Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląski Festiwal Nauki już 16 września!

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Chcesz dowiedzieć się więcej o polskich neandertalczykach, a może marzy Ci się wycieczka po kulisach wrocławskiego Capitolu?

Nic trudnego, przyjdź na XIII Dolnośląski Festiwal Nauki i zobacz, jak prosta może być nauka! Pomogą Ci w tym naukowcy biorący udział w akcji. Jan Miodek wytłumaczy Ci tajniki języka polskiego, pracownicy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego pokażą wszystkie twarze mistrza teatru, a Fryderyk Chopin zagości  dzięki swojej muzyce w Oratorium Marianum.

Ludzka twarz nauki

Już 16 września po raz trzynasty we Wrocławiu rozpocznie się święto nauki. Jak co roku naukowcy za pomocą koncertów, wykładów, prezentacji, happeningów czy dyskusji będą się starać przekazać nam w sposób łatwy i przyjemny nowinki ze świata, który na co dzień może wydawać się nam niezrozumiały.

We Wrocławiu będą królowały nauki ścisłe, ale coś ciekawego znajdą z pewnością także humaniści: zwiedzanie Instytutu Grotowskiego, Czynne Poniedziałki czy wykład o mocy słowa to tylko niektóre z propozycji organizatorów.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji jest „Piękno Różnorodności”. Hasło stanowi nawiązanie do idei Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, które ogłosiło rok 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej.

DFN zagości we Wrocławiu już po raz trzynasty. Wydarzenie nadal cieszy się dużym powodzeniem. W poprzedniej edycji wzięło udział ponad 85 tys. osób. Jak będzie w tym roku? Zobaczymy. Dodamy tylko, że organizatorzy przygotowali ponad 1000 imprez festiwalowych. Jest z czego wybierać.

Dolnośląski Festiwal Nauki to fenomen

Skąd bierze się tak duże zainteresowanie akcją? Może wynika to z szerokiego wachlarza festiwalowych propozycji? Zdaniem profesora Kazimierz Orzechowskiego, przewodniczącego rady programowej wydarzenia, przyczyną popularności jest kilka powodów.

- Wielokrotnie zastanawiałem się nad fenomenem festiwalu – mówi profesor Kazimierz Orzechowski, koordynator i przewodniczący rady programowej Festiwalu. – Dlaczego wciąż się on odbywa, dlaczego mimo różnych przeciwności rośnie liczba imprez festiwalowych i przyciągają one coraz większe rzesze gości? Z jednej strony festiwal potrzebny jest naszym gościom. Ludziom młodym pozwala marzyć i planować przyszłość. Ludziom starszym festiwal stwarza okazję do podjęcia rozmowy kiedyś zbyt szybko przerwanej, może powrotu do swych zainteresowań, marzeń. Z drugiej strony, festiwal jest potrzebny ludziom nauki. Osiągnięcia, nawet najwspanialsze, nie mają racji bytu, jeśli nie można opowiedzieć o ich pięknie komuś drugiemu, znaleźć naśladowców, uczniów. Festiwal jest więc spotkaniem w połowie drogi, spotkaniem organizatorów i gości festiwalowych.

dolnośląski festiwal naukidolnośląski festiwal nauki

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. Jedynie na niektóre spotkania, z racji ograniczonej liczby miejsc, konieczne są wcześniejsze zapisy. Więcej informacji na temat tegorocznej edycji znajdziecie na stronie XIII Dolnośląski Festiwal Nauki. Na stronie znajdziecie też szczegółowy program wydarzenia, zobacz: program XIII Dolnośląski Festiwal Nauki
A co o imprezie myślą wrocławianie?

- Cieszę się, że mamy swoje święto nauki - mówi Anna Piotrowska.- Taka inicjatywa zachęca młodych ludzi do nauk ścisłych. To także szansa dla starszych na poznanie sekretów królowej nauk. Z pewnością wybiorę się na któreś z wydarzeń.

Tomasz Gnachowski co roku stara się zabierać swoje dzieci na chociaż jedną z festiwalowych imprez.

- Dzieci zawsze z chęcią chodzą na przygotowane specjalnie dla nich spotkania, na których mogą się dowiedzieć ciekawych rzeczy o nauce - mówi Tomasz Gnachowski.- Myślę, że takie wydarzenia "oswajają" młodych z naukami ścisłymi, kulturą, teatrem i jest to dzisiaj bardzo potrzebne. Program festiwalu jest na tyle różnorodny, że i starsi znajdą w nim coś dla siebie. Myślę, że w tym roku wybiorę się na inaugurujący festiwal wykład prof. Miodka. Z pewnością będzie interesujący.

Po Wrocławiu - festiwal w stolicy Dolnego Śląska kończy się 22 września - przyjdzie czas na inne miasta w naszym regionie. Poniżej przedstawiamy pełną listę.

Legnica 23-24 września 2010 r.
Zgorzelec 23-24 września 2010 r.
Jelenia Góra 7-8 października 2010 r.
Bystrzyca Kłodzka 7-8 października 2010 r.
Głogów 12 października 2010r.
Wałbrzych 21-22 października 2010 r.
Ząbkowice Śląskie 21-22 października 2010 r.


Czytaj też:
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto