Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego coraz więcej ludzi potrzebuje aparatu słuchowego. Jak się przed tym chronić?

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Tak wygląda badanie słuchu
Tak wygląda badanie słuchu Anna Ickiewicz
Coraz więcej, nawet młodych ludzi ma problemy ze słuchem. Spowodowane to może być wieloma czynnikami, w przypadku młodzieży może to być skutek słuchania zbyt głośnej muzyki. Odwiedzamy salon protetyki słuchu Amplifon, aby dowiedzieć się jak przebiega badanie i dlaczego trzeba szybko reagować.

Spis treści

Problemy ze słuchem u dzieci:

Wszechobecne dźwięki, zarówno mowy jak i otoczenia mają olbrzymie znaczenie w rozwoju dziecka. Dziecko, które nie słyszy lub słyszy słabo nie będzie próbować imitować tych dźwięków. W rezultacie cierpi na tym ich nauka języka, rozbudowywanie słownictwa i nauka poprawnej wymowy. Brak bodźców z zewnątrz wpływa również na zdolności poznawcze, co przekłada się na wyniki w szkole, a tym samym na przyszłe możliwości zawodowe. Dlatego ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy, jeśli masz przeczucie, że Twoje dziecko ma problemy ze słuchem.

Objawy ubytku słuchu u dzieci mogą się różnić w zależności od przypadku. Cały rozwój dziecka jest nieprawidłowy, jeśli wada ta nie zostanie wykryta i leczona we wczesnym okresie życia dziecka.

Niektóre ważne zachowania u dzieci, na które należy zwrócić uwagę:

  • Nieuwaga: dziecko nie zwraca uwagi na to, co mówisz lub na inne dźwięki
  • Dziecko często zbliża się do głośnika lub telewizora
  • Nie reaguje na głośne dźwięki
  • Jest zaskoczone, gdy słyszy swoje imię
  • Ważne jest, aby dzieci, które doświadczają ubytku słuchu (poniżej 16. roku życia), w pierwszej kolejności zostały zabrane na wizytę do lekarza. Będzie on w stanie określić, czy jest to infekcja ucha, czy też coś, co wymaga skierowania do specjalisty.
Badanie słuchu
Pacjent u audiologaAnna Ickiewicz

Głuchota starcza: stopniowa utrata słuchu

Presbycusis, czyli ubytek słuchu związany z wiekiem, jest najbardziej powszechnym rodzajem ubytku i może być spowodowany przez wiele różnych czynników. Najczęstszym z nich jest jednak naturalny proces starzenia się, który odpowiada za około 90% tego typu dolegliwości. Jest to wada związana z wiekiem i dotyka 1 na 7 osób powyżej 65 roku życia. Zmiany zachodzące w słuchu wraz z wiekiem są normalne. Jeśli martwisz się o swój słuch skorzystaj z pomocy i wsparcia audiologa.

Osoby dotknięte Presbycusis nie są zupełnie głuche. Nadal słyszą dźwięki niskie, ale te wysokie są dla nich trudne do rozróżnienia. Dotyczy to w szczególności dziecięcych i kobiecych głosów, szeptów oraz niektórych "gwiżdżących" spółgłosek.

Przyczyny niedosłuchu:

Zmiany w słyszeniu mogą postępować stopniowo, bądź pojawić się w wyniku nagłego zdarzenia. Istnienie ubytku słuchu nie zawsze jest łatwe do wychwycenia i często to bliscy mogą być osobami, które zauważą nasz problem. Zrozumienie przyczyn pogorszenia stanu naszego słuchu pozwala na podjęcie decyzji, co dalej robić z tą przypadłością.

Badanie słuchu
Anna Ickiewicz

Najczęściej spotykane przyczyny oraz objawy towarzyszące niedosłuchowi:

  • Szum uszne – często jest opisywane jako dzwonienie w uszach, ale możliwe jest też odczuwanie buczenia lub świstu.
  • Choroba Ménière’a – jest schorzeniem postępującym powoli i stopniowo, upośledzając zarówno część ucha wewnętrznego odpowiedzialną za utrzymanie równowagi, jak i część uczestniczącą w procesie słyszenia.
  • Woskowina uszna – jako jedna z naturalnie wydzielanych przez ciało substancji, woskowina jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia.
  • Zapalenie wyrostka sutkowatego – objawy schorzenia mogą być bardzo podobne do innych infekcji uszu. Jest niezwykle istotne, żeby rozpoznać i wychwycić pierwsze sygnały ostrzegawcze.
  • Nadwrażliwość – jest dolegliwością, która wpływa na odbieranie przez nas dźwięków ze zwiększoną czułością na codzienne odgłosy.
  • Zapalenie błędnika – jest wirusowym zapaleniem ucha wewnętrznego, którego typowymi objawami są zaburzenia równowagi i zawroty głowy.
  • Zapalenie ucha zewnętrznego – jest stanem, który powoduje zapalenie kanału ucha zewnętrznego.
  • Zapalenie ucha środkowego – jest zapaleniem lub zakażeniem ucha środkowego.

Jak chronić słuch:

Unikać głośnych miejsc oraz Stania przy głośnikach na koncertach
Używać ochronników do uszy w miejscach narażonych na długotrwały hałas np. W pracy gdzie hałas ciągły 8 godzin dzienne. Jeżeli jesteśmy narazani na taki hałas powinniśmy po pracy starać się przebywać w cichych i spokojnych miejscach żeby nasz narząd słuchy odpoczął
Nie używać słuchawek wewnątrzkanałowych jeżeli chcemy słuchać muzyki używajmy słuchawek zwykłych nausznych
Badajmy słuch przynajmniej raz w roku, a raz na pół roku powinny się badać osoby u których stwierdzono początki utraty słuchu

Jak wygląda badanie w gabinecie audiologicznym:

Tak wygląda badanie słuchu

Dlaczego coraz więcej ludzi potrzebuje aparatu słuchowego. J...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dlaczego coraz więcej ludzi potrzebuje aparatu słuchowego. Jak się przed tym chronić? - Legnica Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto