Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś całe życie". Studenci łączą siły w walce z białaczką

Redakcja
Ponad 100 uczelni wyższych z 43 polskich miast zaangażowało się ...
Ponad 100 uczelni wyższych z 43 polskich miast zaangażowało się ... Antoni Chomicz / poranny.pl
Ponad 100 uczelni wyższych z 43 polskich miast zaangażowało się w akcję pomocy chorym na nowotwory krwi. 11 i 12 grudnia organizują Dni Dawcy Szpiku.

Ogólnopolska akcja rejestracji studentów odbędzie się pod hasłem "Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie". Jest to kontynuacja projektu "Studenci wspólnie przeciw białaczce", który zakończył się w kwietniu tego roku, gdzie na 50 uczelniach zarejestrowano niemal 6000 potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Jak się okazało, nie jest to jednak kres ofiarności studentów. Druga edycja cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem. W październiku Fundacja DKMS zaprosiła lokalnych organizatorów akcji na trzydniową konferencję, w trakcie której zostali oni przygotowani do przeprowadzenia akcji na swoim terenie.

- To było niezwykłe doświadczenie. Zgromadziliśmy w jednym miejscu młodych, ambitnych i jednocześnie wrażliwych ludzi, którzy chcą dać z siebie więcej. – mówi Agata Maraszek Kierownik Działu Rekrutacji Dawców.

– Jestem przekonana, że studenci swoim zapałem i chęcią zmiany świata na lepsze, pociągną za sobą ogromną grupę ludzi gotowych na świadomą rejestrację w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.

Przerażające statystyki mówią, że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczep komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest pół miliona osób z czego ponad 390 tysięcy w bazie Fundacji DKMS.

Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja podejmowana na całe życie. Rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie 4ml krwi lub wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka nie boli. Kiedy już potencjalny dawca zdecyduje się na ten pierwszy krok, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu życie może uratować właśnie on.

Projekt DKMS ma również charakter edukacyjny. Ma na celu przekazanie wiedzy na temat dawstwa szpiku kostnego w Polsce, bycia potencjalnym dawcą oraz dojrzałości w momencie rejestracji jako potencjalny dawca.

Data i miejsce rejestracji potencjalnych dawców:

Data: 11-12.12.2013, godziny: 11:00 - 18:00

- Uniwersytet Wrocławski, Wydział Matematyki i Informatyki
Adres: ul. Joliot-Curie 15, Wrocław

Miejsce: Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii
Adres: ul. Uniwersytecka 22/26, Wrocław

Miejsce: Wydział Nauk Społecznych
Adres: ul. Koszarowa 3, Wrocław

- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Centrum Dydaktyczno-Naukowe, hol główny
Adres: Plac Grunwaldzki 24A, Wrocław

Miejsce: Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt
Adres: Chełmońskiego 38C, Wrocław

- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Zarządzania, informatyki i Finansów, budynek Z, hol, ul. Ślężna 29, Wrocław

- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Wydział Farmceutyczny Uniwersytetu Medycznego, ul. Borowska 211, Wrocław

Miejsce: Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego
Adres: ul. Bartla 5, Wrocław

- Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Wrocław, hol główny, ul. Ostrowskiego 30b, Wrocław

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto