Wodny [godziny otwarcia, ceny]Przystanek Woodstock 2011 [program]
Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławKąpieliska i baseny we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto