Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Deweloperzy nie chcą mieszkań komunalnych

Paweł Kuś
Piotr Krzyżanowski
Gminy zobowiązane są do pomocy osobom o średnich i niskich dochodach w zapewnieniu mieszkania. Problem w tym, że często odbywa się to kosztem właścicieli tych lokali. Dlatego deweloperom zależy na rozwoju komercyjnego budownictwa czynszowego, które miałoby być rozwiązaniem tego problemu.

W Polsce istnieją obecnie dwa instrumenty wsparcia dla ludzi o średnich i niskich dochodach. Pierwszy z nich to mieszkania komunalne udostępniane na zasadzie przydziału, z minimalnym czynszem, poniżej rzeczywistych kosztów utrzymania. Druga opcja to dodatki mieszkaniowe na sfinansowanie kosztów wynajmu mieszkania.

Doświadczenia ostatnich kilkudziesięciu lat pokazują jednak, że gminy nie są w stanie lub nie są zainteresowane budową lokali komunalnych. Potwierdzają to dane z ostatnich 6 lat. W 2005 roku powstało ich 900, w okresie boomu (2006 i 2007 rok) zaledwie 1130, a w ostatnim roku ten wynik wyniósł 980.

- Skoro przez wiele lat praktycznie nie uruchomiono budownictwa komunalnego, należy zastanowić się, jak najskuteczniej zrealizować zadanie pomocy ludziom o średnich i niskich dochodach - mówi Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

- Zresztą budowa takich mieszkań nie ma sensu z perspektywy gminy. Te lokale trzeba utrzymywać za niemałe pieniądze, a korzyści z czynszów są mizerne albo ich nie ma, gdyż lokatorzy często nie płacą - dodaje.

Jednak, żeby komercyjne budownictwo czynszowe się rozwinęło, deweloperzy oczekują zmian w prawie. Chcą zmiany zasad ochrony lokatorów.

- Obecnie nie mamy możliwości wyeksmitowania niepłacących lokatorów, dopóki gmina nie znajdzie im lokalu zastępczego, co się często przeciąga, a traci na tym właściciel - wyjaśnia Jacek Bielecki. - W takiej sytuacji to samorząd powinien wziąć odpowiedzialność i sam opłacić za tych lokatorów czynsz.

Deweloperzy domagają się też zmiany prawa budowlanego i zagospodarowania przestrzennego na prostsze i szybsze. Chcieliby także pewnych ulg na ten typ budownictwa, np. amortyzacji kredytowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto