Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Diagnoza Społeczna 2011: Wrocławianie lubią swoje miasto

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Wrocław
Wrocław Klearchos Kapoutsis/flickr.com
Rzadko się modlimy, jakość życia jest tutaj kiepska, ale i tak lubimy Wrocław.

22 proc. wrocławian jest bardzo zadowolonych z mieszkania w stolicy Dolnego Śląska. Tak wynika z Diagnozy Społecznej 2011.

Najwięcej bardzo zadowolonych z miejsca zamieszkania ma Gdynia (41 proc.), która o rząd wielkości dystansuje następne miasta: Wrocław (22 proc.), Kraków (21 proc.) i Gdańsk (20 proc.). Najmniej bardzo zadowolonych ze swojej miejscowości jest mieszkańców Kętrzyna (0 proc.), Radomia (1 proc.), Sosnowca (3 proc.), Kielc (4 proc.) i Jaworzna (4 proc.).

Gorzej wypada zadowolenie w województwie dolnośląskim i powiecie wrocławskim. Tylko 11 proc. Dolnoślązaków jest zadowolona, że żyje w tym regionie. Jeśli chodzi o powiat wrocławski, 16 proc. jego mieszkańców jest bardzo zadowolonych z powodu miejsca zamieszkania.

W Diagnozie Społecznej 2011 na tapetę została wzięta również religijność wrocławian. W stolicy Dolnego Śląska tylko 0,25 proc. ankietowanych przyznaje, że modli się do Boga, a 0,19 proc. uważa Boga za naczelną wartość. Wrocławianie nie chodzą też często do kościoła. Tylko 2 proc. mieszkańców stolicy Dolnego Śląska robi to regularnie.

- W przekroju miast, podobnie jak dwa lata wcześniej, najbardziej religijni są mieszkańcy Rzeszowa, Częstochowy i Lublina, a najmniej mieszkańcy Wałbrzycha, Łodzi i Zielonej Góry - informuje prof. Janusz Czapiński, główny autor diagnozy.

A jak się żyje wrocławianom? Według Diagnozy Społecznej 2011 jakość życia w stolicy Dolnego Śląska, na którą składa się m.in. kapitał społeczny, dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, nie wypada najlepiej. Wrocław znalazł się dopiero na siódmym miejscu. Najlepszą jakość życia mają mieszkańcy Warszawy.

W diagnozie zbadano także zaufanie do instytucji finansowych. Aż 45,1 proc. ankietowanych Dolnoślązaków ufa Narodowemu Banku Polskiemu, a 21,7 proc. Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

Jak na takie wyniki reagują wrocławianie? Marta Czachor, która w stolicy Dolnego Śląska mieszka od urodzenia, przyznaje, że wynikami jest niecko zaskoczona.

- Dziwi mnie, że tak mało wrocławian chodzi do kościoła i się modli - mówi Marta. - Sądziłam, że mamy więcej religijnych osób w stolicy Dolnego Śląska.

Aneta Wiśniewska, wrocławianka, cieszy się, że tyle osób lubi jej miasto.

- Jeśli aż 22 proc. osób jest bardzo zadowolona, że mieszka w stolicy Dolnego Śląska, to nastroje we Wrocławiu są naprawdę dobre - uważa Aneta. - Chciałabym spotkać osobę, która z mieszkania we Wrocławiu jest taka zadowolona. Może zaraziłaby mnie euforią, bo ja cieszę się, że jestem wrocławianką, ale kilka zastrzeżeń by się znalazło.

Diagnoza Społeczna to badanie przeprowadzane od 2000 roku. Zespół badaczy pod kierownictwem socjologa Janusza Czapińskiego analizuje postawy i poglądy Polaków. Diagnoza Społeczna 2011 została opublikowana 30 września.



Czytaj też:

**



Wrocław na weekend


One Love Festival 2011 [program]


Koncerty i festiwale w 2011 roku


ZOO Wrocław: cennik, dojazd

**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto