Dolnośląskie Centrum Onkologii dostanie dodatkowe 250 milionów złotych na budowę. Czy ta wreszcie ruszy?

Monika Fajge
Monika Fajge
W miejsce przeludnionych sal pacjenci będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe
W miejsce przeludnionych sal pacjenci będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe Wizualizacja
Aż 250 mln złotych dołoży rząd do budowy nowego centrum onkologicznego we Wrocławiu. Przypominamy, że szpital ma powstać przy ul. Kosmonautów. Kiedy ruszy budowa – tego jeszcze nie wiadomo. Termin składania ofert przez potencjalnych wykonawców inwestycji, został kolejny raz przełożony, tym razem do 9 stycznia.

Spis treści

Nowy szpital onkologiczny ma być największą tego typu placówką na Dolnym Śląsku. Ma zapewnić kompleksową opiekę chorym na nowotwory z całego regionu. Ponieważ inflacja galopuje w i w górę poszły też ceny na rynku budowlanych, wzrósł też koszt inwestycji.

Rząd dołoży kolejne miliony do budowy placówki dla chorych onkologicznie

O przekazaniu dodatkowych pieniędzy na budowę nowego szpitala we Wrocławiu poinformował Michał Dworczyk.

– (…) wspaniałe wieści dla Dolnego Śląska. Rada Ministrów podjęła uchwałę zwiększającą zaangażowanie w budowę Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. Decyzja Mateusza Morawieckiego oznacza dodatkowe 250 mln zł z budżetu państwa na nowy szpital – przekazał minister.

– Dobre wiadomości dla Dolnego Śląska. Dziękujemy – odpowiedział wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski.

Przypominamy, że na budowę centrum Urząd Marszałkowski planował pierwotnie przeznaczyć 720 mln złotych. Z czasem kwota wzrosła do 1 miliarda złotych.

Powierzchnia budynku wyniesie blisko 28 tys. metrów kwadratowych.
Powierzchnia budynku wyniesie blisko 28 tys. metrów kwadratowych. Wizualizacja

Problemy z rozstrzygnięciem przetargu

Szpital ma powstać w ciągu 51 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą. Kiedy uda się go znaleźć, na razie nie wiadomo. Postepowanie przetargowe (drugie) trwa od maja.

Przypominamy, że do pierwszego przetargu, który miał wyłonić wykonawcę inwestycji zgłosiła się tylko jedna firma, która za swoją pracę zażądała zaporowej kwoty (1,42 mld złotych). Przetarg trzeba było unieważnić. Urząd Marszałkowski do inwestycji dołożył i ogłosił drugie postępowanie przetargowe. To miało zostać rozstrzygnięte najpierw w czerwcu, potem termin wyznaczono na koniec sierpnia, następnie na końcówkę grudnia. Dziś już wiadomo, że z końcem tego roku potencjalnego wykonawcy inwestycji nie poznamy. Termin składania ofert znowu przesunięto, tym razem na 9 stycznia 2023 roku. Powodem, jak poprzednio, jst wiele zapytań od firm zainteresowanych budową onkologicznej placówki.

Nowy szpital połączy trzy placówki medyczne.

Mowa o Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc oraz Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. Powierzchnia budynku wyniesie blisko 28 tys. metrów kwadratowych. Szpital będzie budynkiem 5-kondygnacyjnym (w tym 1 kondygnacja podziemna).

  • Oddziały zamiast 400 będą miały blisko 1000 metrów kwadratowych
  • W miejsce przeludnionych sal pacjenci będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe
  • Liczba gabinetów w ramach opieki ambulatoryjnej zwiększy się z 33 do 73
  • Wzrośnie liczba sal operacyjnych z 8 do 14, z czego dwie sale przeznaczone zostaną dla pacjentów leczonych w trybie jednodniowym
  • W placówce będzie można wykonywać zamiast 6 tysięcy – aż 10 tysięcy zabiegów rocznie

W ramach szpitala zostanie również uruchomione pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Raka Tarczycy.

– W pracach nad wstępną koncepcją placówki uczestniczyli pracownicy Dolnośląskiego centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii. Wszyscy medycy, którzy pracują przy ul. Hirszfelda mieli okazję się wypowiedzieć. Nie tylko ordynatorzy poszczególnych oddziałów, ale też lekarze, pielęgniarki, były dyskusje z technikami czy laborantami – mówił niedawno dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie