Dezynfekcja w czasach koronawirusa. Niezbędne informacje i akcesoria

Artykuł sponsorowany Elit Polska
Pandemia COVID-19 sparaliżowała świat. W obawie przed rozprzestrzeniającą się falą zachorowań wiele rządów drastycznie ograniczyło swobodę obywateli, w tym możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Zakazy spowodowały potężne straty, ale pomagają ograniczyć liczbę zachorowań. Najskuteczniejszymi środkami są: zachowanie dystansu, stosowanie środków ochrony osobistej, ostrożność oraz dezynfekcja miejsc i przedmiotów, z którymi ma kontakt wiele osób. Dotyczy to także pojazdów, warsztatów samochodowych, miejsc wspólnych w budynkach wielorodzinnych.

Poznaj wroga

Wirus SARS-CoV-2 pojawił się niespodziewanie w listopadzie 2019 roku w Chinach. Należy do rodziny koronawirusów – tej samej, do której należą wirusy wywołujące przeziębienie i inne choroby dróg oddechowych. Do grupy koronawirusów należą również wirusy SARS i MERS, które przed laty wywołały falę zachorowań zakończonych licznymi zgonami. W porównaniu z tymi dwoma wirusami SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o lżejszym przebiegu, za to ma znacznie większy zasięg. Wirusy SARS i MERS atakowały głównie na Dalekim Wschodzie, ale SARS-CoV-2 jest już obecny praktycznie na całym świecie.

Wirusy towarzyszą nam od początku naszego istnienia, i to dosłownie. Według niektórych teorii miały one swój udział w pojawieniu się życia na Ziemi, choć same, o czym warto pamiętać, nie są zaliczane do organizmów żywych. Nie mają nic wspólnego z bakteriami, dlatego chorób wywoływanych przez wirusy nie można leczyć antybiotykami. Są mniejsze, więc środki ochrony zabezpieczające przed bakteriami bywają nieskuteczne w przypadku wirusów. Przed wirusami można się jednak ochronić, wykorzystując substancje dezynfekujące i specjalne środki ochrony, m.in. maseczki, rękawiczki czy przyłbice.

Stosuj środki ochrony osobistej

Na rynku można znaleźć wiele preparatów do dezynfekcji. Różnią się one między sobą składem, wielkością opakowania, sposobem aplikacji. Każdy z tych czynników ma znaczenie i wszystkie należy wziąć pod uwagę, wybierając optymalny środek dezynfekcyjny.

Zalecane są środki odkażające o zawartości alkoholu nie mniejszej niż 60%, detergenty do mycia rąk i cała gama środków ochrony osobistej: maseczki, rękawice, fartuchy, przyłbice. Wszystkie produkty dopuszczone do obrotu i atestowane są skuteczne, ale nie wszystkie można zastosować w każdym przypadku. Jeśli dezynfekujemy twarde, odporne powierzchnie, wówczas w zasadzie nie ma ograniczeń. Kiedy jednak musimy zabezpieczyć powierzchnie wykończone delikatnym materiałem, tworzywem sztucznym podatnym na odbarwienia albo ozdobione farbą nieodporną na rozpuszczalniki, wówczas pojawiają się problemy, bo nieodpowiedni środek do dezynfekcji może je zniszczyć lub uszkodzić.

O ile to możliwe, dobrze jest sprawdzić wpływ środka dezynfekującego na powierzchnię w niezbyt widocznym miejscu – tak, jak robi się to, testując nowy, nieużywany wcześniej preparat do czyszczenia. Producenci środków dezynfekcyjnych mają w ofercie preparaty, które można bezpiecznie stosować na różnych powierzchniach, trzeba je jednak starannie dobierać w zależności od potrzeb.

Zabezpiecz się

Żeby zdezynfekować pomieszczenie lub pojazd, trzeba do niego wejść. Przystępując do dezynfekcji, należy odpowiednio się zabezpieczyć, gdyż musimy założyć, że potencjalnie będziemy mieli kontakt z wirusem, tzn. włożyć maseczkę, rękawiczki, ewentualnie okulary lub przyłbicę. Ubranie, o ile nie używamy jednorazowych kombinezonów, należy zmienić po dezynfekcji i uprać go w temperaturze co najmniej 60°C.

Nie usuniemy wirusa zawieszonego w powietrzu, zatem możemy oddziaływać tylko na powierzchnie przedmiotów. Dezynfekcja powietrza jest możliwa, ale wymaga użycia środków dostępnych tylko w szpitalach i laboratoriach: lamp UV lub par nadtlenku wodoru.

Bardzo ważne są procedury bezpiecznego zakładania i zdejmowania środków ochrony, w szczególności rękawic i maseczek. Przypadkowe dotknięcie „brudnego” miejsca może spowodować przeniesienie wirusa na dłonie. Po zdjęciu rękawic dłonie należy dokładnie, starannie umyć, używając mydła, ciepłej wody i ewentualnie środków odkażających do rąk (to ważne, bo inne środki mogą być zbyt agresywne).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dezynfekcja w czasach koronawirusa. Niezbędne informacje i akcesoria - Dziennik Zachodni

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto