Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DLA STUDENTA: Walcz o swoje prawa

Aleksandra Szumska
Samorząd studencki, ważne dokumenty - czyli jak żyć w uczelnianej codzienności Każdy student zarówno szkoły publicznej, jak i niepublicznej, odbierając indeks, automatycznie staje się członkiem samorządu uczelnianego ...

Samorząd studencki, ważne dokumenty - czyli jak żyć w uczelnianej codzienności
Każdy student zarówno szkoły publicznej, jak i niepublicznej, odbierając indeks, automatycznie staje się członkiem samorządu uczelnianego i wydziałowego. W Polsce instytucja ta powstała na mocy ustawy: Prawo o szkolnictwie wyższym z 2005 roku.

Każdy samorząd powinien wybrać tzw. organ wykonawczy, czyli grupę osób, która będzie Was reprezentowała, podejmowała decyzje w Waszym imieniu.
Samorząd ma naprawdę duże uprawnienia. Przede wszystkim uczestniczy w podziale środków pieniężnych, współtworzy uczelniane uchwały, a także decyduje o programie studiów.
Zasady rozdzielania środków finansowych przeznaczonych na stypendia i zapomogi ustala rektor lub dziekan. Nie może on jednak podjąć ostatecznych decyzji bez porozumienia z reprezentantami studenckiej braci.

RADA. Jeżeli nie zgadzacie się z postanowieniami rektora lub dziekana, możecie wnioskować o to, żeby o przyznawaniu pomocy finansowej decydowały komisje stypendialne. W większości składają się one z żaków.

Studenci w ramach samorządu uczelnianego mogą brać udział w tworzeniu uchwał. Przynajmniej 20 proc. składu senatu uczelni powinni stanowić przedstawiciele studentów oraz doktorantów. Ta sama zasada obowiązuje na wydziałach. Wprawdzie nie macie większości, żeby przeforsować swoje zdanie, jednak zyskujecie pewność, że żadna decyzja nie zapadnie bez waszej wiedzy. Ważnym uprawnieniem jest decydowanie o programie studiów.

RADA. Jeżeli nie odpowiada Wam to, czego się uczycie, zgłoście to podczas obrad senatu. Pamiętajcie także, że macie prawo nie zgodzić się na zatwierdzenie regulaminu obowiązującego na wydziale.

Pozostałe kompetencje samorządu studenckiego to proponowanie kandydatów do komisji dyscyplinarnych, sądów koleżeńskich, a także prawo do wyrażenia lub niewyrażenia zgody na wystawienie danej osoby na kandydata na prorektora ds. studenckich oraz możliwość organizowania strajków lub innych akcji protestacyjnych.

Samorządy uczelniane z całej Polski zrzeszone są w Parlamencie Studentów RP. Jest to jedyna instytucja, która ma prawo reprezentować żaków z całego kraju. Co prawda istnieją inne ogólnopolskie organizacje studenckie, np. Niezależne Zrzeszenie Studentów lub Związek Studentów Polskich, jednak tylko w parlamencie swoich reprezentantów mają wszystkie uczelnie.

Parlament Studentów RP zajmuje się przede wszystkim pozyskiwaniem środków finansowych dla samorządów i organizacji studenckich. Walczy o ulgi podatkowe i komunikacyjne dla żaków, podnoszenie poziomu kształcenia. Wspiera reformy programu i toku studiów.
Od roku akademickie-go 2004/2005 studenci mogą korzystać z pomocy rzecznika praw studenta powołanego właśnie przez studencki parlament. Do zadań rzecznika należy przede wszystkim walka z łamaniem regulaminu na uczelniach. Najczęściej zgłaszane do niego problemy związane są z opłatami podczas studiów, naruszaniem godności osobistej, niskim poziomem nauczania.

Jeżeli macie problem, nie musicie od razu pisać do rzecznika. Podobną funkcję na uczelniach pełnią centra informacji administracyjnej, rzecznicy i adwokatury studenckie. Udzielają bezpłatnej pomocy prawnej dotyczącej prawa o szkolnictwie wyższym, statutów uczelni i regulaminów studiów, regulacji procedur przyznawania pomocy materialnej, przestrzegania praw studenta.

RADA. Jeżeli nie uzyskacie pomocy na swojej uczelni, zgłoście się do rzecznika praw studenta. Obecnie jest nim Robert Pawłowski. Możecie wysłać swoje pytania pocztą : al. Szucha 25/3,00-918 Warszawa lub elektronicznie: [email protected]. Odpowiedź uzyskacie w ciągu siedmiu dni.

Termin "godziny dziekańskie" lub "godziny rektorskie" oznacza czas wolny od zajęć. Rektor uczelni lub dziekani konkretnych wydziałów ustalają go z reguły na dzień przed świętami lub zaraz po nich, a także z powodu ważnej konferencji, itp. Jeżeli jednak musicie pilnie zaliczyć coś w tym czasie, możecie umówić się z wykładowcą indywidualnie. Informacje o godzinach rektorskich uzyskacie w dziekanacie, sekretariacie, u starosty roku lub grupy.

Ważne dokumenty

Indeks - dokument, który potwierdza przynależność do studenckiej braci. Jest odpowiednikiem dzienniczka ucznia. W nim rejestrować będziecie przebieg studiów, wpisywać oceny, zaliczenia poszczególnych przedmiotów, praktyk zawodowych. Znajdą się w nim także informacje o ewentualnych nagrodach, urlopach, ukończeniu studiów. Indeksu musicie pilnować jak oka w głowie. Wyrobienie kolejnego może potrwać.

Karta zaliczeń - przed każdą sesją otrzymacie nową. Wpisywane są na nią oceny z poszczególnych przedmiotów. Po zaliczeniu egzaminów musicie złożyć ją wraz z indeksem w dziekanacie.

Książeczka zdrowia - od jakiegoś czasu nie jest dowodem ubezpieczenia. Obecnie służy ona do dokumentacji przebiegu leczenia. Wpisywane są w niej szczepienia i zwolnienia z zajęć. Powinniście podbijać ją raz w roku akademickim w dziekanacie.

Legitymacja studencka - dokument poświadczający status studenta. Musicie podbijać ją w dziekanacie co semestr. Uprawnia do ulg m.in. na przejazdy publicznymi środkami transportu, kupowania biletów w kinie, muzeum.

Urlop dziekański
Gdy znaleźliście się w trudnej sytuacji życiowej, ekonomicznej, chcecie wyjechać na staż, nie musicie przerywać studiów. Macie prawo do urlopu dziekańskiego lub do przerwy w studiach. Urlop trwa z reguły 1 lub 2 semestry, przerwa nawet do dwóch lat. Podczas dziekanki nie tracicie praw studenckich.

O urlop, jak i o przerwę możecie ubiegać się tylko raz podczas studiów. Musicie złożyć podanie w dziekanacie z odpowiednim uzasadnieniem. Dziekanka jest dla osób, które ciężko zachorowały, urodzą dziecko, znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej, zamierzają wyjechać na staż.
Udogodnieniem dla żaków jest także ITS, czyli indywidualny tok studiów. Jest to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać wybitnie uzdolnieni studenci. Zasady przyznawania ITS ustala rektor.

Na Akademii Wychowania Fizycznego mogą ubiegać się o niego: członkowie kadry narodowej i uniwersjadowej, zawodnicy z pierwszą klasą sportową, z wrocławskich klubów, reprezentanci AZS-AWF, którzy uczestniczą w rozgrywkach krajowych.

Akademia Medyczna przyznaje ITS tym, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 4,5. Na pozostałych uczelniach wymagana jest z reguły średnia ocen 4,0. O indywidualny tok nauki mogą ubiegać się studenci po pierwszym roku. Wyjątkiem jest tu AWF. Podanie o przyznanie indywidualnego toku należy złożyć w dziekanacie. Do 10 dni po rozpoczęciu semestru będziecie musieli przedstawić także plan zająć, który ustaliliście z opiekunem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto