Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Wrocławia przyjedzie samica nosorożca. Będą małe? [ZDJĘCIA]

Redakcja
Nosorożce śpią na leżąco, podwijając nogi i kłądąc się na brzuchu. Potrafią też bardzo szybko biegać. Rozpędzają się do prędkości nawet 50 km/h. Samce mogą osiągać wagę 2-3 ton.
Nosorożce śpią na leżąco, podwijając nogi i kłądąc się na brzuchu. Potrafią też bardzo szybko biegać. Rozpędzają się do prędkości nawet 50 km/h. Samce mogą osiągać wagę 2-3 ton. Pawel Relikowski / Polska Press
Od 2010 roku we wrocławskim zoo mieszkają dwa nosorożce indyjskie: Manas i Tarun (mają teraz po osiem lat). Ten ostatni opuści nasz ogród zoologiczny (pojedzie do Hiszpanii), a w jego miejsce przyjedzie czteroletnia samica.

- Chcemy prowadzić hodowlę zachowawczą (świadome działania polegające na utrzymaniu gatunku, który uważa się za zagrożony - przyp. red.). Jesienią, pod koniec października, przyjedzie do nas samica nosorożca - mówi Joanna Kij, specjalista ds. marketingu we wrocławskim zoo. - Przedłużenie gatunku w ogrodzie zoologicznym to jeden ze sposobów na przetrwanie gatunku na świecie.

Samica przyjedzie "na nowe"

Przedstawiciele wrocławskiego zoo już prowadzą przygotowania do przyjazdu dziewczyny z Francji (samica nosorożca pochodzi z Touroparc Zoo). Wybieg musi być dostosowany tak, by para nosorożców mogła w nim żyć wspólnie. Zostanie zatem odmalowany, ale nie tylko. Konieczne jest oddzielenie zwierząt.

- One nie mogą się widzieć. Bramy musimy zabudować, ponieważ samiec może próbować dostać się do samicy, a nosorożce mogą się łączyć tylko w odpowiednim okresie - wyjaśnia Justyna Nowicka, opiekun zwierząt kopytnych.

Czterdziestokilogramowy maluszek

Ciąża nosorożca trwa od 11 do 13 miesięcy. Jeżeli we wrocławskim zoo urodzi się mały nosorożec, to najprawdopodobniej tylko jeden. Bliźniaki - jak tłumaczy nam Justyna Nowicka - zdarzają się czasem u słoni, ale też bardzo rzadko. Malec waży zwykle około 40 kilogramów.

- Samica nosorożca przybiera na wadze w późniejszym okresie ciąży. Jedyne, po czym możemy rozpoznać, że jest prawdopodobieństwo, iż samica zaszła w ciążę, to fakt, że zaczyna więcej jeść - dodaje Nowicka.

Dla nosorożców nie tylko odremontowany wybieg będzie nowością. Zwierzęta dostały też specjalne szczotki, którymi będą nie tyle wyczesywane, co głaskane.

- W naturze nosorożce ocierają się o korę czy o drzewa z liśćmi. Szczotki, które dostaliśmy, pomogą w pielęgnacji skóry - dodaje Joanna Kij. - Kolejnym gadżetem jest specjalna piłka, w której będziemy chować jedzenie, to również forma zabawy dla tych zwierząt.

Nosorożce są zagrożone wyginięciem. Na świecie jest ich tylko 3,5 tysiąca. W opisach pod zdjęciami zamieściliśmy ciekawostki dotyczące nosorożców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto