Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do rękodzieła! Drugie życie Nadodrza

Arek Gołka
Arek Gołka
Działacze Panato rozmawiają z mieszkańcami Nadodorza
Działacze Panato rozmawiają z mieszkańcami Nadodorza Wrocławska Spółdzielnia Socjalna Panato
Kilkunastu wrocławskich architektów, artystów i rzemieślników chce przywrócić dawny blask jednemu z podwórek na Nadodrzu.

To mocno zaniedbane, ale piękne i ciekawe osiedle jest powoli rewitalizowane. Niestety, jak zauważają jego mieszkańcy, nikt dotychczas nie zainteresował się zapuszczonym podwórkiem w kwartale ulic: Rydygiera, Paulińskiej, Nobla i Pomorskiej. Jest brudne i pełne walających się śmieci. Natomiast ściany okolicznych budynków są zniszczone i upstrzone graffiti. To się ma jednak zmienić.

Głowy pełne awangardowych pomysłów

Lokatorom pobliskich budynków chce pomóc czternastu młodych architektów, artystów, designerów i rękodzielników, skupionych w spółdzielni socjalnej Panato. Stworzyli oni projekt PA NA TO Podwórko. Grupa wygrała konkurs organizowany m.in. przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Dzięki temu będzie mogła wcielić swoje pomysły w życie.

- W ramach naszego projektu zaplanowaliśmy akcję renowacji starych przedmiotów, stworzenie swoistej miejskiej farmy i posprzątanie oraz urządzenie podwórka. Znowu będzie ono funkcjonalne i miłe dla oka - mówi Patrycja Polaczuk-Rutkowska, jedna z działaczek Panato. - W ubiegłą sobotę spotkaliśmy się z mieszkańcami tej okolicy. Rozmawialiśmy o ich problemach i zbieraliśmy pomysły na renowację. Na spotkaniu zjawiło się wiele osób, które do tej pory znały się tylko z widzenia lub w ogóle. Chłopaki, którzy mają opinię lokalnych łobuzów, zaczęli bez uprzedzeń rozmawiać ze swoimi sąsiadami - dodaje.

Nic nie jest nieprzydatne

Spółdzielnia zamierza też ratować przed zniszczeniem wiele ciekawych przedmiotów. Dlatego 22 września zorganizuje akcję pt. "Rzeczy nie do śmieci!". Mieszkańcy całego Wrocławia będą mogli przynosić przeróżne przedmioty, którymi twórczo zajmą się artyści z Panato. Złamana łyżka może zamienić się w świecznik, zepsute radio jest w stanie odrodzić się jako pudełko na biżuterię, a stary kalosz stanie się doniczką. Nawet najdrobniejsze bibeloty zyskają nowe przeznaczenie. Z wrocławskimi artystami wszystko jest możliwe.

Po lewej Maciej Wiśniewski rozmawia z mieszkańcem osiedla. Po prawej podwórko


Z kolei 23 i 24 września w godzinach 11–17 przedmioty będzie można im oddawać w siedzibie spółdzielni przy placu św. Macieja 5. Finał całej inicjatywy odbędzie się 29 września.

- Urządzimy kreatywne warsztaty dla dzieci pod tytułem "Nasze miasto marzeń", warsztaty z recyklingu dla młodzieży oraz dorosłych czy konsultacje z zakresu aranżacji wnętrz. Będzie można też posłuchać wykładów o dekorowaniu wnętrz oraz wzornictwie i najnowszych światowych trendach, związanych z recyklingiem - wyjaśnia Patrycja Polaczuk-Rutkowska.

Porozmawiajmy o sztuce

Całość projektu zamknie publiczne debata, dotycząca rewitalizacji Nadodrza. Wezmą w niej udział eksperci, w tym przedstawiciele Muzeum Współczesnego we Wrocławiu, Instytucji Kultury Wrocław 2016 i Infopunktu Nadodrze.

Spółdzielnia Panato szuka wolontariuszy do pomocy przy tym projekcie. Zgłaszać można się do 10 września. Więcej informacji można uzyskać na stronie organizacji lub wysyłając maila na adres: [email protected].


Czytaj więcej:





Mecz Japonia - Brazylia [bilety]Mecz Polska - Mołdawia[bilety]Włodarczyk vs. Palacios we Wrocławiu
Maraton Wrocław 2012
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto