18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny Wrocław na pocztówkach w Muzeum Etnograficznym (ZDJĘCIA)

Marta Bigda
- Mam nadzieję, że wrocławianie na nowo zachwycą się swoim miastem - mówi Mariusz Kotkowski, którego pocztówki z dawną stolicą Dolnego Śląska w roli głównej znalazły się na wystawie we wrocławskim Muzeum Etnograficznym.

Wystawa "Niezwykła codzienność. Ulice i place Wrocławia na dawnej pocztówce" jest zapowiedzią książki, która zostanie wydana w przyszłym roku przez wydawnictwo Via Nova. Na wystawie jest 120 pocztówek z początku XX wieku, w książce ma się ich znaleźć 450.

Pocztówki w muzeum zostały pokazane według obowiązującego ówcześnie podziału na Stare Miasto i okalające je Przedmieścia - Oławskie (Ohlauer Vorstadt), Piaskowe (Sand Vorstadt), Odrzańskie (Oder Vorstadt), Mikołajskie (Nikolai Vorstadt), Świdnickie (Schweidnitzer Vorstadt) i Strzelińskie (Strehlener Vorstadt). Obok nich umieszczono cyfrową reprodukcję planu miasta z 1911 roku, na którym zaznaczono miejsca z pocztówek. Przy pocztówkach znajdują się również aktualne zdjęcia miejsc na nich przedstawionych. Wykonał je Mariusz Kotkowski w sierpniu i wrześniu 2012 roku. A ich profesjonalnej obróbki dokonał znany wrocławski fotograf Stanisław Klimek.

- Postarałem się, by opisy przy pocztówkach nie były lakoniczne. Informacje czerpałem ze znajdującej się we wrocławskich bibliotekach literatury i źródeł oraz zgromadzonych w Archiwum Budowlanym starych planów - opowiada kolekcjoner.

- W opisach jest sporo informacji, m.in. o tym, kiedy i dla kogo powstały konkretne budynki, kto był ich projektantem, co się w nich mieściło i jak się zmieniały, choć to najlepiej pokazują współczesne zdjęcia.
Duża część pocztówek nie była nigdzie publikowana.

- Jedna z ciekawszych, moim zdaniem, przedstawia stojącą przy dzisiejszej ulicy Borowskiej (nr 72-76), powstałą na początku XX w. kamienicę czynszową, przeznaczoną dla miejskich urzędników - mówi Kotkowski. - Kamienica miała nowoczesne jak na ówczesne standardy rozwiązania techniczne - centralne ogrzewanie, ciepłą wodę i instalacje gazową - tłumaczy.

Oprócz pocztówek na wystawie znajdziemy różne przedmioty codziennego użytku z tamtego okresu. Ceramikę z wrocławskich lokali gastronomicznych, puszki i szyldy reklamowe. Wszystko wyprodukowane przez wrocławskie firmy lub dla nich. Jednym z ciekawszych okazów jest pochodząca z początku XX w. tablica z nazwą ulicy Vorwerkstrasse, czyli dzisiejszej Komuny Paryskiej. - To prawdziwy unikat. Po II wojnie światowej tablice z niemieckimi nazwami ulic były zrywane albo przemalowywane - mówi kolekcjoner. - Ta tabliczka to dla mnie podwójna radość, bo nie dość, że pochodzi z Wrocławia, to jeszcze jest związana z Przedmieściem Oławskim, do którego mam sentyment. W końcu moja rodzina zamieszkuje je nieprzerwanie od 1946 roku.

Wystawa "Niezwykła codzienność. Ulice i place Wrocławia na dawnej pocztówce" otwarta do 10 listopada.
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
ul. Traugutta 111/113.
Czynne codz. w godz. 10-16.
Bilety kosztują 3-5 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dawny Wrocław na pocztówkach w Muzeum Etnograficznym (ZDJĘCIA) - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto